You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1968 Ciudad de México > Athletics > Men's 100 metres

Athletics at the 1968 Ciudad de México Summer Games:

Men's 100 metres Round One

Athletics at the 1968 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Ciudad de México, Mexico
Venue(s): University Olympic Stadium, Ciudad de México
Date Started: October 13, 1968
Date Finished: October 13, 1968
Format: Top three in each heat and next fastest five advanced to the quarter-finals.

Gold: USA Jim Hines
Silver: JAM Lennox Miller
Bronze: USA Charlie Greene

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Charlie Greene 23 United States USA 10.0w 10.09w QU
2 Hideo Iijima 24 Japan JPN 10.2w 10.24w QU
3 Canagasabai Kunalan 25 Singapore SIN 10.4w 10.47w QU
4 Wiesław Maniak 30 Poland POL 10.4w 10.49w
5 Barka Sy 25 Senegal SEN 10.6w 10.61w

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Jim Hines 22 United States USA 10.2 10.26 QU
2 Jean-Louis Ravelomanantsoa 25 Madagascar MAD 10.2 10.30 QU
3 Gaoussou Koné 24 Cote d'Ivoire CIV 10.3 10.37 QU
4 Amos Omolo 31 Uganda UGA 10.4 10.50 QC
5 Porfirio Veras 25 Dominican Republic DOM 10.5 10.51
6 Julius Sang 22 Kenya KEN 10.6 10.64
7 Jorge Vizcarrondo 20 Puerto Rico PUR 10.7 10.71
8 Manuel Planchart 26 Venezuela VEN 10.7 10.80

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Enrique Figuerola 30 Cuba CUB 10.3 10.40 QU
2 Iván Moreno 26 Chile CHI 10.5 10.53 QU
3 Barrie Kelly 28 Great Britain GBR 10.5 10.55 QU
4 Yevgeny Sinyayev 20 Soviet Union URS 10.5 10.56
5 Zenon Nowosz 24 Poland POL 10.5 10.57
6 Charles Asati 22 Kenya KEN 10.6 10.63
7 Jimmy Sierra 19 Colombia COL 10.8 10.88

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Pablo Montes 20 Cuba CUB 10.1 10.14 QU
2 Mel Pender 30 United States USA 10.3 10.35 QU
3 Ron Jones 34 Great Britain GBR 10.4 10.45 QU
4 Oleksiy Khlopotnov 22 Soviet Union URS 10.4 10.49
5 Norris Stubbs 19 Bahamas BAH 10.6 10.67
6 Chen Chuan-Show 27 Chinese Taipei TPE 10.8 10.91
7 Philippe Housiaux 20 Belgium BEL 10.9 10.94

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Roger Bambuck 22 France FRA 10.1 10.18 QU
2 Heinz Erbstößer 28 East Germany GDR 10.4 10.42 QU
3 Michael Ahey 28 Ghana GHA 10.5 10.59 QU
4 Bernard Nottage 24 Bahamas BAH 10.6 10.64
5 Ennio Preatoni 23 Italy ITA 10.6 10.65
6 Hansruedi Wiedmer 23 Switzerland SUI 10.7 10.75
7 Su Wen-Ho 22 Chinese Taipei TPE 10.8 10.81

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Lennox Miller 22 Jamaica JAM 10.1w 10.15w QU
2 Hartmut Schelter 25 East Germany GDR 10.3w 10.34w QU
3 Mani Jegathesan 24 Malaysia MAS 10.3w 10.35w QU
4 Robert Ojo 27 Nigeria NGR 10.4w 10.47w QC
5 Ron Monsegue 26 Trinidad and Tobago TTO 10.5w 10.56w
6 Rogelio Onofre 28 Philippines PHI 10.5w 10.58w
AC Tom Robinson 30 Bahamas BAH DNF

Round One Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Harry Jerome 28 Canada CAN 10.3 10.35 QU
2 Karl-Peter Schmidtke 22 West Germany FRG 10.3 10.38 QU
3 Harald Eggers 26 East Germany GDR 10.3 10.38 QU
4 Kola Abdulai 21 Nigeria NGR 10.4 10.45 QC
5 Miguel Angel González 24 Mexico MEX 10.5 10.59
6 Pablo McNeil 29 Jamaica JAM 10.6 10.62
7 Hassan El-Mech Morocco MAR 10.7 10.79
8 Morgan Gesmalla Sudan SUD 11.0 11.09

Round One Heat Eight

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Gérard Fenouil 23 France FRA 10.4 10.42 QU
2 Gerhard Wucherer 20 West Germany FRG 10.4 10.42 QU
3 Marian Dudziak 27 Poland POL 10.4 10.46 QU
4 Vladislav Sapeya 25 Soviet Union URS 10.4 10.46 QC
5 Eddy Monsels 20 Suriname SUR 10.4 10.48 QC
6 Greg Lewis 21 Australia AUS 10.5 10.55
7 Félix Bécquer 21 Mexico MEX 10.7 10.72
8 Rafael Santos 24 El Salvador ESA 11.2 11.22

Round One Heat Nine

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Hermes Ramírez 20 Cuba CUB 10.2 10.30 QU
2 Andrés Calonge 23 Argentina ARG 10.4 10.44 QU
3 Jocelyn Delecour 33 France FRA 10.4 10.45 QU
4 Gert Metz 26 West Germany FRG 10.5 10.55
5 Norman Chihota 21 Tanzania TAN 10.5 10.57
6 Horacio Esteves 27 Venezuela VEN 10.6 10.65
7 José Luis Sánchez 26 Spain ESP 10.6 10.69
8 Juan Argüello 21 Nicaragua NCA 11.1 11.18