Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's 200 metres Freestyle

Swimming at the 1980 Moskva Summer Games:

Men's 200 metres Freestyle Round One

Swimming at the 1980 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Moskva, Soviet Union
Venue(s): Swimming Pool, Olympiysky Sports Complex, Moskva
Date Started: July 21, 1980
Date Finished: July 21, 1980
Format: Fastest eight advanced to the final.

Gold: URS Sergey Koplyakov
Silver: URS Andrey Krylov
Bronze: AUS Graeme Brewer

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Paolo Revelli 21 Italy ITA 1:52.56 QU
2 Per Wikström 19 Sweden SWE 1:53.59
3 Paulo Frischknecht 19 Portugal POR 1:55.06
4 Rui Abreu 19 Portugal POR 1:55.25
5 Dominique Petit 19 France FRA 1:56.01
6 Guy Goosen 21 Zimbabwe ZIM 1:56.88
7 Bilall Yamout Lebanon LIB 2:27.94

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Fabrizio Rampazzo 17 Italy ITA 1:52.62 QU
2 Fabien Noël 21 France FRA 1:53.25
3 Per-Ola Quist 19 Sweden SWE 1:55.38
4 Peter Drost 22 Netherlands NED 1:55.41
5 Kevin Lee 19 Great Britain GBR 1:55.63
6 Borut Petrič 19 Yugoslavia YUG 1:56.51
7 Reda Yadi 17 Algeria ALG 2:06.26
8 Jorge Lima 13 Angola ANG 2:14.37

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 David López-Zubero 21 Spain ESP 1:53.22
2 Ivar Stukolkin 19 Soviet Union URS 1:53.44
3 Jorge Luiz Leite 18 Brazil BRA 1:54.32
4 Alberto Mestre 15 Venezuela VEN 1:55.69
5 Ramón Lavín 18 Spain ESP 1:56.99
6 Kevin Williamson 21 Ireland IRL 1:57.37
7 Tô Văn Vệ 23 Vietnam VIE 2:11.51

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Jörg Woithe 17 East Germany GDR 1:52.33 QU
2 Ron McKeon 19 Australia AUS 1:52.66 QU
3 Thomas Lejdström 18 Sweden SWE 1:53.04 QU
4 Martin Smith 22 Great Britain GBR 1:54.17
5 Cyro Delgado 19 Brazil BRA 1:54.59
6 Cees Jan Winkel 18 Netherlands NED 1:56.48
7 Adham Hemdan 20 Kuwait KUW 2:07.51
8 Ntewane Machel Mozambique MOZ 2:35.45

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Andrey Krylov 24 Soviet Union URS 1:51.21 QU
2 Detlev Grabs 19 East Germany GDR 1:53.38
3 Marcus Mattioli 19 Brazil BRA 1:54.39
4 Petr Adamec 20 Czechoslovakia TCH 1:55.84
5 Stéfan Voléry 18 Switzerland SUI 1:57.69

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Sergey Koplyakov 21 Soviet Union URS 1:51.04 QU
2 Graeme Brewer 21 Australia AUS 1:51.92 QU
3 Frank Kühne 18 East Germany GDR 1:53.63
4 Petar Kochanov 17 Bulgaria BUL 1:54.45
5 Jean-Marie François 17 Venezuela VEN 1:54.76
6 Radek Havel 19 Czechoslovakia TCH 1:55.07
7 Tsvetan Golomeev 18 Bulgaria BUL 1:55.88