Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Light-Heavyweight, Freestyle

Wrestling at the 1988 Seoul Summer Games:

Men's Light-Heavyweight, Freestyle

Wrestling at the 1988 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Seoul, South Korea
Venue(s): Sangmu Gynmasium, Seongnam
Date Started: September 27, 1988
Date Finished: September 29, 1988
Format: Two groups (A and B). Double elimination tournament within each group. Top four in each group advance to placement matches for 1st-8th place.

Gold: URS Makharbek Khadartsev
Silver: JPN Akira Ota
Bronze: KOR Kim Tae-U

Final Standings

Rank Athlete Age Team NOC Medal RE CP
1 Makharbek Khadartsev 22 Soviet Union URS Gold
2 Akira Ota 31 Japan JPN Silver
3 Kim Tae-U 26 South Korea KOR Bronze
4 Gábor Tóth 23 Hungary HUN
5 Jim Scherr 27 United States USA
6 Rumen Alabakov 23 Bulgaria BUL
7 Iraklis Deskoulidis 26 Greece GRE
8 Zevegiin Düvchin 33 Mongolia MGL
AC Graeme English 23 Great Britain GBR Eliminated r4/6 Group A 8,0
AC Abdul Majeed 25 Pakistan PAK Eliminated r4/6 Group A 8,0
AC Mehmet Türkkaya 24 Turkey TUR Eliminated r4/6 Group A 7,0
AC Subhash Verma 20 India IND Eliminated r3/6 Group A 5,5
AC Mohammad Taj Afghanistan AFG Eliminated r3/6 Group A 5,0
AC Doug Cox 30 Canada CAN Eliminated r2/6 Group A 1,0
AC Christian Iloanusi 18 Nigeria NGR Eliminated r2/6 Group A 1,0
AC Wally Koenig 30 Australia AUS Eliminated r2/6 Group A 0,0
AC Samba Adama 32 Mauritania MTN Eliminated r2/6 Group A 0,0
AC Tapha Guèye 26 Senegal SEN Eliminated r2/6 Group A 0,0
AC Edwin Lins 25 Austria AUT Eliminated r7/7 Group B 12,0
AC Hubert Bindels 30 Belgium BEL Eliminated r4/7 Group B 8,0
AC Bodo Lukowski 27 West Germany FRG Eliminated r3/7 Group B 5,0
AC Ahmad Al-Shamy 22 Syria SYR Eliminated r3/7 Group B 5,0
AC Mohamed Reza Tupchi 25 Iran IRI Eliminated r3/7 Group B 4,0
AC Roberto Neves Filho 23 Brazil BRA Eliminated r2/7 Group B 2,0
AC Jerzy Nieć 24 Poland POL Eliminated r2/7 Group B 1,0
AC Jean-Baptiste Youmbi 24 Cameroon CMR Eliminated r2/7 Group B 0,0
AC Bakary Sanneh 29 Gambia GAM Eliminated r2/7 Group B 0,0
AC Reuben Tucker 31 Guam GUM Eliminated r2/7 Group B 0,0