Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Heptathlon

Athletics at the 1988 Seoul Summer Games:

Women's Heptathlon Long jump

Athletics at the 1988 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Seoul, South Korea
Venue(s): Olympic Stadium, Seoul Sports Complex, Seoul
Date Started: September 24, 1988
Date Finished: September 24, 1988

Gold: USA Jackie Joyner-Kersee
Silver: GDR Sabine John
Bronze: GDR Anke Behmer

Long jump

Rank Athlete Age Team NOC D P(1985T)
1 Jackie Joyner-Kersee 26 United States USA 7.27 1.264 OR
2 Sabine John 30 East Germany GDR 6.71 1.076
3 Anke Behmer 27 East Germany GDR 6.68 1.066
4 Cindy Greiner 31 United States USA 6.47 997
5 Dong Yuping 25 China CHN 6.40 975
6 Jane Flemming 23 Australia AUS 6.37 965
7T Kim Hagger 26 Great Britain GBR 6.34 956
7T Marjon Wijnsma 23 Netherlands NED 6.34 956
9 Ines Schulz 23 East Germany GDR 6.33 953
10 Nataliya Shubenkova 30 Soviet Union URS 6.32 949
11 Svetlana Buraga 23 Soviet Union URS 6.28 937
12 Remigija Sablovskaitė-Nazarovienė 21 Soviet Union URS 6.25 927
13 Svetla Dimitrova 18 Bulgaria BUL 6.19 908
14 Wendy Brown 22 United States USA 6.13 890
15 Sabine Braun 23 West Germany FRG 6.12 887
16 Zuzana Lajbnerová 25 Czechoslovakia TCH 6.11 883
17 Joanne Mulliner 22 Great Britain GBR 6.10 880
18 Satu Ruotsalainen 21 Finland FIN 6.08 874
19 Corinne Schneider 26 Switzerland SUI 6.05 865
20 Jacqueline Hautenauve 26 Belgium BEL 5.99 846
21 Ragne Kytölä 23 Finland FIN 5.75 774
22 Conceição Geremias 32 Brazil BRA 5.50 700
23 Ji Jeong-Mi 25 South Korea KOR 5.50 700
24 Hsu Huei-Ying 19 Chinese Taipei TPE 5.47 691
25 Sainiana Tukana 26 Fiji FIJ 5.12 592
26 Iammogapi Launa 30 Papua New Guinea PNG 4.88 527

Long jump Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Jackie Joyner-Kersee 26 United States USA 7.27
NP Sabine John 30 East Germany GDR 6.71
NP Anke Behmer 27 East Germany GDR 6.68
NP Cindy Greiner 31 United States USA 6.30
NP Svetla Dimitrova 18 Bulgaria BUL 6.18
NP Svetlana Buraga 23 Soviet Union URS 6.16
NP Dong Yuping 25 China CHN 6.13
NP Jane Flemming 23 Australia AUS 6.13
NP Kim Hagger 26 Great Britain GBR 6.10
NP Nataliya Shubenkova 30 Soviet Union URS 6.10
NP Marjon Wijnsma 23 Netherlands NED 6.10
NP Wendy Brown 22 United States USA 6.09
NP Remigija Sablovskaitė-Nazarovienė 21 Soviet Union URS 5.92
NP Joanne Mulliner 22 Great Britain GBR 5.83
NP Zuzana Lajbnerová 25 Czechoslovakia TCH 5.82
NP Ragne Kytölä 23 Finland FIN 5.75
NP Jacqueline Hautenauve 26 Belgium BEL 5.67
NP Conceição Geremias 32 Brazil BRA 5.50
NP Corinne Schneider 26 Switzerland SUI 5.50
NP Hsu Huei-Ying 19 Chinese Taipei TPE 5.47
NP Sainiana Tukana 26 Fiji FIJ 4.79
NP Ji Jeong-Mi 25 South Korea KOR 4.36
NP Sabine Braun 23 West Germany FRG foul
NP Iammogapi Launa 30 Papua New Guinea PNG foul
NP Satu Ruotsalainen 21 Finland FIN foul
NP Ines Schulz 23 East Germany GDR foul

Long jump Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Sabine John 30 East Germany GDR 6.67
NP Anke Behmer 27 East Germany GDR 6.36
NP Jane Flemming 23 Australia AUS 6.36
NP Marjon Wijnsma 23 Netherlands NED 6.34
NP Nataliya Shubenkova 30 Soviet Union URS 6.32
NP Ines Schulz 23 East Germany GDR 6.22
NP Svetla Dimitrova 18 Bulgaria BUL 6.19
NP Svetlana Buraga 23 Soviet Union URS 6.16
NP Dong Yuping 25 China CHN 6.15
NP Wendy Brown 22 United States USA 6.13
NP Remigija Sablovskaitė-Nazarovienė 21 Soviet Union URS 6.13
NP Zuzana Lajbnerová 25 Czechoslovakia TCH 6.00
NP Jacqueline Hautenauve 26 Belgium BEL 5.99
NP Corinne Schneider 26 Switzerland SUI 5.91
NP Sabine Braun 23 West Germany FRG 5.89
NP Conceição Geremias 32 Brazil BRA 5.50
NP Ji Jeong-Mi 25 South Korea KOR 5.50
NP Ragne Kytölä 23 Finland FIN 5.49
NP Hsu Huei-Ying 19 Chinese Taipei TPE 5.47
NP Sainiana Tukana 26 Fiji FIJ 4.77
NP Iammogapi Launa 30 Papua New Guinea PNG 4.52
NP Cindy Greiner 31 United States USA foul
NP Kim Hagger 26 Great Britain GBR foul
NP Jackie Joyner-Kersee 26 United States USA foul
NP Joanne Mulliner 22 Great Britain GBR foul
NP Satu Ruotsalainen 21 Finland FIN foul

Long jump Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Sabine John 30 East Germany GDR 6.64
NP Cindy Greiner 31 United States USA 6.47
NP Dong Yuping 25 China CHN 6.40
NP Jane Flemming 23 Australia AUS 6.37
NP Kim Hagger 26 Great Britain GBR 6.34
NP Ines Schulz 23 East Germany GDR 6.33
NP Svetlana Buraga 23 Soviet Union URS 6.28
NP Remigija Sablovskaitė-Nazarovienė 21 Soviet Union URS 6.25
NP Marjon Wijnsma 23 Netherlands NED 6.16
NP Sabine Braun 23 West Germany FRG 6.12
NP Zuzana Lajbnerová 25 Czechoslovakia TCH 6.11
NP Joanne Mulliner 22 Great Britain GBR 6.10
NP Satu Ruotsalainen 21 Finland FIN 6.08
NP Corinne Schneider 26 Switzerland SUI 6.05
NP Jacqueline Hautenauve 26 Belgium BEL 5.95
NP Conceição Geremias 32 Brazil BRA 5.45
NP Ragne Kytölä 23 Finland FIN 5.40
NP Hsu Huei-Ying 19 Chinese Taipei TPE 5.28
NP Sainiana Tukana 26 Fiji FIJ 5.12
NP Iammogapi Launa 30 Papua New Guinea PNG 4.88
NP Anke Behmer 27 East Germany GDR foul
NP Wendy Brown 22 United States USA foul
NP Svetla Dimitrova 18 Bulgaria BUL foul
NP Ji Jeong-Mi 25 South Korea KOR foul
NP Jackie Joyner-Kersee 26 United States USA foul
NP Nataliya Shubenkova 30 Soviet Union URS foul