Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Long Jump

Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:

Men's Long Jump Final Round

Athletics at the 1980 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Moskva, Soviet Union
Venue(s): Grand Arena, Central Lenin Stadium Area, Moskva
Date Started: July 28, 1980
Date Finished: July 28, 1980

Gold: GDR Lutz Dombrowski
Silver: GDR Frank Paschek
Bronze: URS Valeriy Pidluzhniy

Final Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Lutz Dombrowski 21 East Germany GDR 8.54
2 Frank Paschek 24 East Germany GDR 8.21
3 Valeriy Pidluzhniy 27 Soviet Union URS 8.18
4 László Szalma 22 Hungary HUN 8.13 7,99
5 Stanisław Jaskułka 21 Poland POL 8.13 7,97
6 Viktor Belsky 25 Soviet Union URS 8.10
7 Antonio Corgos 20 Spain ESP 8.09
8 Yordan Yanev 25 Bulgaria BUL 8.02
9 Rolf Bernhard 30 Switzerland SUI 7.88
10 Philippe Deroche 25 France FRA 7.77
11 Kayode Elegbede 24 Nigeria NGR 7.49

Final Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Lutz Dombrowski 21 East Germany GDR 8.15
2 László Szalma 22 Hungary HUN 8.13
3 Valeriy Pidluzhniy 27 Soviet Union URS 8.07
4 Antonio Corgos 20 Spain ESP 8.02
5 Yordan Yanev 25 Bulgaria BUL 7.91
6 Rolf Bernhard 30 Switzerland SUI 7.88
7 Frank Paschek 24 East Germany GDR 7.81
8 Viktor Belsky 25 Soviet Union URS 7.79
9 Stanisław Jaskułka 21 Poland POL 7.73
10 Philippe Deroche 25 France FRA 7.63w
NP Kayode Elegbede 24 Nigeria NGR foul

Final Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Lutz Dombrowski 21 East Germany GDR 8.32 8.32
2 Frank Paschek 24 East Germany GDR 8.21 8.21
3 László Szalma 22 Hungary HUN 7.99 8.13
4 Antonio Corgos 20 Spain ESP 8.09 8.09
5 Valeriy Pidluzhniy 27 Soviet Union URS 8.08 8.08
6 Yordan Yanev 25 Bulgaria BUL foul 7.91
7 Rolf Bernhard 30 Switzerland SUI foul 7.88
8 Viktor Belsky 25 Soviet Union URS 7.15 7.79
9 Stanisław Jaskułka 21 Poland POL 7.76 7.76
10 Philippe Deroche 25 France FRA 7.65 7.65
NP Kayode Elegbede 24 Nigeria NGR foul NM

Final Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Lutz Dombrowski 21 East Germany GDR pass 8.32
2 Frank Paschek 24 East Germany GDR foul 8.21
3 László Szalma 22 Hungary HUN foul 8.13
4 Viktor Belsky 25 Soviet Union URS 8.10 8.10
5 Antonio Corgos 20 Spain ESP foul 8.09
6 Valeriy Pidluzhniy 27 Soviet Union URS 7.97 8.08
7 Stanisław Jaskułka 21 Poland POL 7.97 7.97
8 Yordan Yanev 25 Bulgaria BUL 7.88 7.91
9 Rolf Bernhard 30 Switzerland SUI 7.71 7.88
10 Philippe Deroche 25 France FRA 7.77 7.77
11 Kayode Elegbede 24 Nigeria NGR 7.49 7.49

Final Round Round Four

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Lutz Dombrowski 21 East Germany GDR 8.21 8.32
2 Frank Paschek 24 East Germany GDR foul 8.21
3 Valeriy Pidluzhniy 27 Soviet Union URS 8.18 8.18
4 László Szalma 22 Hungary HUN 7.95 8.13
5 Viktor Belsky 25 Soviet Union URS 7.76 8.10
6 Antonio Corgos 20 Spain ESP pass 8.09
7 Stanisław Jaskułka 21 Poland POL 7.87 7.97
8 Yordan Yanev 25 Bulgaria BUL foul 7.91

Final Round Round Five

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Lutz Dombrowski 21 East Germany GDR 8.54 8.54
2 Frank Paschek 24 East Germany GDR 7.85 8.21
3 Valeriy Pidluzhniy 27 Soviet Union URS foul 8.18
4 László Szalma 22 Hungary HUN foul 8.13
5 Viktor Belsky 25 Soviet Union URS 7.74 8.10
6 Antonio Corgos 20 Spain ESP foul 8.09
7 Yordan Yanev 25 Bulgaria BUL 8.02 8.02
8 Stanisław Jaskułka 21 Poland POL 7.97 7.97

Final Round Round Six

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Lutz Dombrowski 21 East Germany GDR 8.34
NP Stanisław Jaskułka 21 Poland POL 8.13
NP Antonio Corgos 20 Spain ESP 7.97
NP Frank Paschek 24 East Germany GDR 7.94
NP Valeriy Pidluzhniy 27 Soviet Union URS 7.82
NP Viktor Belsky 25 Soviet Union URS foul
NP László Szalma 22 Hungary HUN foul
NP Yordan Yanev 25 Bulgaria BUL foul