Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Shot Put

Athletics at the 1960 Roma Summer Games:

Women's Shot Put Qualifying Round

Athletics at the 1960 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Roma, Italy
Venue(s): Olympic Stadium, Roma
Date Started: September 2, 1960
Date Finished: September 2, 1960
Format: Top 12 and ties and all those reaching 14.50 metres advanced to the final.

Gold: URS Tamara Press
Silver: GER Johanna Hübner-Lüttge
Bronze: USA Earlene Brown

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Earlene Brown 25 United States USA 16.15 QU
2 Valerie Sloper-Young 23 New Zealand NZL 16.07 QU
3 Tamara Press 23 Soviet Union URS 16.00 QU
4 Wilfriede Hoffmann 27 Germany GER 15.84 QU
5 Renate Boy-Garisch-Culmberger 21 Germany GER 15.78 QU
6 Johanna Hübner-Lüttge 24 Germany GER 15.51 QU
7 Zinaida Doynikova 25 Soviet Union URS 15.10 QU
8 Galina Zybina 29 Soviet Union URS 15.03 QU
9 Jadwiga Klimaj 28 Poland POL 14.85 QU
10 Milena Usenik 25 Yugoslavia YUG 14.74 QU
11 Věra Černá 22 Czechoslovakia TCH 14.51 QU
12 Eugenia Rusin 27 Poland POL 14.50 QU
13 Lidiya Sharamovich 23 Bulgaria BUL 14.09
14 Tsvetanka Krasteva 25 Bulgaria BUL 13.99
15 Yasuko Matsuda 23 Japan JPN 13.51
16 Suzanne Farmer-Allday 25 Great Britain GBR 13.10
17 Ayala Hetzroni 22 Israel ISR 12.59
18 Wu Jin-Yun 22 Chinese Taipei TPE 11.76

Qualifying Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Earlene Brown 25 United States USA 16.15
2 Valerie Sloper-Young 23 New Zealand NZL 16.07
3 Wilfriede Hoffmann 27 Germany GER 15.84
4 Renate Boy-Garisch-Culmberger 21 Germany GER 15.78
5 Johanna Hübner-Lüttge 24 Germany GER 15.51
6 Zinaida Doynikova 25 Soviet Union URS 15.10
7 Galina Zybina 29 Soviet Union URS 15.03
8 Věra Černá 22 Czechoslovakia TCH 14.51
9 Eugenia Rusin 27 Poland POL 14.28
10 Milena Usenik 25 Yugoslavia YUG 14.20
11 Lidiya Sharamovich 23 Bulgaria BUL 14.06
12 Tsvetanka Krasteva 25 Bulgaria BUL 13.66
13 Yasuko Matsuda 23 Japan JPN 13.51
14 Tamara Press 23 Soviet Union URS 13.23
15 Ayala Hetzroni 22 Israel ISR 12.59
16 Suzanne Farmer-Allday 25 Great Britain GBR 12.03
17 Wu Jin-Yun 22 Chinese Taipei TPE 11.53
NP Jadwiga Klimaj 28 Poland POL foul

Qualifying Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Earlene Brown 25 United States USA pass 16.15
2 Valerie Sloper-Young 23 New Zealand NZL pass 16.07
3 Tamara Press 23 Soviet Union URS 16.00 16.00
4 Wilfriede Hoffmann 27 Germany GER pass 15.84
5 Renate Boy-Garisch-Culmberger 21 Germany GER pass 15.78
6 Johanna Hübner-Lüttge 24 Germany GER pass 15.51
7 Zinaida Doynikova 25 Soviet Union URS pass 15.10
8 Galina Zybina 29 Soviet Union URS pass 15.03
9 Milena Usenik 25 Yugoslavia YUG 14.74 14.74
10 Věra Černá 22 Czechoslovakia TCH pass 14.51
11 Eugenia Rusin 27 Poland POL 14.50 14.50
12 Lidiya Sharamovich 23 Bulgaria BUL 14.09 14.09
13 Tsvetanka Krasteva 25 Bulgaria BUL 13.99 13.99
14 Yasuko Matsuda 23 Japan JPN 12.56 13.51
15 Suzanne Farmer-Allday 25 Great Britain GBR 13.10 13.10
16 Ayala Hetzroni 22 Israel ISR 11.81 12.59
17 Wu Jin-Yun 22 Chinese Taipei TPE 11.42 11.53
NP Jadwiga Klimaj 28 Poland POL foul NM

Qualifying Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Jadwiga Klimaj 28 Poland POL 14.85
NP Yasuko Matsuda 23 Japan JPN 12.99
NP Wu Jin-Yun 22 Chinese Taipei TPE 11.76
NP Tsvetanka Krasteva 25 Bulgaria BUL foul
NP Lidiya Sharamovich 23 Bulgaria BUL foul
NP Suzanne Farmer-Allday 25 Great Britain GBR pass
NP Earlene Brown 25 United States USA pass
NP Věra Černá 22 Czechoslovakia TCH pass
NP Zinaida Doynikova 25 Soviet Union URS pass
NP Renate Boy-Garisch-Culmberger 21 Germany GER pass
NP Ayala Hetzroni 22 Israel ISR pass
NP Wilfriede Hoffmann 27 Germany GER pass
NP Johanna Hübner-Lüttge 24 Germany GER pass
NP Tamara Press 23 Soviet Union URS pass
NP Eugenia Rusin 27 Poland POL pass
NP Valerie Sloper-Young 23 New Zealand NZL pass
NP Milena Usenik 25 Yugoslavia YUG pass
NP Galina Zybina 29 Soviet Union URS pass