You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1980 Moskva > Equestrianism > Mixed Dressage, Individual

Equestrianism at the 1980 Moskva Summer Games:

Mixed Dressage, Individual Qualifying Round

Equestrianism at the 1980 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Moskva, Soviet Union
Venue(s): Trade Union's Equestrian Complex, Bitsevsky Park, Moskva
Date Started: July 31, 1980
Date Finished: July 31, 1980
Format: Qualifying round scores from team event. Top 12 advance to final round.

Gold: AUT Sissy Max-Theurer
Silver: URS Yury Kovshov
Bronze: URS Viktor Ugryumov

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC Horse PTS
1 Sissy Max-Theurer 23 Austria AUT Mon Cherie 1,623 QU
2 Yury Kovshov 28 Soviet Union URS Igrok 1,588 QU
3 Viktor Ugryumov 40 Soviet Union URS Shkval 1,541 QU
4 Kyra Kyrklund 28 Finland FIN Piccolo 1,458 QU
5 Anghelache Donescu 34 Romania ROU Dor 1,255 QU
6 Vira Misevych 35 Soviet Union URS Plot 1,254 QU
7 Petar Mandadzhiev 50 Bulgaria BUL Schibor 1,244 QU
8 Svetoslav Ivanov 28 Bulgaria BUL Aleko 1,190 QU
9 Georgi Gadzhev 39 Bulgaria BUL Vnimatelen 1,146 QU
10 Dumitru Velicu 49 Romania ROU Decebal 1,076 QU
11 Józef Zagor 39 Poland POL Helios 1,061 QU
12 Petre Roşca 57 Romania ROU Derbist 1,015 QU
13 Elżbieta Morciniec 36 Poland POL Sum 954
14 Wanda Wąsowska 49 Poland POL Damask 930

Qualifying Round Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC Horse PTS
1 Sissy Max-Theurer 23 Austria AUT Mon Cherie 325
2 Yury Kovshov 28 Soviet Union URS Igrok 313
3 Viktor Ugryumov 40 Soviet Union URS Shkval 310
4 Kyra Kyrklund 28 Finland FIN Piccolo 297
5 Georgi Gadzhev 39 Bulgaria BUL Vnimatelen 241
6T Anghelache Donescu 34 Romania ROU Dor 239
6T Vira Misevych 35 Soviet Union URS Plot 239
8 Petar Mandadzhiev 50 Bulgaria BUL Schibor 236
9T Svetoslav Ivanov 28 Bulgaria BUL Aleko 228
9T Petre Roşca 57 Romania ROU Derbist 228
11 Dumitru Velicu 49 Romania ROU Decebal 225
12 Józef Zagor 39 Poland POL Helios 205
13 Elżbieta Morciniec 36 Poland POL Sum 183
14 Wanda Wąsowska 49 Poland POL Damask 173

Qualifying Round Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC Horse PTS
1 Sissy Max-Theurer 23 Austria AUT Mon Cherie 321
2 Viktor Ugryumov 40 Soviet Union URS Shkval 313
3 Yury Kovshov 28 Soviet Union URS Igrok 312
4 Kyra Kyrklund 28 Finland FIN Piccolo 303
5 Petar Mandadzhiev 50 Bulgaria BUL Schibor 262
6 Anghelache Donescu 34 Romania ROU Dor 253
7 Vira Misevych 35 Soviet Union URS Plot 252
8 Svetoslav Ivanov 28 Bulgaria BUL Aleko 232
9 Georgi Gadzhev 39 Bulgaria BUL Vnimatelen 209
10 Józef Zagor 39 Poland POL Helios 202
11 Dumitru Velicu 49 Romania ROU Decebal 194
12 Elżbieta Morciniec 36 Poland POL Sum 181
13 Petre Roşca 57 Romania ROU Derbist 179
14 Wanda Wąsowska 49 Poland POL Damask 174

Qualifying Round Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC Horse PTS
1 Sissy Max-Theurer 23 Austria AUT Mon Cherie 325
2 Yury Kovshov 28 Soviet Union URS Igrok 311
3 Viktor Ugryumov 40 Soviet Union URS Shkval 301
4 Kyra Kyrklund 28 Finland FIN Piccolo 296
5 Vira Misevych 35 Soviet Union URS Plot 263
6 Anghelache Donescu 34 Romania ROU Dor 258
7 Petar Mandadzhiev 50 Bulgaria BUL Schibor 244
8 Svetoslav Ivanov 28 Bulgaria BUL Aleko 239
9 Józef Zagor 39 Poland POL Helios 229
10 Dumitru Velicu 49 Romania ROU Decebal 225
11 Petre Roşca 57 Romania ROU Derbist 224
12 Georgi Gadzhev 39 Bulgaria BUL Vnimatelen 223
13 Elżbieta Morciniec 36 Poland POL Sum 208
14 Wanda Wąsowska 49 Poland POL Damask 193

Qualifying Round Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC Horse PTS
1 Yury Kovshov 28 Soviet Union URS Igrok 333
2 Sissy Max-Theurer 23 Austria AUT Mon Cherie 316
3 Viktor Ugryumov 40 Soviet Union URS Shkval 291
4 Kyra Kyrklund 28 Finland FIN Piccolo 276
5 Anghelache Donescu 34 Romania ROU Dor 273
6 Petar Mandadzhiev 50 Bulgaria BUL Schibor 254
7 Svetoslav Ivanov 28 Bulgaria BUL Aleko 240
8 Vira Misevych 35 Soviet Union URS Plot 231
9 Georgi Gadzhev 39 Bulgaria BUL Vnimatelen 216
10 Dumitru Velicu 49 Romania ROU Decebal 208
11 Józef Zagor 39 Poland POL Helios 207
12 Petre Roşca 57 Romania ROU Derbist 191
13 Wanda Wąsowska 49 Poland POL Damask 184
14 Elżbieta Morciniec 36 Poland POL Sum 167

Qualifying Round Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC Horse PTS
1 Sissy Max-Theurer 23 Austria AUT Mon Cherie 336
2 Viktor Ugryumov 40 Soviet Union URS Shkval 326
3 Yury Kovshov 28 Soviet Union URS Igrok 319
4 Kyra Kyrklund 28 Finland FIN Piccolo 286
5 Vira Misevych 35 Soviet Union URS Plot 269
6 Georgi Gadzhev 39 Bulgaria BUL Vnimatelen 257
7 Svetoslav Ivanov 28 Bulgaria BUL Aleko 251
8 Petar Mandadzhiev 50 Bulgaria BUL Schibor 248
9 Anghelache Donescu 34 Romania ROU Dor 232
10 Dumitru Velicu 49 Romania ROU Decebal 224
11 Józef Zagor 39 Poland POL Helios 218
12 Elżbieta Morciniec 36 Poland POL Sum 215
13 Wanda Wąsowska 49 Poland POL Damask 206
14 Petre Roşca 57 Romania ROU Derbist 193