Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Windsurfer

Sailing at the 1996 Atlanta Summer Games:

Men's Windsurfer Race Three

Sailing at the 1996 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Atlanta, United States
Venue(s): Wassaw Sound, Savannah, Georgia
Date Started: July 24, 1996
Date Finished: July 24, 1996

Gold: GRE Nikos Kaklamanakis
Silver: ARG Carlos Espínola
Bronze: ISR Gal Fridman

Race Three

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Aaron McIntosh 24 New Zealand NZL 1.0
2 Nikos Kaklamanakis 27 Greece GRE 2.0
3 Mike Gebhardt 30 United States USA 3.0
4 Carlos Espínola 24 Argentina ARG 4.0
5 Gal Fridman 20 Israel ISR 5.0
6 Mirosław Małek 21 Poland POL 6.0
7 Tony Philp 27 Fiji FIJ 7.0
8 Brendan Todd 22 Australia AUS 8.0
9 João Rodrigues 24 Portugal POR 9.0
10 Jean-Max de Chavigny 30 France FRA 10.0
11 Fredrik Palm 21 Sweden SWE 11.0
12 Martijn van Geemen 24 Netherlands NED 12.0
13 Matthias Bornhäuser 22 Germany GER 13.0
14 Arun Homraruen 26 Thailand THA 14.0
15 Oka Sulaksana 25 Indonesia INA 15.0
16 Huang Ted 26 Chinese Taipei TPE 16.0
17 Morten Egeblad Christoffersen 28 Denmark DEN 17.0
18 Alain Bolduc 23 Canada CAN 18.0
19 Qian Hong 24 China CHN 19.0
20 Yuri Taguti 30 Brazil BRA 20.0
21 Maksym Oberemko 18 Ukraine UKR 21.0
22 Kutlu Torunlar 27 Turkey TUR 22.0
23 Jorge Maciel 25 Spain ESP 23.0
24 Howard Plumb 24 Great Britain GBR 24.0
25 Patrik Pollák 23 Slovakia SVK 25.0
26 Sam Wong 31 Hong Kong HKG 26.0
27 Vladimir Moiseyev 24 Russia RUS 27.0
28 Roland Milošević 27 Venezuela VEN 28.0
29 Ansis Dāle 28 Latvia LAT 29.0
30 Paul Stoeken 21 United States Virgin Islands ISV 30.0
31 Andrew Wilson 20 Malta MLT 31.0
32 Patrik Hrdina 29 Czech Republic CZE 32.0
33 Andrea Zinali 26 Italy ITA 33.0
34 Áron Gádorfalvi 18 Hungary HUN 34.0
35 Pedro Silveira 22 Mexico MEX 35.0
36 Ok Deok-Pil 21 South Korea KOR 36.0
37 Matt Anderson 28 Puerto Rico PUR 37.0
38 Dimitrios Lappas 23 Cyprus CYP 38.0
39 Constantino Saragoza 31 Netherlands Antilles AHO 39.0
40 Andrés Isola 21 Uruguay URU 40.0
41 Jonathan Barbe 19 Seychelles SEY 41.0
42 David Grogono 30 Cayman Islands CAY 42.0
43 Cristian Ruata 24 Guatemala GUA 43.0
44 O'Neal Marshall 24 Barbados BAR 44.0
45 Robleh Ali Adou 32 Djibouti DJI 45.0
AC Jan Iriarte 33 Guam GUM 47.0 DNF