Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Épée, Individual

Fencing at the 1988 Seoul Summer Games:

Men's Épée, Individual Round One

Fencing at the 1988 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Seoul, South Korea
Venue(s): Olympic Fencing Gymnasium, Olympic Park, Seoul
Date Started: September 23, 1988
Date Finished: September 23, 1988
Format: Top four finishers in each pool advanced to round two.

Gold: FRG Arnd Schmitt
Silver: FRA Philippe Riboud
Bronze: URS Andrey Shuvalov

Round One Pool One

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Angelo Mazzoni 27 Italy ITA 4 0 20 12 QU
2 Zoltán Székely 36 Hungary HUN 3 1 19 14 QU
3 Stephen Trevor 24 United States USA 2 2 18 16 QU
4 Younes Al-Mashmoum 19 Kuwait KUW 1 3 14 15 QU
5 Zahi El-Khoury 19 Lebanon LIB 0 4 6 20

Round One Pool Two

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Sandro Cuomo 25 Italy ITA 4 0 20 7 QU
2 Roberto Lazzarini 27 Brazil BRA 3 1 18 9 QU
3 André Kuhn 27 Switzerland SUI 2 2 13 17 QU
4 Stéphane Ganeff 29 Netherlands NED 1 3 12 16 QU
5 Óscar Pinto 26 Portugal POR 0 4 6 20

Round One Pool Three

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Jean-Michel Henry 24 France FRA 4 0 20 8 QU
2 Lee Il-Hui 26 South Korea KOR 3 1 17 13 QU
3 Fernando de la Peña 29 Spain ESP 2 2 13 16 QU
4 Roberto Durão 29 Portugal POR 1 3 11 20 QU
5 Robert Marx 31 United States USA 0 4 16 20

Round One Pool Four

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Otto Drakenberg 22 Sweden SWE 3 1 17 12 QU
2 Andrey Shuvalov 23 Soviet Union URS 3 1 17 13 QU
3 Antônio Machado 24 Brazil BRA 2 2 16 12 QU
4 Robert Davidson 30 Australia AUS 2 2 14 15 QU
5 Wang San-Tsai 23 Chinese Taipei TPE 0 4 8 20

Round One Pool Five

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Éric Srecki 24 France FRA 4 0 20 12 QU
2 Mauricio Rivas 24 Colombia COL 3 1 19 9 QU
3 Sergio Turiace 25 Argentina ARG 2 2 11 17 QU
4 Mohamed Al-Hamar 17 Kuwait KUW 1 3 13 18 QU
5 Michiel Driessen 29 Netherlands NED 0 4 13 20

Round One Pool Six

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Alexander Pusch 33 West Germany FRG 4 0 20 6 QU
2 Yun Nam-Jin 26 South Korea KOR 2 1 18 14 QU
3 Ludomir Chronowski 28 Poland POL 2 2 14 12 QU
4 Rob Stull 28 United States USA 1 2 12 17 QU
5 Michel Youssef 28 Lebanon LIB 0 4 5 20

Round One Pool Seven

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Thomas Gerull 26 West Germany FRG 3 1 19 14 QU
2 Jerri Bergström 25 Sweden SWE 2 1 18 15 QU
3 Ernő Kolczonay 35 Hungary HUN 2 1 19 18 QU
4 Joaquin Pinto 27 Colombia COL 1 3 16 19 QU
5 Manuel Pereira 27 Spain ESP 1 3 13 19

Round One Pool Eight

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Szabolcs Pásztor 29 Hungary HUN 3 1 19 14 QU
2 Péter Vánky 20 Sweden SWE 2 2 16 16 QU
3 Juan Miguel Paz 22 Colombia COL 2 2 17 19 QU
4 Du Zhencheng 22 China CHN 1 2 18 19 QU
5 Jean-Marc Chouinard 24 Canada CAN 1 2 17 19

Round One Pool Nine

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Wladimir Reznitschenko 23 Soviet Union URS 4 0 20 9 QU
2 Lee Sang-Gi 22 South Korea KOR 2 2 18 11 QU
3 Stefan Joos 25 Belgium BEL 2 2 15 14 QU
4 Arno Strohmeyer 25 Austria AUT 2 2 13 18 QU
5 Ali Abuzamia 19 Jordan JOR 0 4 6 20

Round One Pool Ten

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Philippe Riboud 31 France FRA 4 0 20 8 QU
2 John Llewellyn 31 Great Britain GBR 2 2 16 16 QU
3 Witold Gadomski 20 Poland POL 2 2 11 15 QU
4 Patrice Gaille 32 Switzerland SUI 1 3 13 15 QU
5 Tong King King 23 Hong Kong HKG 1 3 10 16

Round One Pool Eleven

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Lars Winter 26 Finland FIN 4 1 24 10 QU
2 Mykhailo Tyshko 29 Soviet Union URS 4 1 21 12 QU
3 Martin Brill 32 New Zealand NZL 3 2 19 13 QU
4 Axel Birnbaum 22 Austria AUT 3 2 19 20 QU
5 Austin Thomas 49 Aruba ARU 1 4 10 24
6 Tang Wing Keung 32 Hong Kong HKG 0 5 11 25

Round One Pool Twelve

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Michel Poffet 31 Switzerland SUI 4 0 20 5 QU
2 Uwe Proske 26 East Germany GDR 2 2 14 11 QU
3 Thierry Soumagne 34 Belgium BEL 2 2 13 14 QU
4 Chan Kai Sang 29 Hong Kong HKG 1 3 10 16 QU
5 Abdul Rahman Khalid 22 Bahrain BRN 1 3 6 17

Round One Pool Thirteen

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Stefano Pantano 26 Italy ITA 4 1 24 11 QU
2 Johannes Nagele 24 Austria AUT 4 1 22 17 QU
3 Michel Dessureault 31 Canada CAN 2 3 18 20 QU
4 Hugh Kernohan 30 Great Britain GBR 2 3 18 22 QU
5 Khaled Jahrami 25 Kuwait KUW 2 3 17 22
6 Saleh Sultan Farhan Faraj 25 Bahrain BRN 1 4 16 23

Round One Pool Fourteen

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Torsten Kühnemund 24 East Germany GDR 3 2 21 17 QU
2 Ma Zhi 23 China CHN 3 2 22 19 QU
3 Douglas Fonseca 34 Brazil BRA 3 2 23 21 QU
4 Ángel Fernández 27 Spain ESP 2 2 19 18 QU
5 Alain Côté 24 Canada CAN 2 2 21 22
6 Ahmed Al-Doseri Bahrain BRN 1 4 15 24

Round One Pool Fifteen

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Arnd Schmitt 23 West Germany FRG 3 1 23 12 QU
2 Arwin Kardolus 24 Netherlands NED 3 1 23 15 QU
3 Rafael di Tella 23 Argentina ARG 3 1 20 17 QU
4 Cezary Siess 20 Poland POL 3 2 19 19 QU
5 José Bandeira 26 Portugal POR 1 3 17 23
6 Alfredo Bogarín 52 Paraguay PAR 0 5 9 25