You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1988 Seoul > Archery > Women's Individual

Archery at the 1988 Seoul Summer Games:

Women's Individual Semi-Finals

Archery at the 1988 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Seoul, South Korea
Venue(s): Hwarang Archery Field, Seoul
Date Started: September 30, 1988
Date Finished: September 30, 1988
Format: Top 8 finishers advanced to final round.

Gold: KOR Kim Su-Nyeong
Silver: KOR Wang Hui-Gyeong
Bronze: KOR Yun Yeong-Suk

Semi-Finals

Rank Athlete Age Team NOC PTS TH 10s 9s
1 Kim Su-Nyeong 17 South Korea KOR 340 36 21 11 QU
2 Wang Hui-Gyeong 18 South Korea KOR 332 36 14 18 QU
3 Jenny Sjöwall 17 Sweden SWE 330 36 17 13 QU
4 Joanne Franks-Edens 20 Great Britain GBR 330 36 14 16 QU
5 Loedmila Arzjannikova 30 Soviet Union URS 329 36 16 12 QU
6 Tetiana Muntian 20 Soviet Union URS 328 36 14 13 QU
7 Yun Yeong-Suk 17 South Korea KOR 326 36 14 13 QU
8 Claudia Kriz 31 West Germany FRG 326 36 14 12 QU
9 Nurfitriyana Saiman-Lantang 26 Indonesia INA 325 36 13 14
10 Melanie Skillman 33 United States USA 311 36 9 11
11 Ma Xiangjun 23 China CHN 309 36 9 16
12 Lai Fang-Mei 27 Chinese Taipei TPE 306 36 8 12

Semi-Finals 30 metres

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1T Kim Su-Nyeong 17 South Korea KOR 89
1T Loedmila Arzjannikova 30 Soviet Union URS 89
3 Joanne Franks-Edens 20 Great Britain GBR 88
4T Claudia Kriz 31 West Germany FRG 87
4T Nurfitriyana Saiman-Lantang 26 Indonesia INA 87
4T Wang Hui-Gyeong 18 South Korea KOR 87
4T Tetiana Muntian 20 Soviet Union URS 87
8 Jenny Sjöwall 17 Sweden SWE 86
9 Yun Yeong-Suk 17 South Korea KOR 85
10T Ma Xiangjun 23 China CHN 84
10T Melanie Skillman 33 United States USA 84
12 Lai Fang-Mei 27 Chinese Taipei TPE 81

Semi-Finals 50 metres

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Kim Su-Nyeong 17 South Korea KOR 87
2 Jenny Sjöwall 17 Sweden SWE 84
3 Joanne Franks-Edens 20 Great Britain GBR 83
4 Yun Yeong-Suk 17 South Korea KOR 81
5T Wang Hui-Gyeong 18 South Korea KOR 80
5T Tetiana Muntian 20 Soviet Union URS 80
7T Claudia Kriz 31 West Germany FRG 78
7T Loedmila Arzjannikova 30 Soviet Union URS 78
7T Melanie Skillman 33 United States USA 78
10 Nurfitriyana Saiman-Lantang 26 Indonesia INA 76
11 Ma Xiangjun 23 China CHN 71
12 Lai Fang-Mei 27 Chinese Taipei TPE 69

Semi-Finals 60 metres

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1T Kim Su-Nyeong 17 South Korea KOR 85
1T Tetiana Muntian 20 Soviet Union URS 85
3T Wang Hui-Gyeong 18 South Korea KOR 84
3T Yun Yeong-Suk 17 South Korea KOR 84
3T Loedmila Arzjannikova 30 Soviet Union URS 84
6 Lai Fang-Mei 27 Chinese Taipei TPE 82
7 Nurfitriyana Saiman-Lantang 26 Indonesia INA 81
8 Claudia Kriz 31 West Germany FRG 80
9T Ma Xiangjun 23 China CHN 78
9T Joanne Franks-Edens 20 Great Britain GBR 78
9T Melanie Skillman 33 United States USA 78
12 Jenny Sjöwall 17 Sweden SWE 77

Semi-Finals 70 metres

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Jenny Sjöwall 17 Sweden SWE 83
2T Claudia Kriz 31 West Germany FRG 81
2T Joanne Franks-Edens 20 Great Britain GBR 81
2T Nurfitriyana Saiman-Lantang 26 Indonesia INA 81
2T Wang Hui-Gyeong 18 South Korea KOR 81
6 Kim Su-Nyeong 17 South Korea KOR 79
7 Loedmila Arzjannikova 30 Soviet Union URS 78
8T Ma Xiangjun 23 China CHN 76
8T Yun Yeong-Suk 17 South Korea KOR 76
8T Tetiana Muntian 20 Soviet Union URS 76
11 Lai Fang-Mei 27 Chinese Taipei TPE 74
12 Melanie Skillman 33 United States USA 71