Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Épée, Individual

Fencing at the 1988 Seoul Summer Games:

Men's Épée, Individual Final Pool

Fencing at the 1988 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Seoul, South Korea
Venue(s): Olympic Fencing Gymnasium, Olympic Park, Seoul
Date Started: September 24, 1988
Date Finished: September 24, 1988
Format: Double-elimination tournament to determine the quarter-finalists and then single-elimination for places 1-8.

Gold: FRG Arnd Schmitt
Silver: FRA Philippe Riboud
Bronze: URS Andrey Shuvalov

Final Pool Bout for 1/2

Rank Athlete Age Team NOC TG TR
1 Arnd Schmitt 23 West Germany FRG 10 9
2 Philippe Riboud 31 France FRA 9 10

Final Pool Bout for 3/4

Rank Athlete Age Team NOC TG TR
1 Andrey Shuvalov 23 Soviet Union URS 10 8
2 Sandro Cuomo 25 Italy ITA 8 10

Final Pool Semi-Finals

Rank Athlete Age Team NOC TG TR
AC Philippe Riboud 31 France FRA 10 4 QU
AC Arnd Schmitt 23 West Germany FRG 10 9 QU
AC Sandro Cuomo 25 Italy ITA 4 10
AC Andrey Shuvalov 23 Soviet Union URS 9 10

Final Pool Quarter-Finals

Rank Athlete Age Team NOC TG TR
AC Sandro Cuomo 25 Italy ITA 10 5 QU
AC Philippe Riboud 31 France FRA 10 9 QU
AC Arnd Schmitt 23 West Germany FRG 10 7 QU
AC Andrey Shuvalov 23 Soviet Union URS 10 3 QU
AC Torsten Kühnemund 24 East Germany GDR 5 10
AC Wladimir Reznitschenko 23 Soviet Union URS 9 10
AC Jerri Bergström 25 Sweden SWE 7 10
AC Martin Brill 32 New Zealand NZL 3 10

Final Pool Barrage Round Four

Rank Athlete Age Team NOC TG TR
AC Philippe Riboud 31 France FRA 10 6 QU
AC Arnd Schmitt 23 West Germany FRG 10 2 QU
AC Martin Brill 32 New Zealand NZL 10 7 QU
AC Sandro Cuomo 25 Italy ITA 10 4 QU
AC Ernő Kolczonay 35 Hungary HUN 6 10
AC Mauricio Rivas 24 Colombia COL 2 10
AC Arno Strohmeyer 25 Austria AUT 7 10
AC Alexander Pusch 33 West Germany FRG 4 10

Final Pool Barrage Round Three

Rank Athlete Age Team NOC TG TR
AC Arnd Schmitt 23 West Germany FRG 10 8 QC
AC Martin Brill 32 New Zealand NZL 10 5 QC
AC Sandro Cuomo 25 Italy ITA 10 5 QC
AC Ernő Kolczonay 35 Hungary HUN 10 9 QC
AC Michel Poffet 31 Switzerland SUI 8 10
AC Patrice Gaille 32 Switzerland SUI 5 10
AC Stefano Pantano 26 Italy ITA 5 10
AC Stéphane Ganeff 29 Netherlands NED 9 10

Final Pool Barrage Round Two

Rank Athlete Age Team NOC TG TR
AC Arnd Schmitt 23 West Germany FRG 10 2 QC
AC Michel Poffet 31 Switzerland SUI 10 5 QC
AC Patrice Gaille 32 Switzerland SUI 10 5 QC
AC Martin Brill 32 New Zealand NZL 10 7 QC
AC Stefano Pantano 26 Italy ITA 10 5 QC
AC Sandro Cuomo 25 Italy ITA 10 9 QC
AC Ernő Kolczonay 35 Hungary HUN 10 8 QC
AC Stéphane Ganeff 29 Netherlands NED 10 4 QC
AC Johannes Nagele 24 Austria AUT 2 10
AC Éric Srecki 24 France FRA 5 10
AC Stefan Joos 25 Belgium BEL 5 10
AC Thomas Gerull 26 West Germany FRG 7 10
AC Witold Gadomski 20 Poland POL 5 10
AC Zoltán Székely 36 Hungary HUN 9 10
AC Jean-Michel Henry 24 France FRA 8 10
AC Lee Sang-Gi 22 South Korea KOR 4 10

Final Pool Barrage Round One

Rank Athlete Age Team NOC TG TR
AC Johannes Nagele 24 Austria AUT 10 7 QC
AC Thomas Gerull 26 West Germany FRG 10 6 QC
AC Stéphane Ganeff 29 Netherlands NED 10 4 QC
AC Patrice Gaille 32 Switzerland SUI 10 9 QC
AC Éric Srecki 24 France FRA 10 2 QC
AC Zoltán Székely 36 Hungary HUN 10 5 QC
AC Jean-Michel Henry 24 France FRA 10 4 QC
AC Stefano Pantano 26 Italy ITA 10 4 QC
AC Arwin Kardolus 24 Netherlands NED 7 10
AC Angelo Mazzoni 27 Italy ITA 6 10
AC Mykhailo Tyshko 29 Soviet Union URS 4 10
AC Michel Dessureault 31 Canada CAN 9 10
AC Yun Nam-Jin 26 South Korea KOR 2 10
AC Antônio Machado 24 Brazil BRA 5 10
AC Péter Vánky 20 Sweden SWE 4 10
AC Du Zhencheng 22 China CHN 4 10

Final Pool Round Three

Rank Athlete Age Team NOC TG TR
AC Torsten Kühnemund 24 East Germany GDR 10 7 QU
AC Jerri Bergström 25 Sweden SWE 10 8 QU
AC Wladimir Reznitschenko 23 Soviet Union URS 10 5 QU
AC Andrey Shuvalov 23 Soviet Union URS 10 6 QU
AC Arno Strohmeyer 25 Austria AUT 7 10
AC Philippe Riboud 31 France FRA 8 10
AC Mauricio Rivas 24 Colombia COL 5 10
AC Alexander Pusch 33 West Germany FRG 6 10

Final Pool Round Two

Rank Athlete Age Team NOC TG TR
AC Torsten Kühnemund 24 East Germany GDR 10 6 QC
AC Arno Strohmeyer 25 Austria AUT 10 7 QC
AC Jerri Bergström 25 Sweden SWE 10 6 QC
AC Philippe Riboud 31 France FRA 10 8 QC
AC Mauricio Rivas 24 Colombia COL 10 5 QC
AC Wladimir Reznitschenko 23 Soviet Union URS 10 9 QC
AC Alexander Pusch 33 West Germany FRG 10 4 QC
AC Andrey Shuvalov 23 Soviet Union URS 10 9 QC
AC Stefan Joos 25 Belgium BEL 6 10
AC Lee Sang-Gi 22 South Korea KOR 7 10
AC Ernő Kolczonay 35 Hungary HUN 6 10
AC Sandro Cuomo 25 Italy ITA 8 10
AC Witold Gadomski 20 Poland POL 5 10
AC Arnd Schmitt 23 West Germany FRG 9 10
AC Michel Poffet 31 Switzerland SUI 4 10
AC Martin Brill 32 New Zealand NZL 9 10

Final Pool Round One

Rank Athlete Age Team NOC TG TR
AC Torsten Kühnemund 24 East Germany GDR 10 3 QC
AC Stefan Joos 25 Belgium BEL 10 9 QC
AC Arno Strohmeyer 25 Austria AUT 10 7 QC
AC Lee Sang-Gi 22 South Korea KOR 10 9 QC
AC Jerri Bergström 25 Sweden SWE 10 8 QC
AC Ernő Kolczonay 35 Hungary HUN 10 9 QC
AC Sandro Cuomo 25 Italy ITA 10 7 QC
AC Philippe Riboud 31 France FRA 10 3 QC
AC Mauricio Rivas 24 Colombia COL 10 6 QC
AC Witold Gadomski 20 Poland POL 10 6 QC
AC Wladimir Reznitschenko 23 Soviet Union URS 10 5 QC
AC Arnd Schmitt 23 West Germany FRG 10 9 QC
AC Michel Poffet 31 Switzerland SUI 10 4 QC
AC Alexander Pusch 33 West Germany FRG 10 5 QC
AC Martin Brill 32 New Zealand NZL 10 8 QC
AC Andrey Shuvalov 23 Soviet Union URS 10 6 QC
AC Johannes Nagele 24 Austria AUT 3 10
AC Arwin Kardolus 24 Netherlands NED 9 10
AC Angelo Mazzoni 27 Italy ITA 7 10
AC Thomas Gerull 26 West Germany FRG 9 10
AC Stéphane Ganeff 29 Netherlands NED 8 10
AC Mykhailo Tyshko 29 Soviet Union URS 9 10
AC Patrice Gaille 32 Switzerland SUI 7 10
AC Michel Dessureault 31 Canada CAN 3 10
AC Éric Srecki 24 France FRA 6 10
AC Yun Nam-Jin 26 South Korea KOR 6 10
AC Zoltán Székely 36 Hungary HUN 5 10
AC Antônio Machado 24 Brazil BRA 9 10
AC Jean-Michel Henry 24 France FRA 4 10
AC Péter Vánky 20 Sweden SWE 5 10
AC Stefano Pantano 26 Italy ITA 8 10
AC Du Zhencheng 22 China CHN 6 10