You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1980 Moskva > Archery > Women's Individual

Archery at the 1980 Moskva Summer Games:

Women's Individual Round Two

Archery at the 1980 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Moskva, Soviet Union
Venue(s): Olympic Archery Fields, Krylatskoye Sports Complex, Moskva
Date Started: August 1, 1980
Date Finished: August 2, 1980

Gold: URS Ketevan Losaberidze
Silver: URS Nataliya Butuzova
Bronze: FIN Päivi Meriluoto-Aaltonen

Round Two

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Ketevan Losaberidze 30 Soviet Union URS 1,234
2 Päivi Meriluoto-Aaltonen 27 Finland FIN 1,232
3 Nataliya Butuzova 26 Soviet Union URS 1,226
4 O Gwang-Sun 16 North Korea PRK 1,206
5 Zdenka Padevětová 21 Czechoslovakia TCH 1,199
6 Carry van Gool-Floris 26 Netherlands NED 1,196
7 Franca Capetta 43 Italy ITA 1,178
8 Maria Szeliga 27 Poland POL 1,175
9 Erika Ulrich 37 Switzerland SUI 1,171
10 Terry Donovan 35 Australia AUS 1,171
11 Judit Kovács 24 Hungary HUN 1,168
12 Jadwiga Szosler-Wilejto 31 Poland POL 1,163
13 Lotti Tschanz 47 Switzerland SUI 1,162
14 Carole Toy 32 Australia AUS 1,162
15 Carita Jussila 32 Finland FIN 1,158
16 Sok Chang-Suk 17 North Korea PRK 1,150
17 Aurora Chin 21 Romania ROU 1,145
18 Anna-Lisa Berglund 45 Sweden SWE 1,143
19 Margit Szobi 29 Hungary HUN 1,134
20 Jitka Dolejší 22 Czechoslovakia TCH 1,117
21 Shagdaryn Byambasüren 26 Mongolia MGL 1,108
22 Hazel Greene Pereira 19 Ireland IRL 1,106
23 Gillian Patterson 16 Great Britain GBR 1,102
24 Zélia Arci 46 Brazil BRA 1,102
25 Christine Harris 24 Great Britain GBR 1,100
26 Terezia Preda 24 Romania ROU 1,098
27 Joanna Agius 22 Malta MLT 1,067
28 Tsedendorjiin Bazarsüren 23 Mongolia MGL 1,059
29 Tsvetanka Stoycheva 20 Bulgaria BUL 1,055

Round Two 30 metres

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Ketevan Losaberidze 30 Soviet Union URS 344
2 Nataliya Butuzova 26 Soviet Union URS 342
3 O Gwang-Sun 16 North Korea PRK 337
4 Jadwiga Szosler-Wilejto 31 Poland POL 334
5T Carry van Gool-Floris 26 Netherlands NED 332
5T Lotti Tschanz 47 Switzerland SUI 332
7T Päivi Meriluoto-Aaltonen 27 Finland FIN 331
7T Anna-Lisa Berglund 45 Sweden SWE 331
9 Erika Ulrich 37 Switzerland SUI 330
10T Terry Donovan 35 Australia AUS 329
10T Carole Toy 32 Australia AUS 329
12T Judit Kovács 24 Hungary HUN 328
12T Franca Capetta 43 Italy ITA 328
14 Jitka Dolejší 22 Czechoslovakia TCH 327
15 Zdenka Padevětová 21 Czechoslovakia TCH 326
16 Aurora Chin 21 Romania ROU 323
17 Sok Chang-Suk 17 North Korea PRK 322
18 Zélia Arci 46 Brazil BRA 321
19 Terezia Preda 24 Romania ROU 318
20T Gillian Patterson 16 Great Britain GBR 317
20T Hazel Greene Pereira 19 Ireland IRL 317
22 Margit Szobi 29 Hungary HUN 316
23 Carita Jussila 32 Finland FIN 315
24T Christine Harris 24 Great Britain GBR 314
24T Maria Szeliga 27 Poland POL 314
26 Shagdaryn Byambasüren 26 Mongolia MGL 313
27 Joanna Agius 22 Malta MLT 311
28 Tsedendorjiin Bazarsüren 23 Mongolia MGL 307
29 Tsvetanka Stoycheva 20 Bulgaria BUL 301

Round Two 50 metres

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 O Gwang-Sun 16 North Korea PRK 306
2 Ketevan Losaberidze 30 Soviet Union URS 304
3 Nataliya Butuzova 26 Soviet Union URS 300
4 Franca Capetta 43 Italy ITA 299
5 Päivi Meriluoto-Aaltonen 27 Finland FIN 298
6 Carry van Gool-Floris 26 Netherlands NED 297
7 Judit Kovács 24 Hungary HUN 296
8 Zdenka Padevětová 21 Czechoslovakia TCH 295
9 Erika Ulrich 37 Switzerland SUI 289
10T Terry Donovan 35 Australia AUS 285
10T Maria Szeliga 27 Poland POL 285
12T Carole Toy 32 Australia AUS 282
12T Carita Jussila 32 Finland FIN 282
14T Christine Harris 24 Great Britain GBR 281
14T Jadwiga Szosler-Wilejto 31 Poland POL 281
16 Margit Szobi 29 Hungary HUN 277
17 Shagdaryn Byambasüren 26 Mongolia MGL 275
18 Jitka Dolejší 22 Czechoslovakia TCH 273
19T Joanna Agius 22 Malta MLT 272
19T Sok Chang-Suk 17 North Korea PRK 272
19T Anna-Lisa Berglund 45 Sweden SWE 272
22T Tsvetanka Stoycheva 20 Bulgaria BUL 269
22T Hazel Greene Pereira 19 Ireland IRL 269
24 Lotti Tschanz 47 Switzerland SUI 268
25 Gillian Patterson 16 Great Britain GBR 267
26 Terezia Preda 24 Romania ROU 256
27 Zélia Arci 46 Brazil BRA 253
28 Tsedendorjiin Bazarsüren 23 Mongolia MGL 248
29 Aurora Chin 21 Romania ROU 245

Round Two 60 metres

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Päivi Meriluoto-Aaltonen 27 Finland FIN 317
2 Aurora Chin 21 Romania ROU 307
3 Nataliya Butuzova 26 Soviet Union URS 306
4T Carry van Gool-Floris 26 Netherlands NED 304
4T Ketevan Losaberidze 30 Soviet Union URS 304
6 Maria Szeliga 27 Poland POL 302
7 Jadwiga Szosler-Wilejto 31 Poland POL 301
8 Terry Donovan 35 Australia AUS 300
9 Zdenka Padevětová 21 Czechoslovakia TCH 299
10 O Gwang-Sun 16 North Korea PRK 298
11 Erika Ulrich 37 Switzerland SUI 296
12 Lotti Tschanz 47 Switzerland SUI 293
13 Hazel Greene Pereira 19 Ireland IRL 292
14 Carita Jussila 32 Finland FIN 289
15T Sok Chang-Suk 17 North Korea PRK 288
15T Anna-Lisa Berglund 45 Sweden SWE 288
17 Judit Kovács 24 Hungary HUN 286
18T Franca Capetta 43 Italy ITA 281
18T Terezia Preda 24 Romania ROU 281
20 Carole Toy 32 Australia AUS 279
21T Zélia Arci 46 Brazil BRA 273
21T Jitka Dolejší 22 Czechoslovakia TCH 273
23 Shagdaryn Byambasüren 26 Mongolia MGL 272
24 Gillian Patterson 16 Great Britain GBR 271
25 Tsvetanka Stoycheva 20 Bulgaria BUL 270
26 Margit Szobi 29 Hungary HUN 269
27 Joanna Agius 22 Malta MLT 256
28 Tsedendorjiin Bazarsüren 23 Mongolia MGL 255
29 Christine Harris 24 Great Britain GBR 252

Round Two 70 metres

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Päivi Meriluoto-Aaltonen 27 Finland FIN 286
2 Ketevan Losaberidze 30 Soviet Union URS 282
3 Zdenka Padevětová 21 Czechoslovakia TCH 279
4 Nataliya Butuzova 26 Soviet Union URS 278
5 Maria Szeliga 27 Poland POL 274
6T Carole Toy 32 Australia AUS 272
6T Carita Jussila 32 Finland FIN 272
6T Margit Szobi 29 Hungary HUN 272
9T Franca Capetta 43 Italy ITA 270
9T Aurora Chin 21 Romania ROU 270
11 Lotti Tschanz 47 Switzerland SUI 269
12 Sok Chang-Suk 17 North Korea PRK 268
13 O Gwang-Sun 16 North Korea PRK 265
14 Carry van Gool-Floris 26 Netherlands NED 263
15 Judit Kovács 24 Hungary HUN 258
16 Terry Donovan 35 Australia AUS 257
17 Erika Ulrich 37 Switzerland SUI 256
18 Zélia Arci 46 Brazil BRA 255
19 Christine Harris 24 Great Britain GBR 253
20 Anna-Lisa Berglund 45 Sweden SWE 252
21 Tsedendorjiin Bazarsüren 23 Mongolia MGL 249
22 Shagdaryn Byambasüren 26 Mongolia MGL 248
23T Gillian Patterson 16 Great Britain GBR 247
23T Jadwiga Szosler-Wilejto 31 Poland POL 247
25 Jitka Dolejší 22 Czechoslovakia TCH 244
26 Terezia Preda 24 Romania ROU 243
27T Hazel Greene Pereira 19 Ireland IRL 228
27T Joanna Agius 22 Malta MLT 228
29 Tsvetanka Stoycheva 20 Bulgaria BUL 215