Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Individual

Archery at the 1980 Moskva Summer Games:

Women's Individual Round One

Archery at the 1980 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Moskva, Soviet Union
Venue(s): Olympic Archery Fields, Krylatskoye Sports Complex, Moskva
Date Started: July 30, 1980
Date Finished: July 31, 1980

Gold: URS Ketevan Losaberidze
Silver: URS Nataliya Butuzova
Bronze: FIN Päivi Meriluoto-Aaltonen

Round One

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Ketevan Losaberidze 30 Soviet Union URS 1,257
2 Nataliya Butuzova 26 Soviet Union URS 1,251
3 Päivi Meriluoto-Aaltonen 27 Finland FIN 1,217
4 Zdenka Padevětová 21 Czechoslovakia TCH 1,206
5 O Gwang-Sun 16 North Korea PRK 1,195
6 Maria Szeliga 27 Poland POL 1,190
7 Carry van Gool-Floris 26 Netherlands NED 1,186
8 Lotti Tschanz 47 Switzerland SUI 1,184
9 Aurora Chin 21 Romania ROU 1,174
10 Terry Donovan 35 Australia AUS 1,172
11 Jadwiga Szosler-Wilejto 31 Poland POL 1,165
12 Franca Capetta 43 Italy ITA 1,164
13 Judit Kovács 24 Hungary HUN 1,155
14 Carita Jussila 32 Finland FIN 1,140
15 Anna-Lisa Berglund 45 Sweden SWE 1,140
16 Hazel Greene Pereira 19 Ireland IRL 1,123
17 Carole Toy 32 Australia AUS 1,123
18 Sok Chang-Suk 17 North Korea PRK 1,119
19 Gillian Patterson 16 Great Britain GBR 1,114
20 Shagdaryn Byambasüren 26 Mongolia MGL 1,108
21 Jitka Dolejší 22 Czechoslovakia TCH 1,102
22 Terezia Preda 24 Romania ROU 1,097
23 Tsvetanka Stoycheva 20 Bulgaria BUL 1,089
24 Christine Harris 24 Great Britain GBR 1,087
25 Zélia Arci 46 Brazil BRA 1,084
26 Margit Szobi 29 Hungary HUN 1,082
27 Erika Ulrich 37 Switzerland SUI 1,069
28 Tsedendorjiin Bazarsüren 23 Mongolia MGL 1,053
29 Joanna Agius 22 Malta MLT 1,052

Round One 30 metres

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Ketevan Losaberidze 30 Soviet Union URS 346
2 Päivi Meriluoto-Aaltonen 27 Finland FIN 340
3T O Gwang-Sun 16 North Korea PRK 335
3T Nataliya Butuzova 26 Soviet Union URS 335
5 Sok Chang-Suk 17 North Korea PRK 334
6 Lotti Tschanz 47 Switzerland SUI 333
7 Shagdaryn Byambasüren 26 Mongolia MGL 331
8 Carry van Gool-Floris 26 Netherlands NED 330
9 Aurora Chin 21 Romania ROU 327
10 Zdenka Padevětová 21 Czechoslovakia TCH 325
11 Carita Jussila 32 Finland FIN 324
12T Terry Donovan 35 Australia AUS 322
12T Judit Kovács 24 Hungary HUN 322
12T Hazel Greene Pereira 19 Ireland IRL 322
15 Maria Szeliga 27 Poland POL 319
16T Erika Ulrich 37 Switzerland SUI 317
16T Anna-Lisa Berglund 45 Sweden SWE 317
18T Jadwiga Szosler-Wilejto 31 Poland POL 316
18T Jitka Dolejší 22 Czechoslovakia TCH 316
20 Carole Toy 32 Australia AUS 315
21 Tsvetanka Stoycheva 20 Bulgaria BUL 313
22T Gillian Patterson 16 Great Britain GBR 312
22T Franca Capetta 43 Italy ITA 312
24 Joanna Agius 22 Malta MLT 310
25 Margit Szobi 29 Hungary HUN 309
26 Terezia Preda 24 Romania ROU 307
27 Zélia Arci 46 Brazil BRA 303
28 Tsedendorjiin Bazarsüren 23 Mongolia MGL 300
29 Christine Harris 24 Great Britain GBR 298

Round One 50 metres

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Nataliya Butuzova 26 Soviet Union URS 301
2 Ketevan Losaberidze 30 Soviet Union URS 295
3T Terry Donovan 35 Australia AUS 288
3T Zdenka Padevětová 21 Czechoslovakia TCH 288
5 Carry van Gool-Floris 26 Netherlands NED 287
6 Päivi Meriluoto-Aaltonen 27 Finland FIN 286
7 Maria Szeliga 27 Poland POL 281
8 Judit Kovács 24 Hungary HUN 279
9 Lotti Tschanz 47 Switzerland SUI 275
10 O Gwang-Sun 16 North Korea PRK 274
11 Christine Harris 24 Great Britain GBR 271
12 Franca Capetta 43 Italy ITA 270
13 Shagdaryn Byambasüren 26 Mongolia MGL 266
14 Carole Toy 32 Australia AUS 264
15 Jadwiga Szosler-Wilejto 31 Poland POL 263
16 Carita Jussila 32 Finland FIN 261
17T Sok Chang-Suk 17 North Korea PRK 260
17T Aurora Chin 21 Romania ROU 260
19 Terezia Preda 24 Romania ROU 257
20T Hazel Greene Pereira 19 Ireland IRL 255
20T Jitka Dolejší 22 Czechoslovakia TCH 255
22 Anna-Lisa Berglund 45 Sweden SWE 254
23 Margit Szobi 29 Hungary HUN 253
24 Zélia Arci 46 Brazil BRA 249
25 Erika Ulrich 37 Switzerland SUI 247
26 Gillian Patterson 16 Great Britain GBR 243
27 Joanna Agius 22 Malta MLT 241
28 Tsvetanka Stoycheva 20 Bulgaria BUL 238
29 Tsedendorjiin Bazarsüren 23 Mongolia MGL 223

Round One 60 metres

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Ketevan Losaberidze 30 Soviet Union URS 317
2 Nataliya Butuzova 26 Soviet Union URS 314
3T Franca Capetta 43 Italy ITA 309
3T Lotti Tschanz 47 Switzerland SUI 309
5 Zdenka Padevětová 21 Czechoslovakia TCH 304
6T Maria Szeliga 27 Poland POL 302
6T Jadwiga Szosler-Wilejto 31 Poland POL 302
6T Aurora Chin 21 Romania ROU 302
9T Carita Jussila 32 Finland FIN 301
9T Päivi Meriluoto-Aaltonen 27 Finland FIN 301
9T O Gwang-Sun 16 North Korea PRK 301
12 Judit Kovács 24 Hungary HUN 298
13 Terry Donovan 35 Australia AUS 297
14 Carry van Gool-Floris 26 Netherlands NED 296
15 Gillian Patterson 16 Great Britain GBR 295
16 Anna-Lisa Berglund 45 Sweden SWE 291
17 Hazel Greene Pereira 19 Ireland IRL 288
18T Zélia Arci 46 Brazil BRA 285
18T Tsvetanka Stoycheva 20 Bulgaria BUL 285
20 Jitka Dolejší 22 Czechoslovakia TCH 283
21 Sok Chang-Suk 17 North Korea PRK 280
22 Terezia Preda 24 Romania ROU 279
23T Carole Toy 32 Australia AUS 278
23T Tsedendorjiin Bazarsüren 23 Mongolia MGL 278
23T Shagdaryn Byambasüren 26 Mongolia MGL 278
26 Erika Ulrich 37 Switzerland SUI 277
27 Christine Harris 24 Great Britain GBR 269
28 Margit Szobi 29 Hungary HUN 267
29 Joanna Agius 22 Malta MLT 258

Round One 70 metres

Rank Athlete Age Team NOC PTS
1 Nataliya Butuzova 26 Soviet Union URS 301
2 Ketevan Losaberidze 30 Soviet Union URS 299
3 Päivi Meriluoto-Aaltonen 27 Finland FIN 290
4 Zdenka Padevětová 21 Czechoslovakia TCH 289
5 Maria Szeliga 27 Poland POL 288
6T O Gwang-Sun 16 North Korea PRK 285
6T Aurora Chin 21 Romania ROU 285
8 Jadwiga Szosler-Wilejto 31 Poland POL 284
9 Anna-Lisa Berglund 45 Sweden SWE 278
10T Franca Capetta 43 Italy ITA 273
10T Carry van Gool-Floris 26 Netherlands NED 273
12 Lotti Tschanz 47 Switzerland SUI 267
13 Carole Toy 32 Australia AUS 266
14 Terry Donovan 35 Australia AUS 265
15 Gillian Patterson 16 Great Britain GBR 264
16 Hazel Greene Pereira 19 Ireland IRL 258
17 Judit Kovács 24 Hungary HUN 256
18T Carita Jussila 32 Finland FIN 254
18T Terezia Preda 24 Romania ROU 254
20T Tsvetanka Stoycheva 20 Bulgaria BUL 253
20T Margit Szobi 29 Hungary HUN 253
22 Tsedendorjiin Bazarsüren 23 Mongolia MGL 252
23 Christine Harris 24 Great Britain GBR 249
24 Jitka Dolejší 22 Czechoslovakia TCH 248
25 Zélia Arci 46 Brazil BRA 247
26 Sok Chang-Suk 17 North Korea PRK 245
27 Joanna Agius 22 Malta MLT 243
28 Shagdaryn Byambasüren 26 Mongolia MGL 233
29 Erika Ulrich 37 Switzerland SUI 228