You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1980 Moskva > Athletics > Men's 200 metres

Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:

Men's 200 metres Round One

Athletics at the 1980 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Moskva, Soviet Union
Venue(s): Grand Arena, Central Lenin Stadium Area, Moskva
Date Started: July 27, 1980
Date Finished: July 27, 1980
Format: Top three in each heat and next five fastest advanced to the quarter-finals.

Gold: ITA Pietro Mennea
Silver: GBR Allan Wells
Bronze: JAM Don Quarrie

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Cameron Sharp 22 Great Britain GBR 21.51 1 QU
2 Tomás González 21 Cuba CUB 21.64 2 QU
3 Pavel Pavlov 28 Bulgaria BUL 21.78 5 QU
4 Nikolaos Angelopoulos 22 Greece GRE 21.98 6
5 Grégoire Illorson 25 Cameroon CMR 22.21 7
6 Rubén Inácio 21 Angola ANG 22.52 3
7 Casimir Pereira 26 Seychelles SEY 22.59 4

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Pietro Mennea 28 Italy ITA 21.26 6 QU
2 Ferenc Kiss 25 Hungary HUN 21.34 7 QU
3 Olaf Prenzler 21 East Germany GDR 21.35 4 QU
4 Mike McFarlane 20 Great Britain GBR 21.43 5 QC
5 Nabil Nahri 22 Syria SYR 22.14 2
6 Ahmed Mohamed Sallouma Libya LBA 22.88 1

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Don Quarrie 29 Jamaica JAM 20.87 4 QU
2 Joseph Arame 31 France FRA 21.24 5 QU
3 Peter Okodogbe 22 Nigeria NGR 21.42 1 QU
4 Altevir de Araújo Filho 24 Brazil BRA 21.49 2 QC
5 Cheikh Touradou Diouf 24 Senegal SEN 21.89 3
6 Henk Brouwer 26 Netherlands NED 21.96 7
7 Paul Haba 21 Guinea GUI 22.70 6

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Marian Woronin 23 Poland POL 21.63 5 QU
2 István Nagy 21 Hungary HUN 21.80 4 QU
3 Gerardo Suero 22 Dominican Republic DOM 22.16 2 QU
AC Aleksandr Stasevich 26 Soviet Union URS 3 DNF

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Colin Bradford 25 Jamaica JAM 21.17w 4 QU
2 Lech Dunecki 23 Poland POL 21.30w 5 QU
3 Petar Petrov 25 Bulgaria BUL 21.59w 6 QU
4 David Lukuba 23 Tanzania TAN 21.76w 7
5 Pascal Aho Benin BEN 22.09w 3
6 Roland Dagher Lebanon LIB 22.27w 2
7 Walter During Sierra Leone SLE 23.12w 1

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Andrew Bruce 21 Trinidad and Tobago TTO 21.36 2 QU
2 Allan Wells 28 Great Britain GBR 21.57 7 QU
3 Aleksandar Popović 23 Yugoslavia YUG 21.65 5 QU
4 Hammed Adio 21 Nigeria NGR 21.79 3
5 Perumal Subramanian 24 India IND 22.39 6
6 Rudolph George 23 Sierra Leone SLE 23.20 4

Round One Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 James Gilkes 27 Guyana GUY 21.07 5 QU
2 František Břečka 22 Czechoslovakia TCH 21.49 2 QU
3 Bernhard Hoff 21 East Germany GDR 21.53 7 QU
4 Boubacar Diallo 25 Senegal SEN 21.56 1 QC
5 Joseph Letseka 27 Lesotho LES 22.31 6
6 Lucien Josiah 22 Botswana BOT 22.45 4
AC Constantino Reis Mozambique MOZ 3 DNF

Round One Heat Eight

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Osvaldo Lara 25 Cuba CUB 21.06 6 QU
2 Chris Brathwaite 31 Trinidad and Tobago TTO 21.13 3 QU
3 Nikolay Sidorov 23 Soviet Union URS 21.15 2 QU
4 Vladimir Ivanov 25 Bulgaria BUL 21.28 1 QC
5 Alston Muziyo 25 Zambia ZAM 22.47 5
6 Besha Tuffa 26 Ethiopia ETH 23.18 4

Round One Heat Nine

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Silvio Leonard 24 Cuba CUB 20.95 7 QU
2 Bernard Petitbois 26 France FRA 21.16 6 QU
3 Paulo Roberto Correia 20 Brazil BRA 21.27 3 QU
4 Zenon Licznerski 25 Poland POL 21.36 5 QC
5 Mwalimu Ally 27 Tanzania TAN 21.83 4
6 Sheku Boima 27 Sierra Leone SLE 22.93 1
7 Sitthixay Sacpraseuth 21 Laos LAO 24.28 2