You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1964 Tokyo > Athletics > Men's Discus Throw

Athletics at the 1964 Tokyo Summer Games:

Men's Discus Throw Qualifying Round

Athletics at the 1964 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Tokyo, Japan
Venue(s): National Stadium, Shinjuku, Tokyo
Date Started: October 15, 1964
Date Finished: October 15, 1964
Format: Top 12 and ties and all those reaching 55.00 metres advanced to the final.

Gold: USA Al Oerter
Silver: TCH Ludvík Daněk
Bronze: USA Dave Weill

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Al Oerter 28 United States USA 60.54 QU/OR
2 Ludvík Daněk 27 Czechoslovakia TCH 58.88 QU
3 Jay Silvester 27 United States USA 57.81 QU
4 Viktor Kompaniyets 27 Soviet Union URS 57.40 QU
5 Dave Weill 22 United States USA 56.95 QU
6 Hartmut Losch 21 Germany GER 56.46 QU
7 Zenon Begier 28 Poland POL 56.31 QU
8 Roy Hollingsworth 30 Great Britain GBR 55.96 QU
9 Edmund Piątkowski 28 Poland POL 55.22 QU
10 József Szécsényi 32 Hungary HUN 55.04 QU
11 Kim Bukhantsov 32 Soviet Union URS 54.94 QC
12 Vladimir Trusenyov 33 Soviet Union URS 53.81 QC
13 Fritz Kühl 29 Germany GER 53.53
14 Lothar Milde 29 Germany GER 53,39
15 Pentti Repo 33 Finland FIN 52.93
16 Dako Radošević 30 Yugoslavia YUG 52.71
17 Cees Koch 28 Netherlands NED 52.57
18 Jiří Žemba 24 Czechoslovakia TCH 52.13
19 Warwick Selvey 24 Australia AUS 51.96
20 Ernst Soudek 24 Austria AUT 51.78
21 Les Mills 29 New Zealand NZL 51.70
22 Georgios Tsakanikas 29 Greece GRE 51.03
23 Shohei Kaneko 27 Japan JPN 46.46
24 Denis Ségui Kragbé 26 Cote d'Ivoire CIV 46.43
25 Ignacio Reinosa 20 Puerto Rico PUR 46.36
26 Gideon Ariel 25 Israel ISR 46.12
27 Sayed Mirza Molimadail 26 Iran IRI 45.24
28 Kim Byeong-Gi 26 South Korea KOR 42.73
AC Lars Haglund 24 Sweden SWE NM

Qualifying Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Al Oerter 28 United States USA 60.54 OR
2 Ludvík Daněk 27 Czechoslovakia TCH 58.88
3 Viktor Kompaniyets 27 Soviet Union URS 57.40
4 Dave Weill 22 United States USA 56.95
5 Hartmut Losch 21 Germany GER 56.46
6 Zenon Begier 28 Poland POL 56.31
7 Edmund Piątkowski 28 Poland POL 55.22
8 József Szécsényi 32 Hungary HUN 55.04
9 Kim Bukhantsov 32 Soviet Union URS 54.94
10 Vladimir Trusenyov 33 Soviet Union URS 53.81
11 Fritz Kühl 29 Germany GER 53.53
12 Lothar Milde 29 Germany GER 53,39
13 Pentti Repo 33 Finland FIN 52.93
14 Roy Hollingsworth 30 Great Britain GBR 52.60
15 Dako Radošević 30 Yugoslavia YUG 51.22
16 Cees Koch 28 Netherlands NED 51.20
17 Warwick Selvey 24 Australia AUS 50.83
18 Georgios Tsakanikas 29 Greece GRE 50.76
19 Ignacio Reinosa 20 Puerto Rico PUR 46.36
20 Gideon Ariel 25 Israel ISR 45.10
21 Shohei Kaneko 27 Japan JPN 44.63
22 Les Mills 29 New Zealand NZL 44.18
23 Denis Ségui Kragbé 26 Cote d'Ivoire CIV 44.07
24 Kim Byeong-Gi 26 South Korea KOR 42.73
NP Lars Haglund 24 Sweden SWE foul
NP Sayed Mirza Molimadail 26 Iran IRI foul
NP Jay Silvester 27 United States USA foul
NP Ernst Soudek 24 Austria AUT foul
NP Jiří Žemba 24 Czechoslovakia TCH foul

Qualifying Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Al Oerter 28 United States USA pass 60.54
2 Ludvík Daněk 27 Czechoslovakia TCH pass 58.88
3 Jay Silvester 27 United States USA 57.81 57.81
4 Viktor Kompaniyets 27 Soviet Union URS pass 57.40
5 Dave Weill 22 United States USA pass 56.95
6 Hartmut Losch 21 Germany GER pass 56.46
7 Zenon Begier 28 Poland POL pass 56.31
8 Edmund Piątkowski 28 Poland POL pass 55.22
9 József Szécsényi 32 Hungary HUN pass 55.04
10 Kim Bukhantsov 32 Soviet Union URS foul 54.94
11 Vladimir Trusenyov 33 Soviet Union URS 51.94 53.81
12 Fritz Kühl 29 Germany GER 53.04 53.53
13 Lothar Milde 29 Germany GER 50,83 53,39
14 Pentti Repo 33 Finland FIN foul 52.93
15 Dako Radošević 30 Yugoslavia YUG 52.71 52.71
16 Roy Hollingsworth 30 Great Britain GBR 52.08 52.60
17 Cees Koch 28 Netherlands NED 52.57 52.57
18 Jiří Žemba 24 Czechoslovakia TCH 52.13 52.13
19 Ernst Soudek 24 Austria AUT 51.78 51.78
20 Les Mills 29 New Zealand NZL 51.70 51.70
21 Georgios Tsakanikas 29 Greece GRE 51.03 51.03
22 Warwick Selvey 24 Australia AUS foul 50.83
23 Denis Ségui Kragbé 26 Cote d'Ivoire CIV 46.43 46.43
24 Ignacio Reinosa 20 Puerto Rico PUR 45.96 46.36
25 Sayed Mirza Molimadail 26 Iran IRI 45.24 45.24
26 Gideon Ariel 25 Israel ISR 44.26 45.10
27 Shohei Kaneko 27 Japan JPN 43.31 44.63
14 Kim Byeong-Gi 26 South Korea KOR foul 42.73
NP Lars Haglund 24 Sweden SWE foul NM

Qualifying Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Roy Hollingsworth 30 Great Britain GBR 55.96
NP Vladimir Trusenyov 33 Soviet Union URS 52.25
NP Warwick Selvey 24 Australia AUS 51.96
NP Jiří Žemba 24 Czechoslovakia TCH 51.80
NP Dako Radošević 30 Yugoslavia YUG 51.37
NP Les Mills 29 New Zealand NZL 51.22
NP Cees Koch 28 Netherlands NED 51.08
NP Ernst Soudek 24 Austria AUT 50.96
NP Pentti Repo 33 Finland FIN 50.60
NP Georgios Tsakanikas 29 Greece GRE 48.07
NP Shohei Kaneko 27 Japan JPN 46.46
NP Gideon Ariel 25 Israel ISR 46.12
NP Sayed Mirza Molimadail 26 Iran IRI 44.96
NP Denis Ségui Kragbé 26 Cote d'Ivoire CIV 44.04
NP Kim Bukhantsov 32 Soviet Union URS foul
NP Lars Haglund 24 Sweden SWE foul
NP Kim Byeong-Gi 26 South Korea KOR foul
NP Fritz Kühl 29 Germany GER foul
NP Ignacio Reinosa 20 Puerto Rico PUR foul
NP Lothar Milde 29 Germany GER foul
NP Zenon Begier 28 Poland POL pass
NP Ludvík Daněk 27 Czechoslovakia TCH pass
NP Viktor Kompaniyets 27 Soviet Union URS pass
NP Hartmut Losch 21 Germany GER pass
NP Al Oerter 28 United States USA pass
NP Edmund Piątkowski 28 Poland POL pass
NP Jay Silvester 27 United States USA pass
NP József Szécsényi 32 Hungary HUN pass
NP Dave Weill 22 United States USA pass