Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Mixed Dressage, Individual

Equestrianism at the 1996 Atlanta Summer Games:

Mixed Dressage, Individual Round Three

Equestrianism at the 1996 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Atlanta, United States
Venue(s): Georgia International Horse Park, Conyers, Georgia
Date Started: August 3, 1996
Date Finished: August 3, 1996

Gold: GER Isabell Werth
Silver: NED Anky van Grunsven
Bronze: NED Sven Rothenberger

Round Three

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Isabell Werth 26 Germany GER Gigolo 83.00
2 Anky van Grunsven 28 Netherlands NED Bonfire 79.58
3 Monica Theodorescu 33 Germany GER Grunox 76.85
4 Sven Rothenberger 30 Netherlands NED Weyden 76.78
5 Klaus Balkenhol 56 Germany GER Goldstern 76.28
6 Margit Otto-Crépin 51 France FRA Lucky Lord 75.55
7 Guenter Seidel 35 United States USA Graf George 73.85
8 Michelle Gibson 27 United States USA Peron 73.35
9 Louise Nathhorst 41 Sweden SWE Walk on Top 72.73
10 Ignacio Rambla 32 Spain ESP Evento 72.18
11 Lars Petersen 30 Denmark DEN Uffe Korshøjgaard 70.88
12 Martin Schaudt 37 Germany GER Durgo 70.53
13 Tineke Bartels-de Vries 45 Netherlands NED Olympic Barbria 69.66
AC Nicole Uphoff-Becker 29 Germany GER Rembrandt WD

Round Three Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Isabell Werth 26 Germany GER Gigolo 16.63
2 Anky van Grunsven 28 Netherlands NED Bonfire 15.68
3 Margit Otto-Crépin 51 France FRA Lucky Lord 15.40
4 Klaus Balkenhol 56 Germany GER Goldstern 15.30
5 Monica Theodorescu 33 Germany GER Grunox 15.07
6 Michelle Gibson 27 United States USA Peron 14.80
7 Sven Rothenberger 30 Netherlands NED Weyden 14.73
8 Guenter Seidel 35 United States USA Graf George 14.48
9 Ignacio Rambla 32 Spain ESP Evento 13.90
10 Louise Nathhorst 41 Sweden SWE Walk on Top 13.65
11 Martin Schaudt 37 Germany GER Durgo 13.60
12 Lars Petersen 30 Denmark DEN Uffe Korshøjgaard 13.55
13 Tineke Bartels-de Vries 45 Netherlands NED Olympic Barbria 13.40

Round Three Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Anky van Grunsven 28 Netherlands NED Bonfire 16.68
2 Isabell Werth 26 Germany GER Gigolo 16.60
3 Sven Rothenberger 30 Netherlands NED Weyden 15.57
4 Monica Theodorescu 33 Germany GER Grunox 15.35
5 Klaus Balkenhol 56 Germany GER Goldstern 15.10
6 Margit Otto-Crépin 51 France FRA Lucky Lord 14.70
7 Guenter Seidel 35 United States USA Graf George 14.63
8 Louise Nathhorst 41 Sweden SWE Walk on Top 14.53
9 Michelle Gibson 27 United States USA Peron 14.38
10T Ignacio Rambla 32 Spain ESP Evento 14.30
10T Lars Petersen 30 Denmark DEN Uffe Korshøjgaard 14.30
12 Tineke Bartels-de Vries 45 Netherlands NED Olympic Barbria 14.23
13 Martin Schaudt 37 Germany GER Durgo 13.75

Round Three Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Isabell Werth 26 Germany GER Gigolo 16.80
2 Anky van Grunsven 28 Netherlands NED Bonfire 15.82
3 Sven Rothenberger 30 Netherlands NED Weyden 15.48
4 Monica Theodorescu 33 Germany GER Grunox 15.25
5 Margit Otto-Crépin 51 France FRA Lucky Lord 15.18
6 Klaus Balkenhol 56 Germany GER Goldstern 15.03
7 Ignacio Rambla 32 Spain ESP Evento 14.73
8 Louise Nathhorst 41 Sweden SWE Walk on Top 14.70
9 Guenter Seidel 35 United States USA Graf George 14.68
10 Lars Petersen 30 Denmark DEN Uffe Korshøjgaard 14.53
11 Michelle Gibson 27 United States USA Peron 14.05
12 Tineke Bartels-de Vries 45 Netherlands NED Olympic Barbria 14.00
13 Martin Schaudt 37 Germany GER Durgo 13.85

Round Three Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Isabell Werth 26 Germany GER Gigolo 16.73
2 Sven Rothenberger 30 Netherlands NED Weyden 15.80
3 Anky van Grunsven 28 Netherlands NED Bonfire 15.78
4 Monica Theodorescu 33 Germany GER Grunox 15.75
5 Louise Nathhorst 41 Sweden SWE Walk on Top 15.55
6 Klaus Balkenhol 56 Germany GER Goldstern 15.43
7 Margit Otto-Crépin 51 France FRA Lucky Lord 15.40
8 Michelle Gibson 27 United States USA Peron 15.23
9 Guenter Seidel 35 United States USA Graf George 15.20
10 Ignacio Rambla 32 Spain ESP Evento 14.82
11 Martin Schaudt 37 Germany GER Durgo 14.78
12 Lars Petersen 30 Denmark DEN Uffe Korshøjgaard 14.57
13 Tineke Bartels-de Vries 45 Netherlands NED Olympic Barbria 14.30

Round Three Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC Horse %P
1 Isabell Werth 26 Germany GER Gigolo 16.25
2 Anky van Grunsven 28 Netherlands NED Bonfire 15.63
3T Klaus Balkenhol 56 Germany GER Goldstern 15.43
3T Monica Theodorescu 33 Germany GER Grunox 15.43
5 Sven Rothenberger 30 Netherlands NED Weyden 15.20
6 Michelle Gibson 27 United States USA Peron 14.90
7T Margit Otto-Crépin 51 France FRA Lucky Lord 14.88
7T Guenter Seidel 35 United States USA Graf George 14.88
9 Martin Schaudt 37 Germany GER Durgo 14.55
10 Ignacio Rambla 32 Spain ESP Evento 14.43
11 Louise Nathhorst 41 Sweden SWE Walk on Top 14.30
12 Lars Petersen 30 Denmark DEN Uffe Korshøjgaard 13.93
13 Tineke Bartels-de Vries 45 Netherlands NED Olympic Barbria 13.73