Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Triple Jump

Athletics at the 1964 Tokyo Summer Games:

Men's Triple Jump Qualifying Round

Athletics at the 1964 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Tokyo, Japan
Venue(s): National Stadium, Shinjuku, Tokyo
Date Started: October 16, 1964
Date Finished: October 16, 1964
Format: Top 12 and ties and all those reaching 15.80 metres advanced to the final.

Gold: POL Józef Szmidt
Silver: URS Oleg Fedoseyev
Bronze: URS Viktor Kravchenko

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Fred Alsop 25 Great Britain GBR 16.41 QU
2 Ira Davis 28 United States USA 16.29 QU
3 Manfred Hinze 31 Germany GER 16.23 QU
4 Georgi Stoykovski 23 Bulgaria BUL 16.21 QU
5 Józef Szmidt 29 Poland POL 16.18 QU
6 Jan Jaskólski 24 Poland POL 16.10 QU
7 Takayuki Okazaki 24 Japan JPN 16.05 QU
8 Hans-Jürgen Rückborn 24 Germany GER 15.88 QU
9 Oleg Fedoseyev 28 Soviet Union URS 15.87 QU
10 Mansour Dia 23 Senegal SEN 15.84 QU
11T Şerban Ciochină 24 Romania ROU 15.81 NM QU
11T Viktor Kravchenko 23 Soviet Union URS 15.81 NM QU
13 Bill Sharpe 32 United States USA 15.80 QU
14 Günter Krivec 22 Germany GER 15.78
15 Ian Tomlinson 28 Australia AUS 15.76
16 Vitold Kreyer 31 Soviet Union URS 15.71
17 Koji Sakurai 28 Japan JPN 15.59
18 Mike Ralph 26 Great Britain GBR 15.57
19 Henrik Kalocsai 23 Hungary HUN 15.53
20 Luis Felipe Areta 22 Spain ESP 15.41
21 Kent Floerke 28 United States USA 15.36
22 George Ogan 26 Nigeria NGR 15.35
23 Aşkın Tuna 24 Turkey TUR 15.21
24 Christian Ohiri 26 Nigeria NGR 15.08
25 Éric Battista 31 France FRA 15.04
26 Labh Singh 25 India IND 14.95
27 Lyuben Gurgushinov 32 Bulgaria BUL 14.75
28 Marc Rabémila 26 Madagascar MAD 14.62
29 Hartley Saunders 20 Bahamas BAH 14.59
30 Hwang Jeong-Dae 24 South Korea KOR 13.98
31 Samir Vincent 23 Iraq IRQ 13.85
32 Chu Ming 32 Hong Kong HKG 13.50
AC Graham Boase 22 Australia AUS NM
AC Tomio Ota 27 Japan JPN NM

Qualifying Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Ira Davis 28 United States USA 16.29
2 Georgi Stoykovski 23 Bulgaria BUL 16.21
3 Józef Szmidt 29 Poland POL 16.18
4 Jan Jaskólski 24 Poland POL 16.10
5 Hans-Jürgen Rückborn 24 Germany GER 15.88
6 Oleg Fedoseyev 28 Soviet Union URS 15.87
7T Şerban Ciochină 24 Romania ROU 15.81
7T Viktor Kravchenko 23 Soviet Union URS 15.81
9 Bill Sharpe 32 United States USA 15.80
10 Takayuki Okazaki 24 Japan JPN 15.76
11 Vitold Kreyer 31 Soviet Union URS 15.71
12 Mansour Dia 23 Senegal SEN 15.64
13 Koji Sakurai 28 Japan JPN 15.42
14 Luis Felipe Areta 22 Spain ESP 15.41
15 Kent Floerke 28 United States USA 15.36
16T Mike Ralph 26 Great Britain GBR 15.09
16T Ian Tomlinson 28 Australia AUS 15.09
18 Aşkın Tuna 24 Turkey TUR 15.08
19 Éric Battista 31 France FRA 15.04
20 Labh Singh 25 India IND 14.95
21 Lyuben Gurgushinov 32 Bulgaria BUL 14.75
22 Hartley Saunders 20 Bahamas BAH 14.59
23 Christian Ohiri 26 Nigeria NGR 14.35
24 Marc Rabémila 26 Madagascar MAD 14.15
25 Manfred Hinze 31 Germany GER 14.10
26 Chu Ming 32 Hong Kong HKG 13.50
NP Fred Alsop 25 Great Britain GBR foul
NP Graham Boase 22 Australia AUS foul
NP Hwang Jeong-Dae 24 South Korea KOR foul
NP Henrik Kalocsai 23 Hungary HUN foul
NP Günter Krivec 22 Germany GER foul
NP George Ogan 26 Nigeria NGR foul
NP Tomio Ota 27 Japan JPN foul
NP Samir Vincent 23 Iraq IRQ foul

Qualifying Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD SBMD
1 Ira Davis 28 United States USA pass 16.29
2 Georgi Stoykovski 23 Bulgaria BUL pass 16.21
3 Józef Szmidt 29 Poland POL pass 16.18
4 Jan Jaskólski 24 Poland POL pass 16.10
5 Hans-Jürgen Rückborn 24 Germany GER pass 15.88
6 Oleg Fedoseyev 28 Soviet Union URS pass 15.87
7 Mansour Dia 23 Senegal SEN 15.84 15.84
8T Şerban Ciochină 24 Romania ROU pass 15.81 NM
8T Viktor Kravchenko 23 Soviet Union URS pass 15.81 NM
10 Bill Sharpe 32 United States USA pass 15.80
11 Günter Krivec 22 Germany GER 15.78 15.78
12 Takayuki Okazaki 24 Japan JPN 15.47 15.76 15.47
13 Ian Tomlinson 28 Australia AUS 15.76 15.76 15.09
14 Vitold Kreyer 31 Soviet Union URS 15.57 15.71
15 Koji Sakurai 28 Japan JPN 15.59 15.59
16 Henrik Kalocsai 23 Hungary HUN 15.53 15.53
17 Manfred Hinze 31 Germany GER 15.47 15.47
18 Luis Felipe Areta 22 Spain ESP foul 15.41
19 Kent Floerke 28 United States USA foul 15.36
20 George Ogan 26 Nigeria NGR 15.35 15.35
21 Aşkın Tuna 24 Turkey TUR 15.21 15.21 15.08
22 Fred Alsop 25 Great Britain GBR 15.21 15.21 NM
23 Mike Ralph 26 Great Britain GBR 13.98 15.09
24 Christian Ohiri 26 Nigeria NGR 15.08 15.08
25 Éric Battista 31 France FRA foul 15.04
26 Labh Singh 25 India IND foul 14.95
27 Lyuben Gurgushinov 32 Bulgaria BUL foul 14.75
28 Marc Rabémila 26 Madagascar MAD 14.62 14.62
29 Hartley Saunders 20 Bahamas BAH 13.75 14.59
30 Chu Ming 32 Hong Kong HKG 13.25 13.50
NP Graham Boase 22 Australia AUS foul NM
NP Hwang Jeong-Dae 24 South Korea KOR foul NM
NP Tomio Ota 27 Japan JPN foul NM
NP Samir Vincent 23 Iraq IRQ foul NM

Qualifying Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Fred Alsop 25 Great Britain GBR 16.41
NP Manfred Hinze 31 Germany GER 16.23
NP Takayuki Okazaki 24 Japan JPN 16.05
NP Günter Krivec 22 Germany GER 15.78
NP Vitold Kreyer 31 Soviet Union URS 15.69
NP Mike Ralph 26 Great Britain GBR 15.57
NP Koji Sakurai 28 Japan JPN 15.45
NP Ian Tomlinson 28 Australia AUS 15.34
NP Kent Floerke 28 United States USA 15.33
NP George Ogan 26 Nigeria NGR 15.28
NP Henrik Kalocsai 23 Hungary HUN 15.15
NP Christian Ohiri 26 Nigeria NGR 15.00
NP Labh Singh 25 India IND 14.74
NP Hartley Saunders 20 Bahamas BAH 14.58
NP Hwang Jeong-Dae 24 South Korea KOR 13.98
NP Marc Rabémila 26 Madagascar MAD 13.92
NP Samir Vincent 23 Iraq IRQ 13.85
NP Luis Felipe Areta 22 Spain ESP foul
NP Éric Battista 31 France FRA foul
NP Graham Boase 22 Australia AUS foul
NP Lyuben Gurgushinov 32 Bulgaria BUL foul
NP Chu Ming 32 Hong Kong HKG foul
NP Tomio Ota 27 Japan JPN foul
NP Aşkın Tuna 24 Turkey TUR foul
NP Şerban Ciochină 24 Romania ROU pass
NP Ira Davis 28 United States USA pass
NP Mansour Dia 23 Senegal SEN pass
NP Oleg Fedoseyev 28 Soviet Union URS pass
NP Jan Jaskólski 24 Poland POL pass
NP Viktor Kravchenko 23 Soviet Union URS pass
NP Hans-Jürgen Rückborn 24 Germany GER pass
NP Bill Sharpe 32 United States USA pass
NP Georgi Stoykovski 23 Bulgaria BUL pass
NP Józef Szmidt 29 Poland POL pass