You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1980 Moskva > Athletics > Men's Long Jump

Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:

Men's Long Jump Qualifying Round

Athletics at the 1980 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Moskva, Soviet Union
Venue(s): Grand Arena, Central Lenin Stadium Area, Moskva
Date Started: July 27, 1980
Date Finished: July 27, 1980
Format: Top 12 and ties and all those reaching 7.90 metres advanced to the final.

Gold: GDR Lutz Dombrowski
Silver: GDR Frank Paschek
Bronze: URS Valeriy Pidluzhniy

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1T Frank Paschek 24 East Germany GDR 8.17 NM QU
1T Lutz Dombrowski 21 East Germany GDR 8.17 NM QU
3 Stanisław Jaskułka 21 Poland POL 8.07 QU
4 Valeriy Pidluzhniy 27 Soviet Union URS 8.02 QU
5 Viktor Belsky 25 Soviet Union URS 8.01 QU
6 Rolf Bernhard 30 Switzerland SUI 7.98 QU
7 Antonio Corgos 20 Spain ESP 7.96 QU
8 László Szalma 22 Hungary HUN 7.91 QU
9 Philippe Deroche 25 France FRA 7.90 QU
10 Yordan Yanev 25 Bulgaria BUL 7.84 QC
11 Kayode Elegbede 24 Nigeria NGR 7.82 QC
12 João Carlos de Oliveira 26 Brazil BRA 7.78 QC
13 Joshua Kio 22 Nigeria NGR 7.77
14 Andrzej Klimaszewski 20 Poland POL 7.76
15 Bill Rea 28 Austria AUT 7.74 7.71
16 Dimitrios Delifotis 23 Greece GRE 7.74 7.63
17 Alberto Solanas 24 Spain ESP 7.73
18 Jan Leitner 26 Czechoslovakia TCH 7.68
19 Doudou N'Diaye 29 Senegal SEN 7.66
20 Peter Rieger 27 East Germany GDR 7.59
21 David Giralt, Sr. 21 Cuba CUB 7.57
22 Ivan Tuparov 20 Bulgaria BUL 7.46
23 Gary Honey 20 Australia AUS 7.44
24 Yusuf Alli 19 Nigeria NGR 7.43
25 Béla Bakosi 23 Hungary HUN 7.29
26 Théophile Hounou Benin BEN 7.07
27 Stelio Craveirinha 30 Mozambique MOZ 6.94
28 Ronald Raborg 22 Peru PER 6.85
29 Abebe Gessese 26 Ethiopia ETH 6.66
30 Nenad Stekić 29 Yugoslavia YUG 5.75
AC Essa Abbas 20 Kuwait KUW NM
AC Fidelis Ndyabagye 30 Uganda UGA NM

Qualifying Round Group A

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1T Lutz Dombrowski 21 East Germany GDR 8.17 NM
1T Frank Paschek 24 East Germany GDR 8.17 NM
3 Stanisław Jaskułka 21 Poland POL 8.07
4 Valeriy Pidluzhniy 27 Soviet Union URS 8.02
5 Viktor Belsky 25 Soviet Union URS 8.01w
6 Antonio Corgos 20 Spain ESP 7.96
7 László Szalma 22 Hungary HUN 7.91
8 Philippe Deroche 25 France FRA 7.90
9 Yordan Yanev 25 Bulgaria BUL 7.84
10 João Carlos de Oliveira 26 Brazil BRA 7.78
11 Andrzej Klimaszewski 20 Poland POL 7.76
12 Dimitrios Delifotis 23 Greece GRE 7.74
13 Alberto Solanas 24 Spain ESP 7.73
14 Peter Rieger 27 East Germany GDR 7.59
15 David Giralt, Sr. 21 Cuba CUB 7.57
16 Ivan Tuparov 20 Bulgaria BUL 7.46
17 Nenad Stekić 29 Yugoslavia YUG 5.75

Qualifying Round Group B

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Rolf Bernhard 30 Switzerland SUI 7.98
2 Kayode Elegbede 24 Nigeria NGR 7.82
3 Joshua Kio 22 Nigeria NGR 7.77
4 Bill Rea 28 Austria AUT 7.74
5 Jan Leitner 26 Czechoslovakia TCH 7.68
6 Doudou N'Diaye 29 Senegal SEN 7.66w
7 Gary Honey 20 Australia AUS 7.44
8 Yusuf Alli 19 Nigeria NGR 7.43
9 Béla Bakosi 23 Hungary HUN 7.29
10 Théophile Hounou Benin BEN 7.07
11 Stelio Craveirinha 30 Mozambique MOZ 6.94
12 Ronald Raborg 22 Peru PER 6.85
13 Abebe Gessese 26 Ethiopia ETH 6.66
AC Essa Abbas 20 Kuwait KUW NM
AC Fidelis Ndyabagye 30 Uganda UGA NM