Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Long Jump

Athletics at the 1968 Ciudad de México Summer Games:

Men's Long Jump Qualifying Round

Athletics at the 1968 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Ciudad de México, Mexico
Venue(s): University Olympic Stadium, Ciudad de México
Date Started: October 17, 1968
Date Finished: October 17, 1968
Format: Top 12 and ties and all those reaching 7.65 metres advanced to the final.

Gold: USA Bob Beamon
Silver: GDR Klaus Beer
Bronze: USA Ralph Boston

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Ralph Boston 29 United States USA 8.27 QU/OR
2 Bob Beamon 22 United States USA 8.19 QU
3 Lynn Davies 26 Great Britain GBR 7.94 QU
4T Jack Pani 22 France FRA 7.91 NM QU
4T Tõnu Lepik 22 Soviet Union URS 7.91 NM QU
6 Charles Mays 27 United States USA 7.85 QU
7 Reinhold Boschert 21 West Germany FRG 7.79 QU
8 Michael Ahey 28 Ghana GHA 7.77w 7.18 QU
9T Lars-Olof Höök 23 Sweden SWE 7.77 NM QU
9T Klaus Beer 25 East Germany GDR 7.77 NM QU
11 Gérard Ugolini 19 France FRA 7.75 QU
12 Igor Ter-Ovanesyan 30 Soviet Union URS 7.74 QU
13 Victor Brooks 27 Jamaica JAM 7.72 QU
14 Allen Crawley 27 Australia AUS 7.71 QU
15 Andrzej Stalmach 26 Poland POL 7.70 7.60 QU
16 Leonid Barkovskiy 27 Soviet Union URS 7.70 7.25 QU
17 Hiroomi Yamada 26 Japan JPN 7.67 QU
18 Pertti Pousi 22 Finland FIN 7.63
19 Alan Lerwill 21 Great Britain GBR 7.62
20 Laurent Sarr Senegal SEN 7.61
21 Galdino Flores 26 Mexico MEX 7.59
22 Naoki Abe 23 Japan JPN 7.58
23 Wellesley Clayton 30 Jamaica JAM 7.57 7.54
24 Shinji Ogura 24 Japan JPN 7.57 7.28
25 Philippe Housiaux 20 Belgium BEL 7.44
26 Michel Charland 23 Canada CAN 7.35
27 Clément Sagna 26 Senegal SEN 7.31
28 Su Wen-Ho 22 Chinese Taipei TPE 7.30
29 Anthony Chong 27 Malaysia MAS 7.29
30 Jerry Wisdom 20 Bahamas BAH 6.99w
31 Chen Ming-Chi 21 Chinese Taipei TPE 6.71
32 Don Vélez 20 Nicaragua NCA 6.63
33 Jean Cochard 29 France FRA 6.11
34 Owen Meighan 24 Belize BIZ 6.06
AC Peter Reed 25 Great Britain GBR NM

Qualifying Round Group A

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Ralph Boston 29 United States USA 8.27 OR
2 Bob Beamon 22 United States USA 8.19
3T Jack Pani 22 France FRA 7.91
3T Tõnu Lepik 22 Soviet Union URS 7.91
5 Michael Ahey 28 Ghana GHA 7.77w
6 Victor Brooks 27 Jamaica JAM 7.72
7 Andrzej Stalmach 26 Poland POL 7.70 7.60
8 Leonid Barkovskiy 27 Soviet Union URS 7.70 7.25
9 Hiroomi Yamada 26 Japan JPN 7.67
10 Alan Lerwill 21 Great Britain GBR 7.62
11 Shinji Ogura 24 Japan JPN 7.57
12 Philippe Housiaux 20 Belgium BEL 7.44
13 Clément Sagna 26 Senegal SEN 7.31
14 Jerry Wisdom 20 Bahamas BAH 6.99w
15 Chen Ming-Chi 21 Chinese Taipei TPE 6.71
16 Owen Meighan 24 Belize BIZ 6.06
AC Peter Reed 25 Great Britain GBR NM

Qualifying Round Group B

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Lynn Davies 26 Great Britain GBR 7.94
2 Charles Mays 27 United States USA 7.85
3 Reinhold Boschert 21 West Germany FRG 7.79
4T Lars-Olof Höök 23 Sweden SWE 7.77 NM
4T Klaus Beer 25 East Germany GDR 7.77 NM
6 Gérard Ugolini 19 France FRA 7.75
7 Igor Ter-Ovanesyan 30 Soviet Union URS 7.74
8 Allen Crawley 27 Australia AUS 7.71
9 Pertti Pousi 22 Finland FIN 7.63
10 Laurent Sarr Senegal SEN 7.61
11 Galdino Flores 26 Mexico MEX 7.59
12 Naoki Abe 23 Japan JPN 7.58
13 Wellesley Clayton 30 Jamaica JAM 7.57
14 Michel Charland 23 Canada CAN 7.35
15 Su Wen-Ho 22 Chinese Taipei TPE 7.30
16 Anthony Chong 27 Malaysia MAS 7.29
17 Don Vélez 20 Nicaragua NCA 6.63
18 Jean Cochard 29 France FRA 6.11