You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1988 Seoul > Athletics > Men's 800 metres

Athletics at the 1988 Seoul Summer Games:

Men's 800 metres Round One

Athletics at the 1988 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Seoul, South Korea
Venue(s): Olympic Stadium, Seoul Sports Complex, Seoul
Date Started: September 23, 1988
Date Finished: September 23, 1988
Format: Top three in each heat and next five fastest advanced to the quarter-finals.

Gold: KEN Paul Ereng
Silver: BRA Joaquim Cruz
Bronze: MAR Saïd Aouita

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Faouzi Lahbi 28 Morocco MAR 1:47.82 6 QU
2 Nixon Kiprotich 25 Kenya KEN 1:48.68 5 QU
3 Ryszard Ostrowski 27 Poland POL 1:49.04 7 QU
4 Moussa Fall 25 Senegal SEN 1:49.14 3
5 Spyros Spyrou 30 Cyprus CYP 1:49.84 8
6 Porfirio Méndez 22 Paraguay PAR 1:50.72 4
7 Mansour Al-Baloushi 20 Oman OMA 1:51.03 1
8 Yussuf Moli Yesky 23 Chad CHA 1:57.97 2

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Babacar Niang 30 Senegal SEN 1:47.65 1 QU
2 Steve Cram 27 Great Britain GBR 1:47.77 8 QU
3 Donato Sabia 25 Italy ITA 1:47.84 2 QU
4 Mohamed Ismail Youssef 21 Qatar QAT 1:48.20 3
5 Yu Tae-Gyeong 27 South Korea KOR 1:48.61 5
6 Eversley Linley 18 Saint Vincent VIN 1:51.71 7
7 Lui Muavesi 22 Fiji FIJ 1:54.48 4
AC Haji Bakr Al-Qahtani 23 Saudi Arabia KSA 6 DQ

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Johnny Gray 28 United States USA 1:48.83 2 QU
2 Ari Suhonen 22 Finland FIN 1:48.90 1 QU
3 Ibrahim Okash 23 Somalia SOM 1:48.97 3 QU
4 António Abrantes 20 Portugal POR 1:49.01 6
5 Mauricio Hernández 26 Mexico MEX 1:49.03 4
6 Kenneth Dzekedzeke 19 Malawi MAW 1:50.60 5
7 Lin Kuang-Liang 19 Chinese Taipei TPE 1:52.95 7

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Vladimir Graudyn 24 Soviet Union URS 1:48.90 3 QU
2 Pablo Squella 25 Chile CHI 1:48.99 6 QU
3 Álvaro Silva 23 Portugal POR 1:49.09 8 QU
4 Mark Everett 20 United States USA 1:49.86 7
5 Mike Watson 30 Bermuda BER 1:50.16 4
6 Syed Meshaq Rizvi 26 Pakistan PAK 1:51.58 1
7 Manlio Molinari 24 San Marino SMR 1:52.35 2
8 John Siguria 23 Papua New Guinea PNG 1:56.12 5

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Saïd Aouita 28 Morocco MAR 1:49.67 4 QU
2 Simon Hoogewerf 25 Canada CAN 1:49.76 2 QU
3 Cheikh Tidiane Boye 27 Senegal SEN 1:49.89 6 QU
4 Tracy Baskin 22 United States USA 1:50.38 1
5 Ado Maude 21 Nigeria NGR 1:50.48 8
6 Eulucane Ndagijimana 27 Rwanda RWA 1:52.08 3
7 Maher Abbas 22 Lebanon LIB 1:53.76 7
8 David Sawyerr 27 Sierra Leone SLE 1:57.88 5

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Peter Braun 26 West Germany FRG 1:47.32 1 QU
2 Rob Druppers 26 Netherlands NED 1:47.48 2 QU
3 Tonino Viali 28 Italy ITA 1:47.74 7 QU
4 Bobby Gaseitsiwe 21 Botswana BOT 1:48.08 3
5 Agberto Guimarães 31 Brazil BRA 1:48.49 8
6 Fahmi Abdul Wahab 23 North Yemen YAR 1:55.24 4
7 Momodou Bello N'Jie 18 Gambia GAM 1:55.57 5
8 Nimley Twegbe 25 Liberia LBR 1:58.43 6

Round One Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Peter Elliott 25 Great Britain GBR 1:46.83 7 QU
2 Robin van Helden 23 Netherlands NED 1:46.99 3 QU
3 Juma Ndiwa 27 Kenya KEN 1:47.11 2 QU
4 Tomás de Teresa 20 Spain ESP 1:47.32 5 QC
5 Ahmed Bel Kessam 26 Algeria ALG 1:47.96 4 QC
6 Duan Xiuquan 21 China CHN 1:52.17 1
AC Kazanga Makok 21 Congo (Kinshasa) COD 8 DQ
AC Tommy Asinga 19 Suriname SUR 6 DQ

Round One Heat Eight

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Paul Ereng 21 Kenya KEN 1:46.14 3 QU
2 José Luíz Barbosa 27 Brazil BRA 1:46.32 6 QU
3 Slobodan Popović 25 Yugoslavia YUG 1:46.49 2 QU
4 Colomán Trabado 30 Spain ESP 1:46.76 1 QC
5 Paul Osland 24 Canada CAN 1:47.16 4 QC
6 Mohamed Hossain Milzer 21 Bangladesh BAN 1:51.16 7
7 Josep Graells 24 Andorra AND 1:53.34 5

Round One Heat Nine

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Joaquim Cruz 25 Brazil BRA 1:47.16 4 QU
2 Tom McKean 24 Great Britain GBR 1:47.24 2 QU
3 Melford Homela 18 Zimbabwe ZIM 1:47.36 8 QU
4 Réda Abdenouz 19 Algeria ALG 1:47.67 6 QC
5 Dale Jones 24 Antigua and Barbuda ANT 1:49.31 3
6 João N'Tyamba 20 Angola ANG 1:53.23 7
7 Oslen Barr 27 Guyana GUY 1:55.95 5
8 William Taramai 27 Cook Islands COK 1:58.80 1