Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Long Jump

Athletics at the 1996 Atlanta Summer Games:

Women's Long Jump Qualifying Round

Athletics at the 1996 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Atlanta, United States
Venue(s): Centennial Olympic Stadium, Atlanta, Georgia
Date Started: August 1, 1996
Date Finished: August 1, 1996
Format: Top 12 and ties and all those reaching 6.70 metres advanced to the final.

Gold: NGR Chioma Ajunwa
Silver: ITA Fiona May
Bronze: USA Jackie Joyner-Kersee

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Fiona May 26 Italy ITA 6.85 QU
2 Chioma Ajunwa 24 Nigeria NGR 6.81 QU
3 Sharon Jaklofsky 27 Netherlands NED 6.75 QU
4 Tünde Vaszi 24 Hungary HUN 6.73 QU
5 Olena Shekhovtsova 24 Ukraine UKR 6.70 6.44 QU
6T Jackie Joyner-Kersee 34 United States USA 6.70 NM QU
6T Agata Jaroszek-Karczmarek 32 Poland POL 6.70 NM QU
8 Nicole Boegman-Staines 29 Australia AUS 6.67 QC
9 Chantal Brunner 25 New Zealand NZL 6.62 QC
10 Niki Xanthou 22 Greece GRE 6.60 QC
11 Voula Patoulidou 31 Greece GRE 6.58 6.13 QC
12 Flora Hyacinth 30 United States Virgin Islands ISV 6.58 NM
13 Lissette Cuza 21 Cuba CUB 6.56
14 Jackie Edwards 25 Bahamas BAH 6.55
15 Yelena Pershina 32 Kazakhstan KAZ 6.50
16 Marieke Veltman 24 United States USA 6.49
17 Niurka Montalvo 28 Cuba CUB 6.48
18 Olga Rubleva 21 Russia RUS 6.47
19 Eunice Barber 21 Sierra Leone SLE 6.45
20 Regla Cárdeñas 21 Cuba CUB 6.42
21 Ksenija Predikaka 26 Slovenia SLO 6.37
22 Galina Čisťakovová 33 Slovakia SVK 6.33 6.26
23 Denise Lewis 23 Great Britain GBR 6.33 NM
24 Yelena Sinchukova 35 Russia RUS 6.31
25 Diane Guthrie-Gresham 24 Jamaica JAM 6.27
26 Virge Naeris 26 Estonia EST 6.26
27 Valentīna Gotovska 30 Latvia LAT 6.08
28 Ana Siulolo Liku 22 Tonga TGA 6.06
29 Elma Muros 29 Philippines PHI 6.04
30 Rita Ináncsi 25 Hungary HUN 6.02
31 Andrea Ávila 26 Argentina ARG 6.00
32 Anzhela Atroshchenko 25 Belarus BLR 5.94
33 Shabana Akhtar 24 Pakistan PAK 5.80
34 Nicole Devonish 22 Canada CAN 5.74
35 Yelena Koshcheyeva 23 Kazakhstan KAZ 5.55
36 Nilufar Yasmin 21 Bangladesh BAN 5.24
37 Beryl Laramé 23 Seychelles SEY 3.88
AC Mihaela Gheorghiu 24 Romania ROU NM
AC Renata Pytełewska-Nielsen 30 Denmark DEN NM
AC Lyudmila Galkina 24 Russia RUS NM
AC Lacena Golding-Clarke 21 Jamaica JAM NM
AC Heli Koivula-Kruger 21 Finland FIN NM
AC Inesa Kravets 29 Ukraine UKR NM
AC Ljudmila Ninova 36 Austria AUT NM
AC Natasha Sazanovich 22 Belarus BLR NM
AC Viktoriya Vershynina 25 Ukraine UKR NM
AC Shana Williams 24 United States USA NM
AC Iva Prandzheva 24 Bulgaria BUL [6.62] QC/DQ

Qualifying Round Group A

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Fiona May 26 Italy ITA 6.85
2 Chioma Ajunwa 24 Nigeria NGR 6.81
3 Sharon Jaklofsky 27 Netherlands NED 6.75
4 Tünde Vaszi 24 Hungary HUN 6.73
5 Olena Shekhovtsova 24 Ukraine UKR 6.70 6.44
6T Jackie Joyner-Kersee 34 United States USA 6.70 NM
6T Agata Jaroszek-Karczmarek 32 Poland POL 6.70 NM
8 Nicole Boegman-Staines 29 Australia AUS 6.67
9 Niki Xanthou 22 Greece GRE 6.60
10 Lissette Cuza 21 Cuba CUB 6.56
11 Yelena Pershina 32 Kazakhstan KAZ 6.50
12 Marieke Veltman 24 United States USA 6.49
13 Olga Rubleva 21 Russia RUS 6.47
14 Regla Cárdeñas 21 Cuba CUB 6.42
15 Ksenija Predikaka 26 Slovenia SLO 6.37
16 Virge Naeris 26 Estonia EST 6.26
17 Valentīna Gotovska 30 Latvia LAT 6.08
18 Andrea Ávila 26 Argentina ARG 6.00
19 Anzhela Atroshchenko 25 Belarus BLR 5.94
20 Nilufar Yasmin 21 Bangladesh BAN 5.24
21 Beryl Laramé 23 Seychelles SEY 3.88
AC Mihaela Gheorghiu 24 Romania ROU NM
AC Renata Pytełewska-Nielsen 30 Denmark DEN NM

Qualifying Round Group B

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Chantal Brunner 25 New Zealand NZL 6.62
2 Voula Patoulidou 31 Greece GRE 6.58 6.13
3 Flora Hyacinth 30 United States Virgin Islands ISV 6.58 NM
4 Jackie Edwards 25 Bahamas BAH 6.55
5 Niurka Montalvo 28 Cuba CUB 6.48
6 Eunice Barber 21 Sierra Leone SLE 6.45
7 Galina Čisťakovová 33 Slovakia SVK 6.33 6.26
8 Denise Lewis 23 Great Britain GBR 6.33 NM
9 Yelena Sinchukova 35 Russia RUS 6.31
10 Diane Guthrie-Gresham 24 Jamaica JAM 6.27
11 Ana Siulolo Liku 22 Tonga TGA 6.06
12 Elma Muros 29 Philippines PHI 6.04
13 Rita Ináncsi 25 Hungary HUN 6.02
14 Shabana Akhtar 24 Pakistan PAK 5.80
15 Nicole Devonish 22 Canada CAN 5.74
16 Yelena Koshcheyeva 23 Kazakhstan KAZ 5.55
AC Lyudmila Galkina 24 Russia RUS NM
AC Lacena Golding-Clarke 21 Jamaica JAM NM
AC Heli Koivula-Kruger 21 Finland FIN NM
AC Inesa Kravets 29 Ukraine UKR NM
AC Ljudmila Ninova 36 Austria AUT NM
AC Natasha Sazanovich 22 Belarus BLR NM
AC Viktoriya Vershynina 25 Ukraine UKR NM
AC Shana Williams 24 United States USA NM
AC Iva Prandzheva 24 Bulgaria BUL [6.62] DQ