Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's 200 metres

Athletics at the 1964 Tokyo Summer Games:

Women's 200 metres Round One

Athletics at the 1964 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Tokyo, Japan
Venue(s): National Stadium, Shinjuku, Tokyo
Date Started: October 18, 1964
Date Finished: October 18, 1964
Format: Top two in each heat and next four fastest advanced to the semi-finals.

Gold: USA Edith McGuire
Silver: POL Irena Szewińska-Kirszenstein
Bronze: AUS Marilyn Black

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Janet Simpson 20 Great Britain GBR 24.0w 24.06w QU
2 Eva Lehocká-Glesková 21 Czechoslovakia TCH 24.2w 24.30w QU
3 Joyce Bennett 19 Australia AUS 24.3w 24.34w QC
4 Michèle Lurot 21 France FRA 24.7w 24.75w
5 Erzsébet Bartos-Heldt 23 Hungary HUN 24.9w 24.90w
6 Esperanza Girón 16 Mexico MEX 25.3w

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Miguelina Cobián 22 Cuba CUB 23.8w 23.89w QU
2 Barbara Lerczak-Janiszewska-Sobotta 27 Poland POL 24.1w 24.19w QU
3 Irene Piotrowski 23 Canada CAN 24.4w 24.47w
4 Inge Aigner 21 Austria AUT 24.7w 24.77w
5 Susana Ritchie 19 Argentina ARG 24.7w 24.79w

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Margaret Burvill 23 Australia AUS 24.2w 24.22w QU
2 Heilwig Jacob 22 Germany GER 24.2w 24.23w QU
3 Galina Gayda 28 Soviet Union URS 24.4w 24.45w
4 Debbie Thompson 22 United States USA 24.6w 24.62w
5 Irene Muyanga 20 Uganda UGA 27.6w

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Lyudmila Ignatyeva-Samotesova 24 Soviet Union URS 23.8 23,86 QU
2 Dorothy Hyman 23 Great Britain GBR 24.0 24,02 QU
3 Vivian Brown 22 United States USA 24.1 24,17 QC
4 Miriam Sidranski 22 Israel ISR 24.6 24,68
5 Adlin Mair-Clarke 22 Jamaica JAM 25.0
6 Kusolwan Soraja 23 Thailand THA 26.1
7 Marcela Daniel 21 Panama PAN 26.6

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Edith McGuire 20 United States USA 23.4w 23.47w QU
2 Marilyn Black 20 Australia AUS 23.7w 23.78w QU
3 Una Morris 17 Jamaica JAM 24.2w 24.24w QC
4 Mona Sulaiman 22 Philippines PHI 25.4w
5 Song Yang-Ja 20 South Korea KOR 26.5w
AC Jutta Heine 24 Germany GER DQ

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Irena Szewińska-Kirszenstein 18 Poland POL 23.8w 23.82w QU
2 Daphne Arden 22 Great Britain GBR 24.2w 24.21w QU
3 Doreen Porter 23 New Zealand NZL 24.2w 24.24w QC
4 Erika Pollmann 20 Germany GER 24.4w 24.44w
5 Makiko Izawa 18 Japan JPN 25.4w
6 Delceita Oakley 20 Panama PAN 26.2w
7 Yeh Chu-Mei 20 Chinese Taipei TPE 27.1w