Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's 100 metres

Athletics at the 1964 Tokyo Summer Games:

Men's 100 metres Round One

Athletics at the 1964 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Tokyo, Japan
Venue(s): National Stadium, Shinjuku, Tokyo
Date Started: October 14, 1964
Date Finished: October 14, 1964
Format: Top three in each heat advanced to the quarter-finals.

Gold: USA Bob Hayes
Silver: CUB Enrique Figuerola
Bronze: CAN Harry Jerome

Round One Heat One

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Hideo Iijima 20 Japan JPN 10.3 10,40 QU
2 Bernard Laidebeur 22 France FRA 10.5 10,51 QU
3 Edvin Ozolin 25 Soviet Union URS 10.5 10,52 QU
4 Ken Powell 24 India IND 10.7 10,74
5 Zbigniew Syka 28 Poland POL 10.7 10,79
6 Jean-Louis Ravelomanantsoa 21 Madagascar MAD 10.8 10,89
7 Sara Camara 24 Mali MLI 11.3

Round One Heat Two

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Trent Jackson 22 United States USA 10.5 10,53 QU
2 Peter Radford 25 Great Britain GBR 10.6 10,69 QU
3 Bouchaib El-Maachi Morocco MAR 10.6 10,70 QU
4 Csaba Csutorás 27 Hungary HUN 10.7 10,72
5 Johan Du Preez 28 Zimbabwe ZIM 10.7 10,79
6 Jeong Gi-Seon 27 South Korea KOR 11.0 11,08
7 Arnulfo Valles 24 Philippines PHI 11.1 11,21

Round One Heat Three

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Gaoussou Koné 20 Cote d'Ivoire CIV 10.5 10,50 QU
2 Mel Pender 26 United States USA 10.5 10,53 QU
3 Michael Ahey 24 Ghana GHA 10.6 10,61 QU
4 Frans Luitjes 20 Netherlands NED 10.6 10,69
5 Wilton Jackson 28 Trinidad and Tobago TTO 10.6 10,70
6 Lynn Davies 22 Great Britain GBR 10.7 10,78
7 Gerardo di Tolla 21 Peru PER 10.9 10,99
8 Lee Ar-Tu 26 Chinese Taipei TPE 11.2

Round One Heat Four

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Marian Dudziak 23 Poland POL 10.6 10,60 QU
2 Stanley Allotey 21 Ghana GHA 10.6 10,62 QU
3 John Owiti Kenya KEN 10.6 10,64 QU
4 Carlos Lorenzo 22 Mexico MEX 10.7 10,74
5 George Collie 22 Bahamas BAH 10.9 10,90
6 Masaru Kamata 24 Japan JPN 10.9 10,94
7 Ho Thành Chinh 22 South Vietnam VNM 11.9

Round One Heat Five

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Harry Jerome 24 Canada CAN 10.5 10,51 QU
2 Claude Piquemal 25 France FRA 10.5 10,58 QU
3 Lloyd Murad 31 Venezuela VEN 10.8 10,86 QU
4 James Odongo 19 Uganda UGA 10.9 10,91
5 Gusman Kosanov 29 Soviet Union URS 10.9 10,94
6 Abdoulaye N'Diaye 23 Senegal SEN 11.0 11,06
7 Levi Psavkin 25 Israel ISR 11.1 11,13

Round One Heat Six

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Heinz Schumann 28 Germany GER 10.5 10,52 QU
2 Dennis Johnson 25 Jamaica JAM 10.6 10,61 QU
3 Bill Earle 23 Australia AUS 10.7 10,79 QU
4 Seraphino Antao 26 Kenya KEN 10.7 10,79
5 Huba Rozsnyai 21 Hungary HUN 10.8 10,84
6 Alf Meakin 26 Great Britain GBR 10.9 10,91
7 David Njitock 22 Cameroon CMR 11.1 11,13
8 Akbar Babakhanlou 25 Iran IRI 11,1 11,14

Round One Heat Seven

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Wiesław Maniak 26 Poland POL 10.5 10,57 QU
2 Arquímedes Herrera 29 Venezuela VEN 10.5 10,59 QU
3 Mani Jegathesan 20 Malaysia MAS 10.6 10,60 QU
4 José de Rocha 28 Portugal POR 11.0 11,02
5 Bassirou Doumbia 22 Senegal SEN 11.0 11,02
6 Francisco Gutiérrez 22 Colombia COL 11.0 11,03
7 Iftikhar Shah 24 Pakistan PAK 11.4 11,49

Round One Heat Eight

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Bob Hayes 21 United States USA 10.4 10,41 QU
2 Tom Robinson 26 Bahamas BAH 10.5 10,50 QU
3 Bob Lay 20 Australia AUS 10.5 10,53 QU
4 Ito Giani 23 Italy ITA 10.6 10,69
5 Rogelio Onofre 24 Philippines PHI 10.7 10,78
6 Khudhir Zalata 26 Iraq IRQ 11.1 11,17

Round One Heat Nine

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Fritz Obersiebrasse 23 Germany GER 10.4 10,47 QU
2 Iván Moreno 22 Chile CHI 10.5 10,59 QU
3 Pablo McNeil 25 Jamaica JAM 10.5 10,60 QU
4 László Mihályfi 25 Hungary HUN 10.6 10,65
5 Gary Holdsworth 23 Australia AUS 10.6 10,69
6 Max Barandun 21 Switzerland SUI 10.7 10,79
7 Jeffery Smith 21 Zambia ZAM 10.8 10,86
AC Wesley Johnson 20 Liberia LBR DNF

Round One Heat Ten

Rank Athlete Age Team NOC T(H) T(A)
1 Enrique Figuerola 26 Cuba CUB 10.5 10,50 QU
2 Lynn Headley 21 Jamaica JAM 10.5 10,57 QU
3 Roger Bambuck 18 France FRA 10.6 10,62 QU
4 Manfred Knickenberg 27 Germany GER 10.7 10,74
5 Léon Yombe 20 Congo (Brazzaville) CGO 10.8 10,87
6 Alberto Torres 30 Dominican Republic DOM 10.9 10,93
7 Suthi Manyakass 26 Thailand THA 10.9 10,98
8 Rogelio Rivas 20 Spain ESP 11.1 11,12