Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Sprint

Cycling at the 1968 Ciudad de México Summer Games:

Men's Sprint Round One

Cycling at the 1968 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Ciudad de México, Mexico
Venue(s): Agustín Melgar Olympic Velodrome, Magdalena Mixhuca Sports City, Ciudad de México
Date Started: October 18, 1968
Date Finished: October 18, 1968
Format: Winner of each heat advanced to round two.

Gold: FRA Daniel Morelon
Silver: ITA Giordano Turrini
Bronze: FRA Pierre Trentin

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Daniel Morelon 24 France FRA 11.24 QU
2 Juan Reyes 24 Cuba CUB
3 Roberto Roxas 22 Philippines PHI

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Pierre Trentin 24 France FRA 11.61 QU
2 José Jaime Galeano 22 Colombia COL
3 Pakanit Boriharnvanakhet 19 Thailand THA

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Giordano Turrini 26 Italy ITA 11.34 QU
2 Sanji Inoue 20 Japan JPN
3 Kensley Reece 23 Barbados BAR

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Omar Pkhak'adze 24 Soviet Union URS 11.30 QU
2 José Pittaro 22 Argentina ARG
3 Tarek Abou Al Dahab 28 Lebanon LIB

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Roger Gibbon 29 Trinidad and Tobago TTO 11.15 QU
2 Fan Yue-Tao 18 Chinese Taipei TPE

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Robert Van Lancker 20 Belgium BEL 11.37 QU
2 Héctor Urrego 23 Colombia COL
3 Kim Gwang-Seon 22 South Korea KOR

Round One Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Reg Barnett 22 Great Britain GBR 11.34 QU
2 Bob Boucher 25 Canada CAN

Round One Heat Eight

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Jan Jansen 23 Netherlands NED 11.10 QU/=OR
2 Arturo García 21 Mexico MEX

Round One Heat Nine

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Dino Verzini 24 Italy ITA 10.87 QU/OR
2 Leslie King 18 Trinidad and Tobago TTO
3 Rolando Guaves 23 Philippines PHI

Round One Heat Ten

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Niels Fredborg 21 Denmark DEN 10.91 QU
2 Jocelyn Lovell 18 Canada CAN
3 Kriengsak Varavudhi 20 Thailand THA

Round One Heat Eleven

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Leijn Loevesijn 19 Netherlands NED 10.92 QU
2 András Baranyecz 22 Hungary HUN
3 Tim Mountford 22 United States USA

Round One Heat Twelve

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Gordon Johnson 22 Australia AUS 11.42 QU
2 José Mercado 30 Mexico MEX
3 Gwon Jung-Hyeon 26 South Korea KOR

Round One Heat Thirteen

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Jürgen Barth 25 West Germany FRG 11.39 QU
2 Carlos Roqueiro 23 Argentina ARG

Round One Heat Fourteen

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Ivan Kučírek 21 Czechoslovakia TCH 11.03 QU
2 Ian Alsop 25 Great Britain GBR
3 Aubrey Bryce 19 Guyana GUY

Round One Heat Fifteen

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Jackie Simes 25 United States USA 11.23 QU
2 Daniel Goens 20 Belgium BEL
3 Kenneth Sutherland 25 Belize BIZ

Round One Heat Sixteen

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Peder Pedersen 22 Denmark DEN 11.08 QU
2 Serhiy Kravtsov 20 Soviet Union URS
3 Edwin Torres 21 Puerto Rico PUR

Round One Heat Seventeen

Rank Athlete Age Team NOC T
1 Miloš Jelínek 21 Czechoslovakia TCH 11.40 QU
2 John Nicholson 19 Australia AUS
3 Raúl Marcelo Vázquez 20 Cuba CUB