Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Long Jump

Athletics at the 1968 Ciudad de México Summer Games:

Men's Long Jump Final Round

Athletics at the 1968 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Ciudad de México, Mexico
Venue(s): University Olympic Stadium, Ciudad de México
Date Started: October 18, 1968
Date Finished: October 18, 1968

Gold: USA Bob Beamon
Silver: GDR Klaus Beer
Bronze: USA Ralph Boston

Final Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Bob Beamon 22 United States USA 8.90 WR
2 Klaus Beer 25 East Germany GDR 8.19
3 Ralph Boston 29 United States USA 8.16
4 Igor Ter-Ovanesyan 30 Soviet Union URS 8.12
5 Tõnu Lepik 22 Soviet Union URS 8.09
6 Allen Crawley 27 Australia AUS 8.02
7 Jack Pani 22 France FRA 7.97
8 Andrzej Stalmach 26 Poland POL 7.94 7,88
9 Lynn Davies 26 Great Britain GBR 7.94 6,43
10 Hiroomi Yamada 26 Japan JPN 7.93w
11 Leonid Barkovskiy 27 Soviet Union URS 7.90
12 Reinhold Boschert 21 West Germany FRG 7.89
13 Michael Ahey 28 Ghana GHA 7.71
14 Lars-Olof Höök 23 Sweden SWE 7.66
15 Victor Brooks 27 Jamaica JAM 7.51
16 Gérard Ugolini 19 France FRA 7.44
AC Charles Mays 27 United States USA NM

Final Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Bob Beamon 22 United States USA 8.90 WR
2 Ralph Boston 29 United States USA 8.16
3 Igor Ter-Ovanesyan 30 Soviet Union URS 8.12
4 Klaus Beer 25 East Germany GDR 7.97
5 Jack Pani 22 France FRA 7.94
6 Leonid Barkovskiy 27 Soviet Union URS 7.90
7 Tõnu Lepik 22 Soviet Union URS 7.82
8T Michael Ahey 28 Ghana GHA 7.71
8T Andrzej Stalmach 26 Poland POL 7.71
10 Lars-Olof Höök 23 Sweden SWE 7.66
11 Gérard Ugolini 19 France FRA 7.44
12 Lynn Davies 26 Great Britain GBR 6.43
NP Reinhold Boschert 21 West Germany FRG foul
NP Victor Brooks 27 Jamaica JAM foul
NP Allen Crawley 27 Australia AUS foul
NP Hiroomi Yamada 26 Japan JPN foul
NP Charles Mays 27 United States USA foul

Final Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD SBMD
1 Bob Beamon 22 United States USA 8.04 8.90
2 Klaus Beer 25 East Germany GDR 8.19 8.19
3 Ralph Boston 29 United States USA 8.05 8.16
4 Igor Ter-Ovanesyan 30 Soviet Union URS 8.09 8.12
5 Tõnu Lepik 22 Soviet Union URS 8.09 8.09
6 Allen Crawley 27 Australia AUS 8.01 8.01
7 Jack Pani 22 France FRA 7.97 7.97
8 Andrzej Stalmach 26 Poland POL 7.94 7.94 7.71
9 Lynn Davies 26 Great Britain GBR 7.94 7.94 6.43
10 Hiroomi Yamada 26 Japan JPN 7.93w 7.93
11 Leonid Barkovskiy 27 Soviet Union URS 7.82 7.90
12 Michael Ahey 28 Ghana GHA 7.57 7.71
13 Lars-Olof Höök 23 Sweden SWE foul 7.66
14 Reinhold Boschert 21 West Germany FRG 7.54 7.54
15 Gérard Ugolini 19 France FRA 7.02 7.44
NP Victor Brooks 27 Jamaica JAM foul NM
NP Charles Mays 27 United States USA foul NM

Final Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D BMD SBMD
1 Bob Beamon 22 United States USA pass 8.90
2 Klaus Beer 25 East Germany GDR foul 8.19
3 Ralph Boston 29 United States USA 7.91 8.16
4 Igor Ter-Ovanesyan 30 Soviet Union URS foul 8.12
5 Tõnu Lepik 22 Soviet Union URS 7.63 8.09
6 Allen Crawley 27 Australia AUS foul 8.01
7 Jack Pani 22 France FRA 7.69 7.97
8 Andrzej Stalmach 26 Poland POL 7.88 7.94 7.71
9 Lynn Davies 26 Great Britain GBR foul 7.94 6.43
10 Hiroomi Yamada 26 Japan JPN foul 7.93
11 Leonid Barkovskiy 27 Soviet Union URS foul 7.90
12 Reinhold Boschert 21 West Germany FRG 7.89 7.89
13 Michael Ahey 28 Ghana GHA 7.40 7.71
14 Lars-Olof Höök 23 Sweden SWE foul 7.66
15 Victor Brooks 27 Jamaica JAM 7.51 7.51
16 Gérard Ugolini 19 France FRA foul 7.44
NP Charles Mays 27 United States USA foul NM

Final Round Round Four

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Bob Beamon 22 United States USA pass 8.90
2 Klaus Beer 25 East Germany GDR 7.62 8.19
3 Ralph Boston 29 United States USA foul 8.16
4 Igor Ter-Ovanesyan 30 Soviet Union URS foul 8.12
5 Tõnu Lepik 22 Soviet Union URS 7.36 8.09
6 Allen Crawley 27 Australia AUS 7.80 8.01
7 Jack Pani 22 France FRA 7.58 7.97
8 Andrzej Stalmach 26 Poland POL 7.75 7.94

Final Round Round Five

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Bob Beamon 22 United States USA pass 8.90
2 Klaus Beer 25 East Germany GDR foul 8.19
3 Ralph Boston 29 United States USA foul 8.16
4 Igor Ter-Ovanesyan 30 Soviet Union URS 8.10 8.12
5 Tõnu Lepik 22 Soviet Union URS 7.84 8.09
6 Allen Crawley 27 Australia AUS foul 8.01
7 Jack Pani 22 France FRA 7.61 7.97
8 Andrzej Stalmach 26 Poland POL 7.75 7.94

Final Round Round Six

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Igor Ter-Ovanesyan 30 Soviet Union URS 8.08
NP Allen Crawley 27 Australia AUS 8.02
NP Ralph Boston 29 United States USA 7.97
NP Andrzej Stalmach 26 Poland POL 7.84
NP Tõnu Lepik 22 Soviet Union URS 7.75
NP Klaus Beer 25 East Germany GDR foul
NP Jack Pani 22 France FRA foul
NP Bob Beamon 22 United States USA pass