You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1964 Tokyo > Athletics > Men's Long Jump

Athletics at the 1964 Tokyo Summer Games:

Men's Long Jump Qualifying Round

Athletics at the 1964 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Tokyo, Japan
Venue(s): National Stadium, Shinjuku, Tokyo
Date Started: October 18, 1964
Date Finished: October 18, 1964
Format: Top 12 and ties and all those reaching 7.60 metres advanced to the final.

Gold: GBR Lynn Davies
Silver: USA Ralph Boston
Bronze: URS Igor Ter-Ovanesyan

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Ralph Boston 25 United States USA 8.03 QU
2 Lynn Davies 22 Great Britain GBR 7.78 7,39 QU
3 Igor Ter-Ovanesyan 26 Soviet Union URS 7.78w NM QU
4 Gayle Hopkins 22 United States USA 7.67 QU
5 Wariboko West 22 Nigeria NGR 7.62w QU
6 Wolfgang Klein 23 Germany GER 7.59 QC
7 John Morbey 25 Great Britain GBR 7.56 QC
8 Michael Ahey 24 Ghana GHA 7.53 QC
9 Jean Cochard 25 France FRA 7.52 QC
10 Luis Felipe Areta 22 Spain ESP 7.46w 7,34 QC
11 Andrzej Stalmach 22 Poland POL 7.46 7,27 QC
12 Hiroomi Yamada 22 Japan JPN 7.46 NM QC
13 Pentti Eskola 26 Finland FIN 7.43 7,35
14 Antanas Vaupšas 28 Soviet Union URS 7.43w NM
15 Leonid Barkovskiy 23 Soviet Union URS 7.39
16 Sonny Ba Akpata 27 Nigeria NGR 7.34w
17 Raycho Tsonev 28 Bulgaria BUL 7.33
18 Hans-Helmut Trense 24 Germany GER 7.30
19 Wellesley Clayton 26 Jamaica JAM 7.28 6,75
20 Koru Kawazu 23 Japan JPN 7.28 NM
21 Klaus Beer 21 Germany GER 7.27
22T Phil Shinnick 21 United States USA 7.26w NM
22T Fred Alsop 25 Great Britain GBR 7.26 NM
24 Alain Lefèvre 22 France FRA 7.24
25 Dimitrios Manglaras 24 Greece GRE 7.21
26 Satoshi Takayanagi 26 Japan JPN 7.15
27 Ian Tomlinson 28 Australia AUS 7.07
28 Henrik Kalocsai 23 Hungary HUN 6.99
29 B. V. Satyanarayan 29 India IND 6.76
30 Samuel Cruz 20 Puerto Rico PUR 6.74w
31 Chu Ming 32 Hong Kong HKG 6.41
AC Iftikhar Shah 24 Pakistan PAK NM

Qualifying Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Ralph Boston 25 United States USA 8.03
2 Igor Ter-Ovanesyan 26 Soviet Union URS 7.78w
3 Gayle Hopkins 22 United States USA 7.67
4 Wariboko West 22 Nigeria NGR 7.62w
5 Wolfgang Klein 23 Germany GER 7.59
6 Pentti Eskola 26 Finland FIN 7.43
7 Lynn Davies 22 Great Britain GBR 7.39
8 Luis Felipe Areta 22 Spain ESP 7.31w
9 Leonid Barkovskiy 23 Soviet Union URS 7.30w
10 Koru Kawazu 23 Japan JPN 7.28
11 Andrzej Stalmach 22 Poland POL 7.27
12 Fred Alsop 25 Great Britain GBR 7.26
13 Michael Ahey 24 Ghana GHA 7.21
14 Satoshi Takayanagi 26 Japan JPN 7.15
15 Hans-Helmut Trense 24 Germany GER 7.09
16 Ian Tomlinson 28 Australia AUS 7.07
17 Dimitrios Manglaras 24 Greece GRE 7.06
18 Jean Cochard 25 France FRA 6.96
19 Henrik Kalocsai 23 Hungary HUN 6.94
20 Alain Lefèvre 22 France FRA 6.77w
21 Wellesley Clayton 26 Jamaica JAM 6.75
22 Chu Ming 32 Hong Kong HKG 6.41
NP Sonny Ba Akpata 27 Nigeria NGR foul
NP Klaus Beer 21 Germany GER foul
NP B. V. Satyanarayan 29 India IND foul
NP Samuel Cruz 20 Puerto Rico PUR foul
NP John Morbey 25 Great Britain GBR foul
NP Iftikhar Shah 24 Pakistan PAK foul
NP Phil Shinnick 21 United States USA foul
NP Raycho Tsonev 28 Bulgaria BUL foul
NP Antanas Vaupšas 28 Soviet Union URS foul
NP Hiroomi Yamada 22 Japan JPN foul

Qualifying Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD SBMD
1 Ralph Boston 25 United States USA pass 8.03
2 Igor Ter-Ovanesyan 26 Soviet Union URS pass 7.78
3 Gayle Hopkins 22 United States USA pass 7.67
4 Wariboko West 22 Nigeria NGR pass 7.62
5 Wolfgang Klein 23 Germany GER foul 7.59
6 Luis Felipe Areta 22 Spain ESP 7.46w 7.46 7.31
7 Andrzej Stalmach 22 Poland POL 7.46 7.46 7.27
8 Hiroomi Yamada 22 Japan JPN 7.46 7.46 NM
9 Pentti Eskola 26 Finland FIN 7.35 7.43
10 Leonid Barkovskiy 23 Soviet Union URS 7.39 7.39 7.30
11 Lynn Davies 22 Great Britain GBR foul 7.39 NM
12 Raycho Tsonev 28 Bulgaria BUL 7.33 7.33
13 Koru Kawazu 23 Japan JPN foul 7.28
14 Michael Ahey 24 Ghana GHA 7.26 7.26 7.21
15T Phil Shinnick 21 United States USA 7.26w 7.26 NM
15T Fred Alsop 25 Great Britain GBR foul 7.26 NM
17 Klaus Beer 21 Germany GER 7.25 7.25
18 Hans-Helmut Trense 24 Germany GER 7.20 7.20
19 Satoshi Takayanagi 26 Japan JPN foul 7.15
20 Dimitrios Manglaras 24 Greece GRE 7.11 7.11
21 Ian Tomlinson 28 Australia AUS foul 7.07
22 Henrik Kalocsai 23 Hungary HUN 6.99 6.99
23 Jean Cochard 25 France FRA foul 6.96
24 Alain Lefèvre 22 France FRA foul 6.77
25 B. V. Satyanarayan 29 India IND 6.76 6.76
26 Wellesley Clayton 26 Jamaica JAM foul 6.75
27 Samuel Cruz 20 Puerto Rico PUR 6.74w 6.74
28 Chu Ming 32 Hong Kong HKG foul 6.41
NP Sonny Ba Akpata 27 Nigeria NGR foul NM
NP John Morbey 25 Great Britain GBR foul NM
NP Iftikhar Shah 24 Pakistan PAK foul NM
NP Antanas Vaupšas 28 Soviet Union URS foul NM

Qualifying Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Lynn Davies 22 Great Britain GBR 7.78
NP John Morbey 25 Great Britain GBR 7.56
NP Wolfgang Klein 23 Germany GER 7.54
NP Michael Ahey 24 Ghana GHA 7.53
NP Jean Cochard 25 France FRA 7.52
NP Antanas Vaupšas 28 Soviet Union URS 7.43w
NP Sonny Ba Akpata 27 Nigeria NGR 7.34w
NP Luis Felipe Areta 22 Spain ESP 7.34
NP Hans-Helmut Trense 24 Germany GER 7.30
NP Raycho Tsonev 28 Bulgaria BUL 7.29w
NP Wellesley Clayton 26 Jamaica JAM 7.28
NP Klaus Beer 21 Germany GER 7.27
NP Alain Lefèvre 22 France FRA 7.24
NP Dimitrios Manglaras 24 Greece GRE 7.21
NP Samuel Cruz 20 Puerto Rico PUR 6.72w
NP Chu Ming 32 Hong Kong HKG 4.91
NP Fred Alsop 25 Great Britain GBR foul
NP Leonid Barkovskiy 23 Soviet Union URS foul
NP B. V. Satyanarayan 29 India IND foul
NP Pentti Eskola 26 Finland FIN foul
NP Henrik Kalocsai 23 Hungary HUN foul
NP Koru Kawazu 23 Japan JPN foul
NP Iftikhar Shah 24 Pakistan PAK foul
NP Phil Shinnick 21 United States USA foul
NP Andrzej Stalmach 22 Poland POL foul
NP Satoshi Takayanagi 26 Japan JPN foul
NP Ian Tomlinson 28 Australia AUS foul
NP Hiroomi Yamada 22 Japan JPN foul
NP Ralph Boston 25 United States USA pass
NP Gayle Hopkins 22 United States USA pass
NP Igor Ter-Ovanesyan 26 Soviet Union URS pass
NP Wariboko West 22 Nigeria NGR pass