Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Foil, Individual

Fencing at the 1992 Barcelona Summer Games:

Men's Foil, Individual Final Pool

Fencing at the 1992 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Barcelona, Spain
Venue(s): Palace of Metallurgy, Barcelona
Date Started: July 31, 1992
Date Finished: July 31, 1992

Gold: FRA Philippe Omnès
Silver: EUN Serhiy Holubytskiy
Bronze: CUB Elvis Gregory

Final Pool Bout for 1/2

Rank Athlete Age Team NOC MW
1 Philippe Omnès 31 France FRA 2
2 Serhiy Holubytskiy 22 Unified Team EUN 1

Final Pool Bout for 3/4

Rank Athlete Age Team NOC MW
1 Elvis Gregory 21 Cuba CUB 2
2 Udo Wagner 28 Germany GER 1

Final Pool Semi-Finals

Rank Athlete Age Team NOC MW
AC Philippe Omnès 31 France FRA 2 QU
AC Serhiy Holubytskiy 22 Unified Team EUN 2 QU
AC Udo Wagner 28 Germany GER 1
AC Elvis Gregory 21 Cuba CUB 1

Final Pool Quarter-Finals

Rank Athlete Age Team NOC MW
AC Udo Wagner 28 Germany GER 2 QU
AC Philippe Omnès 31 France FRA 2 QU
AC Serhiy Holubytskiy 22 Unified Team EUN 2 QU
AC Elvis Gregory 21 Cuba CUB 2 QU
AC Andrea Borella 31 Italy ITA 1
AC Benny Wendt 29 Austria AUT 0
AC Guillermo Betancourt 29 Cuba CUB 0
AC Marian Sypniewski 37 Poland POL 0

Final Pool Barrage Round Four

Rank Athlete Age Team NOC MW
AC Philippe Omnès 31 France FRA 2 QU
AC Serhiy Holubytskiy 22 Unified Team EUN 2 QU
AC Elvis Gregory 21 Cuba CUB 2 QU
AC Udo Wagner 28 Germany GER 2 QU
AC Anatol Richter 22 Austria AUT 0
AC Ola Kajbjer 23 Sweden SWE 0
AC Ye Chong 22 China CHN 0
AC Mauro Numa 30 Italy ITA 1

Final Pool Barrage Round Three

Rank Athlete Age Team NOC MW
AC Ye Chong 22 China CHN 2 QC
AC Serhiy Holubytskiy 22 Unified Team EUN 2 QC
AC Udo Wagner 28 Germany GER 2 QC
AC Anatol Richter 22 Austria AUT 2 QC
AC Andrés García 25 Spain ESP 0
AC Piotr Kiełpikowski 29 Poland POL 0
AC Zsolt Érsek 26 Hungary HUN 0
AC Dmitry Shevchenko 24 Unified Team EUN 0

Final Pool Barrage Round Two

Rank Athlete Age Team NOC MW
AC Andrés García 25 Spain ESP 2 QC
AC Ye Chong 22 China CHN 2 QC
AC Serhiy Holubytskiy 22 Unified Team EUN 2 QC
AC Piotr Kiełpikowski 29 Poland POL 2 QC
AC Zsolt Érsek 26 Hungary HUN 2 QC
AC Udo Wagner 28 Germany GER 2 QC
AC Anatol Richter 22 Austria AUT 2 QC
AC Dmitry Shevchenko 24 Unified Team EUN 2 QC
AC Stefano Cerioni 28 Italy ITA 1
AC Vyacheslav Grigoryev 25 Unified Team EUN 1
AC Oscar García 25 Cuba CUB 0
AC Patrick Groc 31 France FRA 1
AC Yoshihide Nagano 23 Japan JPN 1
AC Ulrich Schreck 30 Germany GER 1
AC Jonathan Davis 31 Great Britain GBR 0
AC Bill Gosbee 31 Great Britain GBR 1

Final Pool Barrage Round One

Rank Athlete Age Team NOC MW
AC Udo Wagner 28 Germany GER 2 QC
AC Bill Gosbee 31 Great Britain GBR 2 QC
AC Oscar García 25 Cuba CUB 2 QC
AC Jonathan Davis 31 Great Britain GBR 2 QC
AC Andrés García 25 Spain ESP 2 QC
AC Patrick Groc 31 France FRA 2 QC
AC Yoshihide Nagano 23 Japan JPN 2 QC
AC Ye Chong 22 China CHN 2 QC
AC Lo Moon Tong 28 Hong Kong HKG 0
AC Yu Bong-Hyeong 22 South Korea KOR 1
AC István Busa 31 Hungary HUN 0
AC Michael Ludwig 19 Austria AUT 0
AC Wang Haibin 18 China CHN 0
AC Ramiro Bravo 30 Spain ESP 1
AC Donnie McKenzie 31 Great Britain GBR 0
AC Thorsten Weidner 24 Germany GER 0

Final Pool Round Four

Rank Athlete Age Team NOC MW
AC Marian Sypniewski 37 Poland POL 2 QU
AC Andrea Borella 31 Italy ITA 2 QU
AC Benny Wendt 29 Austria AUT 2 QU
AC Guillermo Betancourt 29 Cuba CUB 2 QU
AC Elvis Gregory 21 Cuba CUB 1
AC Philippe Omnès 31 France FRA 1
AC Mauro Numa 30 Italy ITA 1
AC Ola Kajbjer 23 Sweden SWE 1

Final Pool Round Three

Rank Athlete Age Team NOC MW
AC Elvis Gregory 21 Cuba CUB 2 QC
AC Marian Sypniewski 37 Poland POL 2 QC
AC Andrea Borella 31 Italy ITA 2 QC
AC Philippe Omnès 31 France FRA 2 QC
AC Mauro Numa 30 Italy ITA 2 QC
AC Benny Wendt 29 Austria AUT 2 QC
AC Guillermo Betancourt 29 Cuba CUB 2 QC
AC Ola Kajbjer 23 Sweden SWE 2 QC
AC Stefano Cerioni 28 Italy ITA 0
AC Serhiy Holubytskiy 22 Unified Team EUN 1
AC Ulrich Schreck 30 Germany GER 0
AC Vyacheslav Grigoryev 25 Unified Team EUN 1
AC Dmitry Shevchenko 24 Unified Team EUN 1
AC Zsolt Érsek 26 Hungary HUN 1
AC Piotr Kiełpikowski 29 Poland POL 0
AC Anatol Richter 22 Austria AUT 1

Final Pool Round Two

Rank Athlete Age Team NOC MW
AC Stefano Cerioni 28 Italy ITA 2 QC
AC Elvis Gregory 21 Cuba CUB 2 QC
AC Serhiy Holubytskiy 22 Unified Team EUN 2 QC
AC Marian Sypniewski 37 Poland POL 2 QC
AC Andrea Borella 31 Italy ITA 2 QC
AC Ulrich Schreck 30 Germany GER 2 QC
AC Vyacheslav Grigoryev 25 Unified Team EUN 2 QC
AC Philippe Omnès 31 France FRA 2 QC
AC Dmitry Shevchenko 24 Unified Team EUN 2 QC
AC Mauro Numa 30 Italy ITA 2 QC
AC Benny Wendt 29 Austria AUT 2 QC
AC Zsolt Érsek 26 Hungary HUN 2 QC
AC Piotr Kiełpikowski 29 Poland POL 2 QC
AC Guillermo Betancourt 29 Cuba CUB 2 QC
AC Anatol Richter 22 Austria AUT 2 QC
AC Ola Kajbjer 23 Sweden SWE 2 QC
AC Lo Moon Tong 28 Hong Kong HKG 0
AC Udo Wagner 28 Germany GER 1
AC Yu Bong-Hyeong 22 South Korea KOR 1
AC Bill Gosbee 31 Great Britain GBR 1
AC István Busa 31 Hungary HUN 0
AC Oscar García 25 Cuba CUB 1
AC Jonathan Davis 31 Great Britain GBR 0
AC Michael Ludwig 19 Austria AUT 0
AC Wang Haibin 18 China CHN 0
AC Andrés García 25 Spain ESP 0
AC Patrick Groc 31 France FRA 1
AC Ramiro Bravo 30 Spain ESP 1
AC Yoshihide Nagano 23 Japan JPN 0
AC Donnie McKenzie 31 Great Britain GBR 0
AC Thorsten Weidner 24 Germany GER 1
AC Ye Chong 22 China CHN 1

Final Pool Round One

Rank Athlete Age Team NOC MW
AC Stefano Cerioni 28 Italy ITA QC/bye
AC Lo Moon Tong 28 Hong Kong HKG 2 QC
AC Udo Wagner 28 Germany GER QC/bye
AC Elvis Gregory 21 Cuba CUB QC/bye
AC Serhiy Holubytskiy 22 Unified Team EUN QC/bye
AC Yu Bong-Hyeong 22 South Korea KOR 2 QC
AC Bill Gosbee 31 Great Britain GBR 2 QC
AC Marian Sypniewski 37 Poland POL QC/bye
AC Andrea Borella 31 Italy ITA QC/bye
AC István Busa 31 Hungary HUN 2 QC
AC Oscar García 25 Cuba CUB 2 QC
AC Ulrich Schreck 30 Germany GER QC/bye
AC Jonathan Davis 31 Great Britain GBR QC/bye
AC Vyacheslav Grigoryev 25 Unified Team EUN 2 QC
AC Michael Ludwig 19 Austria AUT 2 QC
AC Philippe Omnès 31 France FRA QC/bye
AC Dmitry Shevchenko 24 Unified Team EUN QC/bye
AC Wang Haibin 18 China CHN 2 QC
AC Andrés García 25 Spain ESP 2 QC
AC Mauro Numa 30 Italy ITA QC/bye
AC Benny Wendt 29 Austria AUT QC/bye
AC Patrick Groc 31 France FRA 2 QC
AC Ramiro Bravo 30 Spain ESP 2 QC
AC Zsolt Érsek 26 Hungary HUN QC/bye
AC Piotr Kiełpikowski 29 Poland POL QC/bye
AC Yoshihide Nagano 23 Japan JPN 2 QC
AC Donnie McKenzie 31 Great Britain GBR 2 QC
AC Guillermo Betancourt 29 Cuba CUB QC/bye
AC Thorsten Weidner 24 Germany GER QC/bye
AC Anatol Richter 22 Austria AUT QC/bye
AC Ola Kajbjer 23 Sweden SWE 2 QC
AC Ye Chong 22 China CHN QC/bye
AC Nick Bravin 21 United States USA 0
AC Benoît Giasson 27 Canada CAN 0
AC Kinya Abe 23 Japan JPN 0
AC José Francisco Guerra 24 Spain ESP 1
AC Zaddick Longenbach 20 United States USA 0
AC Wang Lihong 24 China CHN 0
AC Kim Yeong-Ho 21 South Korea KOR 1
AC Maged Abdallah 22 Egypt EGY 0
AC Hiroki Ichigatani 23 Japan JPN 1
AC Adam Krzesiński 26 Poland POL 0
AC Wu Xing Yao 27 Hong Kong HKG 1
AC Mike Marx 34 United States USA 0
AC Patrice Lhôtellier 25 France FRA 0
AC Róbert Kiss 25 Hungary HUN 0