Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Heptathlon

Athletics at the 1992 Barcelona Summer Games:

Women's Heptathlon Long jump

Athletics at the 1992 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Barcelona, Spain
Venue(s): Montjuïc Olympic Stadium, Barcelona
Date Started: August 2, 1992
Date Finished: August 2, 1992

Gold: USA Jackie Joyner-Kersee
Silver: EUN Irina Belova
Bronze: GER Sabine Braun

Long jump

Rank Athlete Age Team NOC D P(1985T)
1 Jackie Joyner-Kersee 30 United States USA 7.10 1.206
2 Irina Belova 24 Unified Team EUN 6.82 1.112
3 Liliana Năstase 29 Romania ROU 6.49 1.004
4 Cindy Greiner 35 United States USA 6.38 969
5 Anu Kaljurand 23 Estonia EST 6.35 959
6 Helle Aro 31 Finland FIN 6.23 921
7 Anzhela Atroshchenko 21 Unified Team EUN 6.22 918
8 Urszula Włodarczyk 26 Poland POL 6.20 912
9 Birgit Clarius 27 Germany GER 6.13 890
10 Maria Kamrowska 26 Poland POL 6.12 887
11T Petra Văideanu 26 Romania ROU 6.11 883
11T Svetla Dimitrova 22 Bulgaria BUL 6.11 883
13T Clova Court 32 Great Britain GBR 6.10 880
13T Kym Carter 28 United States USA 6.10 880
15 Anne Brit Skjæveland 30 Norway NOR 6.08 874
16 Remigija Sablovskaitė-Nazarovienė 25 Lithuania LTU 6.03 859
17 Sabine Braun 27 Germany GER 6.02 856
18T Catherine Bond-Mills 24 Canada CAN 6.01 853
18T Peggy Beer 22 Germany GER 6.01 853
20T Odile Lesage 23 France FRA 5.99 846
20T Zhu Yuqing 29 China CHN 5.99 846
22 Tina Rättyä 23 Finland FIN 5.90 819
23 Ghada Shouaa 18 Syria SYR 5.88 813
24 Eunice Barber 17 Sierra Leone SLE 5.76 777
25 Manuela Marxer 26 Liechtenstein LIE 5.74 771
26 Nathalie Teppe 20 France FRA 5.65 744
27 Alma Qeramixhi 28 Albania ALB 4.99 557
AC Ma Chun-Ping 20 Chinese Taipei TPE 0 NM
AC Rita Ináncsi 21 Hungary HUN 0 NM

Long jump Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Irina Belova 24 Unified Team EUN 6.82
NP Liliana Năstase 29 Romania ROU 6.49
NP Jackie Joyner-Kersee 30 United States USA 6.46
NP Anzhela Atroshchenko 21 Unified Team EUN 6.22
NP Urszula Włodarczyk 26 Poland POL 6.20
NP Kym Carter 28 United States USA 6.10
NP Helle Aro 31 Finland FIN 6.05
NP Remigija Sablovskaitė-Nazarovienė 25 Lithuania LTU 6.03
NP Sabine Braun 27 Germany GER 6.02
NP Catherine Bond-Mills 24 Canada CAN 6.01
NP Maria Kamrowska 26 Poland POL 5.98
NP Svetla Dimitrova 22 Bulgaria BUL 5.95
NP Ghada Shouaa 18 Syria SYR 5.88
NP Odile Lesage 23 France FRA 5.87
NP Manuela Marxer 26 Liechtenstein LIE 5.73
NP Zhu Yuqing 29 China CHN 5.71
NP Eunice Barber 17 Sierra Leone SLE 5.69
NP Anne Brit Skjæveland 30 Norway NOR 5.68
NP Nathalie Teppe 20 France FRA 5.65
NP Clova Court 32 Great Britain GBR 5.54
NP Alma Qeramixhi 28 Albania ALB 4.99
NP Peggy Beer 22 Germany GER foul
NP Birgit Clarius 27 Germany GER foul
NP Cindy Greiner 35 United States USA foul
NP Rita Ináncsi 21 Hungary HUN foul
NP Anu Kaljurand 23 Estonia EST foul
NP Ma Chun-Ping 20 Chinese Taipei TPE foul
NP Tina Rättyä 23 Finland FIN foul
NP Petra Văideanu 26 Romania ROU foul

Long jump Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Jackie Joyner-Kersee 30 United States USA 7.10
NP Cindy Greiner 35 United States USA 6.38
NP Liliana Năstase 29 Romania ROU 6.35
NP Helle Aro 31 Finland FIN 6.23
NP Birgit Clarius 27 Germany GER 6.13
NP Svetla Dimitrova 22 Bulgaria BUL 6.11
NP Anne Brit Skjæveland 30 Norway NOR 6.08
NP Urszula Włodarczyk 26 Poland POL 6.08
NP Maria Kamrowska 26 Poland POL 6.07
NP Anzhela Atroshchenko 21 Unified Team EUN 5.92
NP Odile Lesage 23 France FRA 5.91
NP Tina Rättyä 23 Finland FIN 5.90
NP Catherine Bond-Mills 24 Canada CAN 5.84
NP Kym Carter 28 United States USA 5.80
NP Zhu Yuqing 29 China CHN 5.78
NP Eunice Barber 17 Sierra Leone SLE 5.76
NP Manuela Marxer 26 Liechtenstein LIE 5.74
NP Peggy Beer 22 Germany GER 5.73
NP Nathalie Teppe 20 France FRA 5.57
NP Clova Court 32 Great Britain GBR 5.52
NP Irina Belova 24 Unified Team EUN foul
NP Sabine Braun 27 Germany GER foul
NP Rita Ináncsi 21 Hungary HUN foul
NP Anu Kaljurand 23 Estonia EST foul
NP Ma Chun-Ping 20 Chinese Taipei TPE foul
NP Remigija Sablovskaitė-Nazarovienė 25 Lithuania LTU foul
NP Alma Qeramixhi 28 Albania ALB foul
NP Ghada Shouaa 18 Syria SYR foul
NP Petra Văideanu 26 Romania ROU foul

Long jump Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Anu Kaljurand 23 Estonia EST 6.35
NP Maria Kamrowska 26 Poland POL 6.12
NP Urszula Włodarczyk 26 Poland POL 6.12
NP Petra Văideanu 26 Romania ROU 6.11
NP Clova Court 32 Great Britain GBR 6.10
NP Svetla Dimitrova 22 Bulgaria BUL 6.08
NP Helle Aro 31 Finland FIN 6.04
NP Peggy Beer 22 Germany GER 6.01
NP Odile Lesage 23 France FRA 5.99
NP Zhu Yuqing 29 China CHN 5.99
NP Anzhela Atroshchenko 21 Unified Team EUN 5.98
NP Catherine Bond-Mills 24 Canada CAN 5.97
NP Ghada Shouaa 18 Syria SYR 5.94
NP Anne Brit Skjæveland 30 Norway NOR 5.94
NP Eunice Barber 17 Sierra Leone SLE 5.68
NP Nathalie Teppe 20 France FRA 5.51
NP Irina Belova 24 Unified Team EUN foul
NP Sabine Braun 27 Germany GER foul
NP Kym Carter 28 United States USA foul
NP Birgit Clarius 27 Germany GER foul
NP Cindy Greiner 35 United States USA foul
NP Rita Ináncsi 21 Hungary HUN foul
NP Jackie Joyner-Kersee 30 United States USA foul
NP Ma Chun-Ping 20 Chinese Taipei TPE foul
NP Manuela Marxer 26 Liechtenstein LIE foul
NP Liliana Năstase 29 Romania ROU foul
NP Remigija Sablovskaitė-Nazarovienė 25 Lithuania LTU foul
NP Alma Qeramixhi 28 Albania ALB foul
NP Tina Rättyä 23 Finland FIN foul