Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Long Jump

Athletics at the 1996 Atlanta Summer Games:

Men's Long Jump Final Round

Athletics at the 1996 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Atlanta, United States
Venue(s): Centennial Olympic Stadium, Atlanta, Georgia
Date Started: July 29, 1996
Date Finished: July 29, 1996

Gold: USA Carl Lewis
Silver: JAM James Beckford
Bronze: USA Joe Greene

Final Round

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Carl Lewis 35 United States USA 8.50
2 James Beckford 21 Jamaica JAM 8.29
3 Joe Greene 29 United States USA 8.24
4 Emmanuel Bangué 24 France FRA 8.19
5 Mike Powell 32 United States USA 8.17
6 Gregor Cankar 21 Slovenia SLO 8.11
7 Aleksandr Glavatsky 26 Belarus BLR 8.07
8 Mattias Sunneborn 25 Sweden SWE 8.06
9 Huang Geng 26 China CHN 7.99
10 Yury Naumkin 27 Russia RUS 7.96
11 Andrey Ignatov 28 Russia RUS 7.83
12 Iván Pedroso 23 Cuba CUB 7.75
13 Erik Nys 22 Belgium BEL 7.72

Final Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Emmanuel Bangué 24 France FRA 8.19
2 Aleksandr Glavatsky 26 Belarus BLR 8.07
3 Huang Geng 26 China CHN 7.99
4 Yury Naumkin 27 Russia RUS 7.96
5 Mike Powell 32 United States USA 7.89
6 Mattias Sunneborn 25 Sweden SWE 7.89
7 Joe Greene 29 United States USA 7.80
8 Erik Nys 22 Belgium BEL 7.59
NP James Beckford 21 Jamaica JAM foul
NP Gregor Cankar 21 Slovenia SLO foul
NP Andrey Ignatov 28 Russia RUS foul
NP Carl Lewis 35 United States USA foul
NP Iván Pedroso 23 Cuba CUB foul

Final Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Emmanuel Bangué 24 France FRA 8.10 8.19
2 Mike Powell 32 United States USA 8.17 8.17
3 Carl Lewis 35 United States USA 8.14 8.14
4 Aleksandr Glavatsky 26 Belarus BLR foul 8.07
5 James Beckford 21 Jamaica JAM 8.02 8.02
6 Huang Geng 26 China CHN 7.87 7.99
7 Mattias Sunneborn 25 Sweden SWE 7.97 7.97
8 Yury Naumkin 27 Russia RUS 7.88 7.96
9 Andrey Ignatov 28 Russia RUS 7.83 7.83
10 Joe Greene 29 United States USA 7.79 7.80
11 Erik Nys 22 Belgium BEL foul 7.59
12 Iván Pedroso 23 Cuba CUB 7.57 7.57
NP Gregor Cankar 21 Slovenia SLO foul NM

Final Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Carl Lewis 35 United States USA 8.50 8.50
2 Joe Greene 29 United States USA 8.24 8.24
3 Emmanuel Bangué 24 France FRA foul 8.19
4 Mike Powell 32 United States USA 7.99 8.17
5 James Beckford 21 Jamaica JAM 8.13 8.13
6 Gregor Cankar 21 Slovenia SLO 8.11 8.11
7 Aleksandr Glavatsky 26 Belarus BLR 8.07 8.07
8 Mattias Sunneborn 25 Sweden SWE 8.06 8.06
9 Huang Geng 26 China CHN 7.89 7.99
10 Yury Naumkin 27 Russia RUS 7.95 7.96
11 Andrey Ignatov 28 Russia RUS 7.58 7.83
12 Iván Pedroso 23 Cuba CUB 7.75 7.75
13 Erik Nys 22 Belgium BEL 7.72 7.72

Final Round Round Four

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Carl Lewis 35 United States USA pass 8.50
2 Joe Greene 29 United States USA foul 8.24
3 Emmanuel Bangué 24 France FRA 7.88 8.19
4 Mike Powell 32 United States USA foul 8.17
5 James Beckford 21 Jamaica JAM foul 8.13
6 Gregor Cankar 21 Slovenia SLO foul 8.11
7 Aleksandr Glavatsky 26 Belarus BLR foul 8.07
8 Mattias Sunneborn 25 Sweden SWE 8.04 8.06

Final Round Round Five

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Carl Lewis 35 United States USA 8.06 8.50
2 Joe Greene 29 United States USA foul 8.24
3 Emmanuel Bangué 24 France FRA 6.46 8.19
4 Mike Powell 32 United States USA foul 8.17
5 James Beckford 21 Jamaica JAM foul 8.13
6 Gregor Cankar 21 Slovenia SLO foul 8.11
7 Aleksandr Glavatsky 26 Belarus BLR foul 8.07
8 Mattias Sunneborn 25 Sweden SWE 8.03 8.06

Final Round Round Six

Rank Athlete Age Team NOC D
NP James Beckford 21 Jamaica JAM 8.29
NP Mattias Sunneborn 25 Sweden SWE 7.75
NP Emmanuel Bangué 24 France FRA 6.87
NP Gregor Cankar 21 Slovenia SLO 5.33
NP Aleksandr Glavatsky 26 Belarus BLR foul
NP Joe Greene 29 United States USA foul
NP Carl Lewis 35 United States USA foul
NP Mike Powell 32 United States USA foul