Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's 200 metres Freestyle

Swimming at the 1988 Seoul Summer Games:

Men's 200 metres Freestyle Round One

Swimming at the 1988 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Seoul, South Korea
Venue(s): Indoor Swimming Pool, Olympic Park, Seoul
Date Started: September 18, 1988
Date Finished: September 18, 1988
Format: Fastest eight advanced to the final. Places 9-16 advanced to the B Final.

Gold: AUS Duncan Armstrong
Silver: SWE Anders Holmertz
Bronze: USA Matt Biondi

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Wu Ming-Hsun 20 Chinese Taipei TPE 2:00.43
2 Hans Foerster 23 United States Virgin Islands ISV 2:01.94
3 Kristan Singleton 16 United States Virgin Islands ISV 2:06.45
4 Jason Chute 16 Fiji FIJ 2:09.05
5 Mohamed Bin Abid 19 United Arab Emirates UAE 2:09.43
6 Ahmad Faraj 22 United Arab Emirates UAE 2:13.21
7 Émile Lahoud 13 Lebanon LIB 2:16.39

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 David Lim 22 Singapore SIN 1:56.44
2 Joseph Buhain 18 Philippines PHI 1:56.84
3 Gwon Sang-Won 19 South Korea KOR 1:56.88
4 Oon Jin Gee 21 Singapore SIN 1:57.28
5 Arthur Li 16 Hong Kong HKG 1:58.10
6 Gwon Sun-Geun 19 South Korea KOR 1:58.95
7 Tsang Yi Ming 22 Hong Kong HKG 2:01.02
8 Richard Gheel 19 Ireland IRL 2:01.73

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
1 René Concepcion 19 Philippines PHI 1:55.58
2 Alexander Placheta 20 Austria AUT 1:56.11
3 Moustafa Amer 21 Egypt EGY 1:57.50
4 Richard Sam Bera 16 Indonesia INA 1:57.60
5 Jonathan Sakovich 18 Guam GUM 1:57.72
6 Stephen Cullen 17 Ireland IRL 1:57.90
7 Hakan Eskioğlu 17 Turkey TUR 1:58.45
8 Jeffrey Ong 16 Malaysia MAS 1:58.62

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Patrick Dybiona 25 Netherlands NED 1:52.67
2 Stéfan Voléry 27 Switzerland SUI 1:52.94
3 Rodrigo González 20 Mexico MEX 1:52.99
4 Ignacio Escamilla 30 Mexico MEX 1:53.63
5 Salvador Vassallo 20 Puerto Rico PUR 1:53.82
6 Yves Clausse 19 Luxembourg LUX 1:54.90
7 Xie Jun 19 China CHN 1:55.04
8 Vaughan Smith 19 Zimbabwe ZIM 1:56.13

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Shigeo Ogata 19 Japan JPN 1:51.14 QC
2 Michael Green 24 Great Britain GBR 1:53.03
3T Magnús Ólafsson 21 Iceland ISL 1:53.05
3T Daniel Serra 20 Spain ESP 1:53.05
5 Júlio López 21 Brazil BRA 1:53.16
6 Jan Larsen 20 Denmark DEN 1:53.61
7 Jean-Marie Arnould 22 Belgium BEL 1:53.73
8 Zoltán Szilágyi 21 Hungary HUN 1:53.75

Round One Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Anders Holmertz 19 Sweden SWE 1:49.28 QU
2 Stéphan Caron 22 France FRA 1:49.66 QC
3 Giorgio Lamberti 19 Italy ITA 1:50.47 QC
4 Aleksey Kuznetsov 19 Soviet Union URS 1:50.84 QC
5 Mariusz Podkościelny 20 Poland POL 1:50.95 QC
6 Tom Stachewicz 22 Australia AUS 1:51.02 QC
7 Paul Howe 23 Great Britain GBR 1:51.22
8 Alberto Bottini 21 Switzerland SUI 1:51.45

Round One Heat Eight

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Artur Wojdat 20 Poland POL 1:48.02 QU
2 Matt Biondi 22 United States USA 1:48.39 QU
3 Thomas Fahrner 25 West Germany FRG 1:49.02 QU
4 Steffen Zesner 20 East Germany GDR 1:49.13 QU
5 Franz Mortensen 24 Denmark DEN 1:51.15
6 Carlos Scanavino 24 Uruguay URU 1:51.42
7 Tom Werner 22 Sweden SWE 1:51.96
8 Ludovic Dépickère 19 France FRA 1:53.81

Round One Heat Nine

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Michael Groß 24 West Germany FRG 1:48.55 QU
2 Duncan Armstrong 20 Australia AUS 1:48.86 QU
3 Troy Dalbey 19 United States USA 1:48.96 QU
4 Roberto Gleria 19 Italy ITA 1:49.51 QC
5 Thomas Flemming 21 East Germany GDR 1:49.52 QC
6 Iurie Başcatov 20 Soviet Union URS 1:52.04
7 Cristiano Michelena 17 Brazil BRA 1:52.34
8 Norbert Ágh 18 Hungary HUN 1:54.72