Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's 3,000 metres Steeplechase

Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:

Men's 3,000 metres Steeplechase Round One

Athletics at the 1980 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Moskva, Soviet Union
Venue(s): Grand Arena, Central Lenin Stadium Area, Moskva
Date Started: July 26, 1980
Date Finished: July 26, 1980
Format: Top six in each heat and next six fastest advanced to the semi-finals.

Gold: POL Bronisław Malinowski
Silver: TAN Filbert Bayi
Bronze: ETH Eshetu Tura

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Filbert Bayi 27 Tanzania TAN 8:21.4 8:21.38 QU
2 Eshetu Tura 30 Ethiopia ETH 8:23.8 8:23.73 QU
3 Bogusław Mamiński 24 Poland POL 8:24.0 8:23.92 QU
4 Wolfgang Konrad 21 Austria AUT 8:25.0 8:24.92 QU
5 Francisco Sánchez 22 Spain ESP 8:27.5 8:27.50 QU
6 Tommy Ekblom 20 Finland FIN 8:27.8 8:27.80 QU
7 Aleksandr Vorobey 23 Soviet Union URS 8:42.6 8:42.59 QC
8 Tony Staynings 26 Great Britain GBR 8:47.5 8:47.42 QC
9 Nicolae Voicu 24 Romania ROU 8:49.0 8:48,97
10 Anders Carlson 21 Sweden SWE 9:01.8 9:01.77

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Bronisław Malinowski 29 Poland POL 8:29.8 8:29.80 QU
2 Dušan Moravčík 32 Czechoslovakia TCH 8:33.4 8:33.31 QU
3 Serhiy Olizarenko 25 Soviet Union URS 8:34.2 8:34.20 QU
4 Colin Reitz 20 Great Britain GBR 8:35.3 8:35.21 QU
5 Roberto Volpi 27 Italy ITA 8:35.6 8:35.53 QU
6 Vesa Laukkanen 22 Finland FIN 8:38.4 8:38.33 QU
7 Paul Copu 26 Romania ROU 8:45.6 8:45.54 QC
8 Girma Wolde-Hana 27 Ethiopia ETH 8:54.6 8:54.60
9 Ralf Pönitzsch 22 East Germany GDR 8:56.5 8:56.45
10 Abdul Karim Joumaa 26 Syria SYR 9:29.4 9:29.38
AC José Sena 25 Portugal POR DNF

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Domingo Ramón 22 Spain ESP 8:31.9 8:31.81 QU
2 Anatoly Dimov 24 Soviet Union URS 8:33.2 8:33.18 QU
3 Vasile Bichea 29 Romania ROU 8:35.4 8:35.35 QU
4 Krzysztof Wesołowski 23 Poland POL 8:35.6 8:35.58 QU
5 Roger Hackney 22 Great Britain GBR 8:36.4 8:36.34 QU
6 Giuseppe Gerbi 24 Italy ITA 8:37.1 8:37.03 QU
7 Lahcen Babaci 23 Algeria ALG 8:38.7 8:38.68 QC
8 Hailu Wolde-Tsadik 30 Ethiopia ETH 8:41.0 8:40.98 QC
9 Stanimir Nenov 24 Bulgaria BUL 8:43.8 8:43.77 QC
10 Albert Marie 23 Seychelles SEY 9:19.7 9:19.62