Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Lightweight, Greco-Roman

Wrestling at the 1988 Seoul Summer Games:

Men's Lightweight, Greco-Roman

Wrestling at the 1988 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Seoul, South Korea
Venue(s): Sangmu Gynmasium, Seongnam
Date Started: September 20, 1988
Date Finished: September 22, 1988
Format: Two groups (A and B). Double elimination tournament within each group. Top four in each group advance to placement matches for 1st-8th place.

Gold: URS Levon Julfalakyan
Silver: KOR Kim Seong-Mun
Bronze: FIN Tapio Sipilä

Final Standings

Rank Athlete Age Team NOC Medal RE CP
1 Levon Julfalakyan 24 Soviet Union URS Gold
2 Kim Seong-Mun 23 South Korea KOR Silver
3 Tapio Sipilä 29 Finland FIN Bronze
4 Petrică Cărare 25 Romania ROU
5 Jerzy Kopański 31 Poland POL
6 Yasuhiro Okubo 27 Japan JPN
7 Morten Brekke 30 Norway NOR
8 Attila Repka 20 Hungary HUN
AC Herminio Hidalgo 26 Panama PAN Eliminated r5/7 Group A 10,0
AC Claudio Pasarelli 23 West Germany FRG Eliminated r4/7 Group A 7,0
AC Nandor Sabo 28 Yugoslavia YUG Eliminated r4/7 Group A 7,0
AC Franck Abrial 24 France FRA Eliminated r3/7 Group A 5,0
AC Zouheir Hory 22 Syria SYR Eliminated r3/7 Group A 3,5
AC Francisco Barcia 22 Spain ESP Eliminated r3/7 Group A 3,0
AC Masoud Ghadimi 23 Iran IRI Eliminated r3/7 Group A 3,0
AC Saïd Souaken Morocco MAR Eliminated r3/7 Group A 3,0
AC Zhao Jianqiang 24 China CHN Eliminated r2/7 Group A 2,0
AC Daniel Navarrete 25 Argentina ARG Eliminated r2/7 Group A 1,0
AC Gustavo Manzur 28 El Salvador ESA Eliminated r2/7 Group A 0,0
AC Abdullah Al-Shamsi 20 North Yemen YAR Eliminated r2/7 Group A 0,0
AC Andy Seras 25 United States USA Eliminated r4/5 Group B 8,0
AC Georgi Karamanliev 26 Bulgaria BUL Eliminated r4/5 Group B 7,5
AC Sümer Koçak 26 Turkey TUR Eliminated r4/5 Group B 7,0
AC Lars Lagerborg 21 Sweden SWE Eliminated r4/5 Group B 6,0
AC Edmundo Ichillumpa 31 Peru PER Eliminated r3/5 Group B 4,0
AC Aristidis Grigorakis 25 Greece GRE Eliminated r3/5 Group B 3,5
AC Markus Pittner 21 Austria AUT Eliminated r2/5 Group B 1,0
AC Doug Yeats 30 Canada CAN Eliminated r2/5 Group B 0,0
AC Abdel Latif Abdel Latif 28 Egypt EGY Eliminated r2/5 Group B 0,0
AC Muneir Al-Masri 25 Jordan JOR Eliminated r2/5 Group B 0,0
AC Kiptoo Salbei 24 Kenya KEN Eliminated r2/5 Group B 0,0