Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Discus Throw

Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:

Men's Discus Throw Qualifying Round

Athletics at the 1980 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Moskva, Soviet Union
Venue(s): Grand Arena, Central Lenin Stadium Area, Moskva
Date Started: July 27, 1980
Date Finished: July 27, 1980
Format: Top 12 and ties and all those reaching 62.00 metres advanced to the final.

Gold: URS Viktor Rashchupkin
Silver: TCH Imrich Bugár
Bronze: CUB Luis Delís

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Imrich Bugár 25 Czechoslovakia TCH 65.08 QU
2 Viktor Rashchupkin 29 Soviet Union URS 64.78 QU
3 Luis Delís 22 Cuba CUB 64.20 QU
4 Ihor Duhinets 24 Soviet Union URS 63.10 QU
5 Yury Dumchev 21 Soviet Union URS 62.82 QU
6 Kenth Gardenkrans 24 Sweden SWE 62.58 QU
7 Emil Vladimirov 28 Bulgaria BUL 62.50 QU
8 Wolfgang Schmidt 26 East Germany GDR 62.46 QU
9 Markku Tuokko 29 Finland FIN 62.14 QU
10 Velko Velev 32 Bulgaria BUL 61.30 QC
11 José Santa Cruz 26 Cuba CUB 60.14 QC
12 Hilmar Hoßfeld 26 East Germany GDR 59.92 QC
13 Armin Lemme 24 East Germany GDR 59.44
14 Iosif Naghi 33 Romania ROU 59.34
15 Namakoro Niaré 37 Mali MLI 57.34
16 Adnan Houri 25 Syria SYR 47.52
17 Najim Abdulrazak 18 Kuwait KUW 39.26
AC Óskar Jakobsson 25 Iceland ISL NM

Qualifying Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Viktor Rashchupkin 29 Soviet Union URS 64.78
2 Luis Delís 22 Cuba CUB 64.20
3 Ihor Duhinets 24 Soviet Union URS 63.10
4 Yury Dumchev 21 Soviet Union URS 62.82
5 Wolfgang Schmidt 26 East Germany GDR 62.46
6 Markku Tuokko 29 Finland FIN 62.14
7 Imrich Bugár 25 Czechoslovakia TCH 61.50
8 Emil Vladimirov 28 Bulgaria BUL 60.54
9 José Santa Cruz 26 Cuba CUB 60.14
10 Armin Lemme 24 East Germany GDR 59.44
11 Iosif Naghi 33 Romania ROU 56.50
12 Velko Velev 32 Bulgaria BUL 54.82
13 Kenth Gardenkrans 24 Sweden SWE 53.90
NP Najim Abdulrazak 18 Kuwait KUW foul
NP Hilmar Hoßfeld 26 East Germany GDR foul
NP Adnan Houri 25 Syria SYR foul
NP Óskar Jakobsson 25 Iceland ISL foul
NP Namakoro Niaré 37 Mali MLI foul

Qualifying Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Imrich Bugár 25 Czechoslovakia TCH 65.08 65.08
2 Viktor Rashchupkin 29 Soviet Union URS pass 64.78
3 Luis Delís 22 Cuba CUB pass 64.20
4 Ihor Duhinets 24 Soviet Union URS pass 63.10
5 Yury Dumchev 21 Soviet Union URS pass 62.82
6 Kenth Gardenkrans 24 Sweden SWE 62.58 62.58
7 Wolfgang Schmidt 26 East Germany GDR pass 62.46
8 Markku Tuokko 29 Finland FIN pass 62.14
9 Emil Vladimirov 28 Bulgaria BUL 60.52 60.54
10 José Santa Cruz 26 Cuba CUB 58.70 60.14
11 Armin Lemme 24 East Germany GDR 54.44 59.44
12 Iosif Naghi 33 Romania ROU 59.34 59.34
13 Hilmar Hoßfeld 26 East Germany GDR 57.98 57.98
14 Namakoro Niaré 37 Mali MLI 57.34 57.34
15 Velko Velev 32 Bulgaria BUL 56.60 56.60
16 Najim Abdulrazak 18 Kuwait KUW 39.26 39.26
NP Adnan Houri 25 Syria SYR foul NM
NP Óskar Jakobsson 25 Iceland ISL foul NM

Qualifying Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Emil Vladimirov 28 Bulgaria BUL 62.50
NP Velko Velev 32 Bulgaria BUL 61.30
NP Hilmar Hoßfeld 26 East Germany GDR 59.92
NP Iosif Naghi 33 Romania ROU 58.48
NP Namakoro Niaré 37 Mali MLI 56.08
NP Adnan Houri 25 Syria SYR 47.52
NP Najim Abdulrazak 18 Kuwait KUW 35.38
NP Óskar Jakobsson 25 Iceland ISL foul
NP Armin Lemme 24 East Germany GDR foul
NP José Santa Cruz 26 Cuba CUB foul
NP Imrich Bugár 25 Czechoslovakia TCH pass
NP Luis Delís 22 Cuba CUB pass
NP Ihor Duhinets 24 Soviet Union URS pass
NP Yury Dumchev 21 Soviet Union URS pass
NP Kenth Gardenkrans 24 Sweden SWE pass
NP Viktor Rashchupkin 29 Soviet Union URS pass
NP Wolfgang Schmidt 26 East Germany GDR pass
NP Markku Tuokko 29 Finland FIN pass