Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Individual Pursuit, 4,000 metres

Cycling at the 1984 Los Angeles Summer Games:

Men's Individual Pursuit, 4,000 metres Qualifying Round

Cycling at the 1984 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Los Angeles, United States
Venue(s): Olympic Velodrome, California State University at Dominguez Hills, Carson, California
Date Started: July 30, 1984
Date Finished: July 30, 1984
Format: Top 16 advanced to round one.

Gold: USA Steve Hegg
Silver: FRG Rolf Gölz
Bronze: USA Leonard Harvey Nitz

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Steve Hegg 20 United States USA 4:35.57 QU
2 Pascal Robert 20 France FRA 4:46.51 QU
3 Leonard Harvey Nitz 27 United States USA 4:46.99 QU
4 Jørgen Pedersen 24 Denmark DEN 4:48.42 QU
5 Rolf Gölz 21 West Germany FRG 4:48.55 QU
6 Dean Woods 18 Australia AUS 4:49.51 QU
7 Roberto Calovi 21 Italy ITA 4:49.89 QU
8 Michael Grenda 22 Australia AUS 4:51.46 QU
9 Rudi Ceyssens 22 Belgium BEL 4:51.51 QU
10 Jelle Nijdam 20 Netherlands NED 4:51.77 QU
11 Shaun Wallace 22 Great Britain GBR 4:51.91 QU
12 Jörg Müller 23 Switzerland SUI 4:52.57 QU
13 Alex Stieda 23 Canada CAN 4:54.28 QU
14 Carlos García 19 Uruguay URU 4:54.37 QU
15 Anthony Cuff 26 New Zealand NZL 4:55.06 QU
16 Gabriel Curuchet 21 Argentina ARG 4:55.07 QU
17 Gary Trevisiol 24 Canada CAN 4:57.01
18 Henning L. Larsen 29 Denmark DEN 4:58.17
19 Maurizio Colombo 21 Italy ITA 4:59.72
20 Sixten Wackström 23 Finland FIN 4:59.94
21 Stephan Joho 20 Switzerland SUI 5:00.30
22 Hans Fischer 23 Brazil BRA 5:00.47
23 William Palacios 20 Colombia COL 5:01.17
24 Karl Krenauer 25 Austria AUT 5:01.18
25 Éric Louvel 22 France FRA 5:01.52
26 Steve Bent 23 Great Britain GBR 5:02.17
27 Fernando Vera 30 Chile CHI 5:02.53
28 Balbino Jaramillo 33 Colombia COL 5:04.12
29 Diomedes Panton 23 Philippines PHI 5:14.27
AC Pedro Caino 28 Argentina ARG overtaken
AC Hsu Chin-Te 18 Chinese Taipei TPE overtaken
AC Eduardo Cuevas 33 Chile CHI overtaken
AC Ingo Wittenborn 19 West Germany FRG overtaken

Qualifying Round Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Diomedes Panton 23 Philippines PHI 5:14.27

Qualifying Round Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Hans Fischer 23 Brazil BRA 5:00.47
AC Hsu Chin-Te 18 Chinese Taipei TPE overtaken

Qualifying Round Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
2 Fernando Vera 30 Chile CHI 5:02.53
1 Sixten Wackström 23 Finland FIN 4:59.94

Qualifying Round Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Gabriel Curuchet 21 Argentina ARG 4:55.07 QU
2 Karl Krenauer 25 Austria AUT 5:01.18

Qualifying Round Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Gary Trevisiol 24 Canada CAN 4:57.01
2 William Palacios 20 Colombia COL 5:01.17

Qualifying Round Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Dean Woods 18 Australia AUS 4:49.51 QU
AC Eduardo Cuevas 33 Chile CHI overtaken

Qualifying Round Heat Eight

Rank Athlete Age Team NOC T
2 Balbino Jaramillo 33 Colombia COL 5:04.12
1 Anthony Cuff 26 New Zealand NZL 4:55.06 QU

Qualifying Round Heat Nine

Rank Athlete Age Team NOC T
2 Michael Grenda 22 Australia AUS 4:51.46 QU
1 Leonard Harvey Nitz 27 United States USA 4:46.99 QU

Qualifying Round Heat Ten

Rank Athlete Age Team NOC T
AC Pedro Caino 28 Argentina ARG overtaken
1 Steve Hegg 20 United States USA 4:35.57 QU

Qualifying Round Heat Eleven

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Shaun Wallace 22 Great Britain GBR 4:51.91 QU
2 Jörg Müller 23 Switzerland SUI 4:52.57 QU

Qualifying Round Heat Twelve

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Rudi Ceyssens 22 Belgium BEL 4:51.51 QU
2 Stephan Joho 20 Switzerland SUI 5:00.30

Qualifying Round Heat Thirteen

Rank Athlete Age Team NOC T
2 Éric Louvel 22 France FRA 5:01.52
1 Jelle Nijdam 20 Netherlands NED 4:51.77 QU

Qualifying Round Heat Fourteen

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Henning L. Larsen 29 Denmark DEN 4:58.17
2 Maurizio Colombo 21 Italy ITA 4:59.72

Qualifying Round Heat Fifteen

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Pascal Robert 20 France FRA 4:46.51 QU
AC Ingo Wittenborn 19 West Germany FRG overtaken

Qualifying Round Heat Sixteen

Rank Athlete Age Team NOC T
2 Alex Stieda 23 Canada CAN 4:54.28 QU
1 Roberto Calovi 21 Italy ITA 4:49.89 QU

Qualifying Round Heat Seventeen

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Jørgen Pedersen 24 Denmark DEN 4:48.42 QU
2 Rolf Gölz 21 West Germany FRG 4:48.55 QU

Qualifying Round Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
2 Steve Bent 23 Great Britain GBR 5:02.17
1 Park Min-Su 13 South Korea KOR 4:58.57
AC Realdo Jessurun 14 Suriname SUR overtaken
1 Carlos García 19 Uruguay URU 4:54.37 QU