You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1988 Seoul > Cycling > Men's Points Race

Cycling at the 1988 Seoul Summer Games:

Men's Points Race

Cycling at the 1988 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Seoul, South Korea
Venue(s): Velodrome, Olympic Park, Seoul
Date Started: September 21, 1988
Date Finished: September 24, 1988
Format: Final at 50 km; heats at 30 km.

Gold: DEN Dan Frost
Silver: NED Leo Peelen
Bronze: URS Marat Ganeyev

Summary

As in 1984, there were two rounds, with the first round raced over 30 km. and the final over 50 km. Thirty-four riders started, with 24 qualifying for the final. The two favorites were the last two World Champions – Dan Frost (DEN) in 1986 and Marat Ganeyev (URS) in 1987. In the final, only Frost and Leo Peelen (NED) were able to stay away without being lapped, and Frost won the gold medal with 38 points to Peelen’s 26. Ganeyev had the most points with 46, but he was lapped late in the race and could win only the bronze medal.

Final Standings

Rank Athlete Age Team NOC Medal
1 Dan Frost 27 Denmark DEN Gold
2 Leo Peelen 20 Netherlands NED Silver
3 Marat Ganeyev 23 Soviet Union URS Bronze
4 Robert Burns 20 Australia AUS
5 Juan Esteban Curuchet 23 Argentina ARG
6 Uwe Messerschmidt 26 West Germany FRG
7 Pascal Lino 22 France FRA
8 Frankie Andreu 21 United States USA
9 Manuel Youshimatz 26 Mexico MEX
10 Miklós Somogyi 26 Hungary HUN
11 Giovanni Lombardi 19 Italy ITA
12 Roland Königshofer 25 Austria AUT
13 Alexis Méndez 18 Venezuela VEN
14 Olaf Ludwig 28 East Germany GDR
15 Gene Samuel 27 Trinidad and Tobago TTO
16 Wojciech Pawłak 18 Poland POL
17 Gianni Vignaduzzi 22 Canada CAN
18 Antonio Salvador 20 Spain ESP
19 Do Eun-Cheol 25 South Korea KOR
20 Philippe Grivel 24 Switzerland SUI
21 Hsu Jui-Te 23 Chinese Taipei TPE
22 Peter Aldridge 27 Jamaica JAM
23 Luboš Lom 23 Czechoslovakia TCH
24 Fernando Louro 26 Brazil BRA
13 h1 r1/2 Peter Hermann 24 Liechtenstein LIE
13 h2 r1/2 Murugayan Kumaresan 21 Malaysia MAS
14 h1 r1/2 Yoshihiro Tsumuraya 23 Japan JPN
14 h2 r1/2 Jalil Eftekhari 23 Iran IRI
15 h1 r1/2 Michele Smith 18 Cayman Islands CAY
AC h1 r1/2 Roderick Chase 20 Barbados BAR DNF
AC h1 r1/2 Bernardo Rimarim 26 Philippines PHI DNF
AC h2 r1/2 Neil Lloyd 21 Antigua and Barbuda ANT DNF
AC h2 r1/2 Bailón Becerra 22 Bolivia BOL DNF
AC h2 r1/2 Federico Moreira 27 Uruguay URU DNF