Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Long Jump

Athletics at the 1996 Atlanta Summer Games:

Men's Long Jump Qualifying Round

Athletics at the 1996 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Atlanta, United States
Venue(s): Centennial Olympic Stadium, Atlanta, Georgia
Date Started: July 28, 1996
Date Finished: July 28, 1996
Format: Top 12 and ties and all those reaching 8.05 metres advanced to the final.

Gold: USA Carl Lewis
Silver: JAM James Beckford
Bronze: USA Joe Greene

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Carl Lewis 35 United States USA 8.29 QU
2 Joe Greene 29 United States USA 8.28 QU
3 Yury Naumkin 27 Russia RUS 8.21 QU
4 Mike Powell 32 United States USA 8.20 QU
5 Erik Nys 22 Belgium BEL 8.16 QU
6 Huang Geng 26 China CHN 8.12 QU
7 Emmanuel Bangué 24 France FRA 8.09 QU
8 Aleksandr Glavatsky 26 Belarus BLR 8.07 QU
9 Iván Pedroso 23 Cuba CUB 8.05 QU
10T James Beckford 21 Jamaica JAM 8.02 NM QC
10T Mattias Sunneborn 25 Sweden SWE 8.02 NM QC
12T Gregor Cankar 21 Slovenia SLO 8.00 NM QC
12T Andrey Ignatov 28 Russia RUS 8.00 NM QC
14 Spyros Vasdekis 26 Greece GRE 7.98
15 Bogdan Ţărus 20 Romania ROU 7.96
16 Andrew Owusu 24 Ghana GHA 7.91 7.88
17 Nai Hui-Fang 27 Chinese Taipei TPE 7.91 7.81
18 Cheikh Touré 26 Senegal SEN 7.91 7.76
19 Bogdan Tudor 26 Romania ROU 7.88 7.87
20 Milan Gombala 28 Czech Republic CZE 7.88 NM
21 Georg Ackermann 24 Germany GER 7.86
22T Kostas Koukodimos 26 Greece GRE 7.82 NM
22T János Uzsoki 23 Hungary HUN 7.82 NM
24 Carlos Calado 20 Portugal POR 7.81
25 Simone Bianchi 23 Italy ITA 7.79
26 Vitaliy Kyrylenko 28 Ukraine UKR 7.77
27 Nélson Ferreira Júnior 23 Brazil BRA 7.76 7.69
28 Robert Emmiyan 31 Armenia ARM 7.76 7.52
29 Chen Jing 20 China CHN 7.70
30 Chao Chih-Kuo 23 Chinese Taipei TPE 7.67
31 Jaime Jefferson 34 Cuba CUB 7.65
32 Jesús Oliván 28 Spain ESP 7.64
33 Douglas de Souza 23 Brazil BRA 7.61 7.59
34 Richard Duncan 22 Canada CAN 7.61 7.56
35 Aleksey Petrukhanov 24 Russia RUS 7.50
36 Nobuharu Asahara 24 Japan JPN 7.46 5.49
37 Remmy Limo 25 Kenya KEN 7.46 NM
38 François Fouché 33 South Africa RSA 7.44
39 Kenny Lewis 22 Grenada GRN 7.41
40 Keita Cline 21 British Virgin Islands IVB 7.26
41 Andreja Marinković 31 Serbia and Montenegro SCG 7.17
42 Márcio da Cruz 22 Brazil BRA 7.12
43 Victor Shabangu 26 Swaziland SWZ 6.79
AC Siniša Ergotić 27 Croatia CRO NM
AC Benny Fernando 27 Sri Lanka SRI NM
AC Hans-Peter Lott 27 Germany GER NM
AC Seong Hui-Jun 22 South Korea KOR NM
AC Franck Zio 24 Burkina Faso BUR NM
AC Vladimir Malyavin 23 Turkmenistan TKM NM
AC Ellsworth Manuel 28 Netherlands Antilles AHO NM
AC Ivaylo Mladenov 22 Bulgaria BUL NM
AC Ousman Sallah 28 Gambia GAM NM

Qualifying Round Group A

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Mike Powell 32 United States USA 8.20
2 Erik Nys 22 Belgium BEL 8.16
3 Huang Geng 26 China CHN 8.12
4T James Beckford 21 Jamaica JAM 8.02 NM
4T Mattias Sunneborn 25 Sweden SWE 8.02 NM
6 Gregor Cankar 21 Slovenia SLO 8.00
7 Andrew Owusu 24 Ghana GHA 7.91 7.88
8 Nai Hui-Fang 27 Chinese Taipei TPE 7.91 7.81
9 Bogdan Tudor 26 Romania ROU 7.88 7.87
10 Milan Gombala 28 Czech Republic CZE 7.88 NM
11 Kostas Koukodimos 26 Greece GRE 7.82
12 Carlos Calado 20 Portugal POR 7.81
13 Vitaliy Kyrylenko 28 Ukraine UKR 7.77
14 Nélson Ferreira Júnior 23 Brazil BRA 7.76
15 Jaime Jefferson 34 Cuba CUB 7.65
16 Aleksey Petrukhanov 24 Russia RUS 7.50
17 Remmy Limo 25 Kenya KEN 7.46
18 François Fouché 33 South Africa RSA 7.44
19 Kenny Lewis 22 Grenada GRN 7.41
20 Keita Cline 21 British Virgin Islands IVB 7.26
21 Victor Shabangu 26 Swaziland SWZ 6.79
AC Siniša Ergotić 27 Croatia CRO NM
AC Benny Fernando 27 Sri Lanka SRI NM
AC Hans-Peter Lott 27 Germany GER NM
AC Seong Hui-Jun 22 South Korea KOR NM
AC Franck Zio 24 Burkina Faso BUR NM

Qualifying Round Group B

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Carl Lewis 35 United States USA 8.29
2 Joe Greene 29 United States USA 8.28
3 Yury Naumkin 27 Russia RUS 8.21
4 Emmanuel Bangué 24 France FRA 8.09
5 Aleksandr Glavatsky 26 Belarus BLR 8.07
6 Iván Pedroso 23 Cuba CUB 8.05
7 Andrey Ignatov 28 Russia RUS 8.00
8 Spyros Vasdekis 26 Greece GRE 7.98
9 Bogdan Ţărus 20 Romania ROU 7.96
10 Cheikh Touré 26 Senegal SEN 7.91
11 Georg Ackermann 24 Germany GER 7.86
12 János Uzsoki 23 Hungary HUN 7.82
13 Simone Bianchi 23 Italy ITA 7.79
14 Robert Emmiyan 31 Armenia ARM 7.76
15 Chen Jing 20 China CHN 7.70
16 Chao Chih-Kuo 23 Chinese Taipei TPE 7.67
17 Jesús Oliván 28 Spain ESP 7.64
18 Douglas de Souza 23 Brazil BRA 7.61 7.59
19 Richard Duncan 22 Canada CAN 7.61 7.56
20 Nobuharu Asahara 24 Japan JPN 7.46
21 Andreja Marinković 31 Serbia and Montenegro SCG 7.17
22 Márcio da Cruz 22 Brazil BRA 7.12
AC Vladimir Malyavin 23 Turkmenistan TKM NM
AC Ellsworth Manuel 28 Netherlands Antilles AHO NM
AC Ivaylo Mladenov 22 Bulgaria BUL NM
AC Ousman Sallah 28 Gambia GAM NM