Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Mixed Dressage, Individual

Equestrianism at the 1980 Moskva Summer Games:

Mixed Dressage, Individual Final Round

Equestrianism at the 1980 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Moskva, Soviet Union
Venue(s): Trade Union's Equestrian Complex, Bitsevsky Park, Moskva
Date Started: August 1, 1980
Date Finished: August 1, 1980

Gold: AUT Sissy Max-Theurer
Silver: URS Yury Kovshov
Bronze: URS Viktor Ugryumov

Final Round

Rank Athlete Age Team NOC Horse PTS
1 Sissy Max-Theurer 23 Austria AUT Mon Cherie 1,370
2 Yury Kovshov 28 Soviet Union URS Igrok 1,300
3 Viktor Ugryumov 40 Soviet Union URS Shkval 1,234
4 Vira Misevych 35 Soviet Union URS Plot 1,231
5 Kyra Kyrklund 28 Finland FIN Piccolo 1,121
6 Anghel Donescu 34 Romania ROU Dor 960
7 Georgi Gadzhev 39 Bulgaria BUL Vnimatelen 881
8 Svetoslav Ivanov 28 Bulgaria BUL Aleko 850
9 Petar Mandadzhiev 50 Bulgaria BUL Schibor 846
10 Józef Zagor 39 Poland POL Helios 804
11 Petre Roşca 57 Romania ROU Derbist 741
12 Dumitru Velicu 49 Romania ROU Decebal 720

Final Round Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC Horse PTS
1 Sissy Max-Theurer 23 Austria AUT Mon Cherie 276
2 Yury Kovshov 28 Soviet Union URS Igrok 258
3 Viktor Ugryumov 40 Soviet Union URS Shkval 253
4 Vira Misevych 35 Soviet Union URS Plot 246
5 Kyra Kyrklund 28 Finland FIN Piccolo 234
6 Anghel Donescu 34 Romania ROU Dor 196
7 Petar Mandadzhiev 50 Bulgaria BUL Schibor 172
8 Svetoslav Ivanov 28 Bulgaria BUL Aleko 171
9 Georgi Gadzhev 39 Bulgaria BUL Vnimatelen 155
10 Józef Zagor 39 Poland POL Helios 148
11 Petre Roşca 57 Romania ROU Derbist 136
12 Dumitru Velicu 49 Romania ROU Decebal 131

Final Round Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC Horse PTS
1 Sissy Max-Theurer 23 Austria AUT Mon Cherie 272
2 Viktor Ugryumov 40 Soviet Union URS Shkval 259
3 Yury Kovshov 28 Soviet Union URS Igrok 256
4 Vira Misevych 35 Soviet Union URS Plot 254
5 Kyra Kyrklund 28 Finland FIN Piccolo 240
6 Anghel Donescu 34 Romania ROU Dor 204
7 Petar Mandadzhiev 50 Bulgaria BUL Schibor 181
8 Georgi Gadzhev 39 Bulgaria BUL Vnimatelen 178
9 Svetoslav Ivanov 28 Bulgaria BUL Aleko 167
10 Dumitru Velicu 49 Romania ROU Decebal 161
11 Petre Roşca 57 Romania ROU Derbist 158
12 Józef Zagor 39 Poland POL Helios 156

Final Round Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC Horse PTS
1 Sissy Max-Theurer 23 Austria AUT Mon Cherie 286
2 Yury Kovshov 28 Soviet Union URS Igrok 267
3 Viktor Ugryumov 40 Soviet Union URS Shkval 241
4 Vira Misevych 35 Soviet Union URS Plot 233
5 Kyra Kyrklund 28 Finland FIN Piccolo 211
6 Anghel Donescu 34 Romania ROU Dor 185
7 Georgi Gadzhev 39 Bulgaria BUL Vnimatelen 167
8T Svetoslav Ivanov 28 Bulgaria BUL Aleko 161
8T Petar Mandadzhiev 50 Bulgaria BUL Schibor 161
10 Petre Roşca 57 Romania ROU Derbist 155
11 Józef Zagor 39 Poland POL Helios 151
12 Dumitru Velicu 49 Romania ROU Decebal 130

Final Round Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC Horse PTS
1 Sissy Max-Theurer 23 Austria AUT Mon Cherie 267
2 Yury Kovshov 28 Soviet Union URS Igrok 266
3 Vira Misevych 35 Soviet Union URS Plot 248
4 Viktor Ugryumov 40 Soviet Union URS Shkval 240
5 Kyra Kyrklund 28 Finland FIN Piccolo 196
6 Georgi Gadzhev 39 Bulgaria BUL Vnimatelen 187
7 Svetoslav Ivanov 28 Bulgaria BUL Aleko 170
8 Anghel Donescu 34 Romania ROU Dor 166
9 Józef Zagor 39 Poland POL Helios 164
10 Petar Mandadzhiev 50 Bulgaria BUL Schibor 154
11 Dumitru Velicu 49 Romania ROU Decebal 137
12 Petre Roşca 57 Romania ROU Derbist 133

Final Round Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC Horse PTS
1 Sissy Max-Theurer 23 Austria AUT Mon Cherie 269
2 Yury Kovshov 28 Soviet Union URS Igrok 253
3 Vira Misevych 35 Soviet Union URS Plot 250
4 Viktor Ugryumov 40 Soviet Union URS Shkval 241
5 Kyra Kyrklund 28 Finland FIN Piccolo 240
6 Anghel Donescu 34 Romania ROU Dor 209
7 Georgi Gadzhev 39 Bulgaria BUL Vnimatelen 194
8 Józef Zagor 39 Poland POL Helios 185
9 Svetoslav Ivanov 28 Bulgaria BUL Aleko 181
10 Petar Mandadzhiev 50 Bulgaria BUL Schibor 178
11 Dumitru Velicu 49 Romania ROU Decebal 161
12 Petre Roşca 57 Romania ROU Derbist 159