Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's 100 metres

Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:

Men's 100 metres Round One

Athletics at the 1980 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Moskva, Soviet Union
Venue(s): Grand Arena, Central Lenin Stadium Area, Moskva
Date Started: July 24, 1980
Date Finished: July 24, 1980
Format: Top three in each heat and next five fastest advanced to the quarter-finals.

Gold: GBR Allan Wells
Silver: CUB Silvio Leonard
Bronze: BUL Petar Petrov

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Silvio Leonard 24 Cuba CUB 10.33 4 QU
2 Peter Okodogbe 22 Nigeria NGR 10.39 5 QU
3 Chris Brathwaite 31 Trinidad and Tobago TTO 10.44 6 QU
4 Klaus-Dieter Kurrat 25 East Germany GDR 10.53 1 QC
5 Charles Kachenjela 25 Zambia ZAM 11.03 3
6 John Carew 27 Sierra Leone SLE 11.11 7
7 Marc Larose 21 Seychelles SEY 11.27 2

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Pietro Mennea 28 Italy ITA 10.56 4 QU
2 Lambros Kefalas 26 Greece GRE 10.70 1 QU
3 Katsuhiko Nakaya 23 Brazil BRA 10.72 5 QU
4 Momar N'Dao 31 Senegal SEN 10.73 3
5 Eduardo Costa 25 Mozambique MOZ 11.02 6
6 Lucien Josiah 22 Botswana BOT 11.15 2
7 Soutsakhone Somninhom 22 Laos LAO 11.69 7

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Aleksandr Aksinin 25 Soviet Union URS 10.26 7 QU
2 Lech Dunecki 23 Poland POL 10.42 2 QU
3 Nelson dos Santos 28 Brazil BRA 10.51 1 QU
4 Hammed Adio 21 Nigeria NGR 10.58 6 QC
5 Nabil Nahri 22 Syria SYR 10.67 4
6 Mwalimu Ally 27 Tanzania TAN 10.86 5
7 Rudolph George 23 Sierra Leone SLE 11.37 3

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Petar Petrov 25 Bulgaria BUL 10.32 2 QU
2 Vladimir Muravyov 20 Soviet Union URS 10.37 1 QU
3 Osvaldo Lara 25 Cuba CUB 10.39 8 QU
4 Antoine Richard 19 France FRA 10.51 3 QC
5 Pascal Aho Benin BEN 11.01 4
6 Joseph Letseka 27 Lesotho LES 11.21 6
7 Ilídio Coelho 19 Angola ANG 11.42 5
8 Besha Tuffa 26 Ethiopia ETH 11.55 7

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Eugen Ray 22 East Germany GDR 10.38 7 QU
2 Hasely Crawford 29 Trinidad and Tobago TTO 10.42 5 QU
3 Drew McMaster 23 Great Britain GBR 10.43 6 QU
4 Gerardo Suero 22 Dominican Republic DOM 10.53 4 QC
5 Roland Dagher Lebanon LIB 11.01 3
6 Sheku Boima 27 Sierra Leone SLE 11.08 1
7 Raghu Raj Onta 27 Nepal NEP 11.61 2

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Sören Schlegel 19 East Germany GDR 10.44 5 QU
2 Hermann Panzo 22 France FRA 10.53 2 QU
3 Tomás González 21 Cuba CUB 10.65 6 QU
4 Antoine Kiakouama 27 Congo (Brazzaville) CGO 10.69 3
5 Milton de Castro 26 Brazil BRA 10.74 7
6 Boubacar Diallo 25 Senegal SEN 10.75 4
7 Adille Sumariwalla 21 India IND 11.04 1

Round One Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Allan Wells 28 Great Britain GBR 10.35 3 QU
2 Don Quarrie 29 Jamaica JAM 10.37 4 QU
3 Krzysztof Zwoliński 21 Poland POL 10.60 5 QU
4 Ivaylo Karanyotov 22 Bulgaria BUL 10.66 6
5 István Tatár 22 Hungary HUN 10.69 2
6 Mario Westbroek 19 Netherlands NED 10.91 7
7 Oddur Sigurðsson 21 Iceland ISL 10.94 1

Round One Heat Eight

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 James Gilkes 27 Guyana GUY 10.34 1 QU
2 Cameron Sharp 22 Great Britain GBR 10.38 4 QU
3 Théophile Nkounkou 28 Congo (Brazzaville) CGO 10.53 2 QU
4 István Nagy 21 Hungary HUN 10.68 5
5 David Lukuba 23 Tanzania TAN 10.74 3
6 Paul Haba 21 Guinea GUI 11.19 6
7 Abdul Majeed Al-Mosawi 18 Kuwait KUW 11.28 7

Round One Heat Nine

Rank Athlete Age Team NOC T(A) L
1 Grégoire Illorson 25 Cameroon CMR 10.34 8 QU
2 Marian Woronin 23 Poland POL 10.35 2 QU
3 Andrey Shlyapnikov 20 Soviet Union URS 10.43 3 QU
4 Olajidie Oyeledun 22 Nigeria NGR 10.59 5 QC
5 Frank Adams 26 Trinidad and Tobago TTO 10.80 4
6 Peter Mwita Tanzania TAN 11.07 1
7 Salif Koné Mali MLI 11.07 7
8 José Luis Elias 25 Peru PER 13.66 6