Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Hammer Throw

Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:

Men's Hammer Throw Qualifying Round

Athletics at the 1980 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Moskva, Soviet Union
Venue(s): Grand Arena, Central Lenin Stadium Area, Moskva
Date Started: July 30, 1980
Date Finished: July 30, 1980
Format: Top 12 and ties and all those reaching 72.00 metres advanced to the final.

Gold: URS Yuriy Siedykh
Silver: URS Sergey Litvinov
Bronze: URS Jüri Tamm

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Yuriy Siedykh 25 Soviet Union URS 78.22 QU/OR
2 Jüri Tamm 23 Soviet Union URS 76.24 QU
3 Sergey Litvinov 22 Soviet Union URS 75.24 QU
4 Detlef Gerstenberg 23 East Germany GDR 75.04 QU
5 Roland Steuk 21 East Germany GDR 73.52 QU
6 Harri Huhtala 27 Finland FIN 72.46 QU
7 Armando Orozco 22 Cuba CUB 72.28 QU
8 Gian Paolo Urlando 35 Italy ITA 72.20 QU
9 Ireneusz Golda 25 Poland POL 70.88 QC
10 Juha Tiainen 24 Finland FIN 70.82 QC
11 Emanuil Dyulgerov 25 Bulgaria BUL 70.60 QC
12 Jiří Chamrád 26 Czechoslovakia TCH 69.38 QC
13 Peter Farmer 28 Australia AUS 69.16
14 Chris Black 30 Great Britain GBR 66.74
15 Paul Dickenson 30 Great Britain GBR 64.22
16 Seán Egan 23 Ireland IRL 63.94
17 Khaled Ghaloum 22 Kuwait KUW 47.40

Qualifying Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Yuriy Siedykh 25 Soviet Union URS 78.22 OR
2 Jüri Tamm 23 Soviet Union URS 76.24
3 Detlef Gerstenberg 23 East Germany GDR 75.04
4 Harri Huhtala 27 Finland FIN 71.42
5 Juha Tiainen 24 Finland FIN 70.64
6 Peter Farmer 28 Australia AUS 68.52
7 Gian Paolo Urlando 35 Italy ITA 68.40
8 Chris Black 30 Great Britain GBR 66.02
9 Seán Egan 23 Ireland IRL 63.34
NP Jiří Chamrád 26 Czechoslovakia TCH foul
NP Paul Dickenson 30 Great Britain GBR foul
NP Emanuil Dyulgerov 25 Bulgaria BUL foul
NP Khaled Ghaloum 22 Kuwait KUW foul
NP Ireneusz Golda 25 Poland POL foul
NP Sergey Litvinov 22 Soviet Union URS foul
NP Armando Orozco 22 Cuba CUB foul
NP Roland Steuk 21 East Germany GDR foul

Qualifying Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Yuriy Siedykh 25 Soviet Union URS pass 78.22
2 Jüri Tamm 23 Soviet Union URS pass 76.24
3 Sergey Litvinov 22 Soviet Union URS 75.24 75.24
4 Detlef Gerstenberg 23 East Germany GDR pass 75.04
5 Roland Steuk 21 East Germany GDR 73.52 73.52
6 Harri Huhtala 27 Finland FIN 72.46 72.46
7 Gian Paolo Urlando 35 Italy ITA 72.20 72.20
8 Juha Tiainen 24 Finland FIN 70.46 70.64
9 Ireneusz Golda 25 Poland POL 69.98 69.98
10 Emanuil Dyulgerov 25 Bulgaria BUL 69.24 69.24
11 Peter Farmer 28 Australia AUS 69.16 69.16
12 Jiří Chamrád 26 Czechoslovakia TCH 67.44 67.44
13 Chris Black 30 Great Britain GBR 66.74 66.74
14 Paul Dickenson 30 Great Britain GBR 64.22 64.22
15 Seán Egan 23 Ireland IRL 63.94 63.94
16 Khaled Ghaloum 22 Kuwait KUW 47.40 47.40
NP Armando Orozco 22 Cuba CUB foul NM

Qualifying Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Armando Orozco 22 Cuba CUB 72.28
NP Ireneusz Golda 25 Poland POL 70.88
NP Juha Tiainen 24 Finland FIN 70.82
NP Emanuil Dyulgerov 25 Bulgaria BUL 70.60
NP Jiří Chamrád 26 Czechoslovakia TCH 69.38
NP Paul Dickenson 30 Great Britain GBR 63.90
NP Khaled Ghaloum 22 Kuwait KUW 47.00
NP Chris Black 30 Great Britain GBR foul
NP Seán Egan 23 Ireland IRL foul
NP Peter Farmer 28 Australia AUS foul
NP Detlef Gerstenberg 23 East Germany GDR pass
NP Harri Huhtala 27 Finland FIN pass
NP Sergey Litvinov 22 Soviet Union URS pass
NP Yuriy Siedykh 25 Soviet Union URS pass
NP Roland Steuk 21 East Germany GDR pass
NP Jüri Tamm 23 Soviet Union URS pass
NP Gian Paolo Urlando 35 Italy ITA pass