Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Hammer Throw

Athletics at the 1960 Roma Summer Games:

Men's Hammer Throw Qualifying Round

Athletics at the 1960 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Roma, Italy
Venue(s): Olympic Stadium, Roma
Date Started: September 2, 1960
Date Finished: September 2, 1960
Format: All those reaching 60.00 metres advanced to the final.

Gold: URS Vasily Rudenkov
Silver: HUN Gyula Zsivótzky
Bronze: POL Tadeusz Rut

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Vasily Rudenkov 29 Soviet Union URS 67.03 QU/OR
2 Gyula Zsivótzky 23 Hungary HUN 64.80 QU/OR
3 Anatoly Samotsvetov 27 Soviet Union URS 64.67 QU
4 Mike Ellis 23 Great Britain GBR 63.21 QU
5 Hal Connolly 29 United States USA 63.02 QU
6 Heinrich Thun 21 Austria AUT 62.73 QU
7 John Lawlor 26 Ireland IRL 62.10 QU
8 Noboru Okamoto 23 Japan JPN 61.95 QU
9 Sverre Strandli 34 Norway NOR 61.41 QU
10 Antun Bezjak 25 Yugoslavia YUG 60.90 QU
11 Muhammad Iqbal 33 Pakistan PAK 60.86 QU
12 Al Hall 26 United States USA 60.76 QU
13 Tadeusz Rut 28 Poland POL 60.73 QU
14 Olgierd Ciepły 24 Poland POL 60.61 QU
15 Yury Nikulin 29 Soviet Union URS 60.40 QU
16 Guy Husson 29 France FRA 59.83 59,31
17 Klaus Peter 20 Germany GER 59.83 NM
18 József Csermák 28 Hungary HUN 59.72
19 Ed Bagdonas 23 United States USA 59.48
20 Manfred Losch 21 Germany GER 59.38
21 Takeo Sugawara 22 Japan JPN 59.32
22 Hansruedi Jost 26 Switzerland SUI 59.12
23 Siegfried Lorenz 27 Germany GER 59.06
24T Krešo Račić 28 Yugoslavia YUG 57.27 NM
24T Birger Asplund 31 Sweden SWE 57.27 NM
26 José Luis Falcón 22 Spain ESP 57.24
27 Andreas Kouvelogiannis 21 Greece GRE 55.18
28 Eduardo Albuquerque 32 Portugal POR 54.92

Qualifying Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Vasily Rudenkov 29 Soviet Union URS 67.03 OR
2 Gyula Zsivótzky 23 Hungary HUN 64.80 OR
3 Anatoly Samotsvetov 27 Soviet Union URS 64.67
4 Mike Ellis 23 Great Britain GBR 63.21
5 Hal Connolly 29 United States USA 63.02
6 Heinrich Thun 21 Austria AUT 62.73
7 Antun Bezjak 25 Yugoslavia YUG 60.90
8 Tadeusz Rut 28 Poland POL 60.73
9 Olgierd Ciepły 24 Poland POL 60.61
10 Yury Nikulin 29 Soviet Union URS 60.40
11 Guy Husson 29 France FRA 59.31
12 Sverre Strandli 34 Norway NOR 58.67
13 Takeo Sugawara 22 Japan JPN 58.40
14 Muhammad Iqbal 33 Pakistan PAK 57.84
15 Al Hall 26 United States USA 57.43
16T Birger Asplund 31 Sweden SWE 57.27
16T Krešo Račić 28 Yugoslavia YUG 57.27
18 Hansruedi Jost 26 Switzerland SUI 55.09
19 Andreas Kouvelogiannis 21 Greece GRE 53.43
20 Eduardo Albuquerque 32 Portugal POR 53.26
21 José Luis Falcón 22 Spain ESP 51.56
NP Ed Bagdonas 23 United States USA foul
NP József Csermák 28 Hungary HUN foul
NP John Lawlor 26 Ireland IRL foul
NP Siegfried Lorenz 27 Germany GER foul
NP Manfred Losch 21 Germany GER foul
NP Noboru Okamoto 23 Japan JPN foul
NP Klaus Peter 20 Germany GER foul

Qualifying Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Vasily Rudenkov 29 Soviet Union URS pass 67.03
2 Gyula Zsivótzky 23 Hungary HUN pass 64.80
3 Anatoly Samotsvetov 27 Soviet Union URS pass 64.67
4 Mike Ellis 23 Great Britain GBR pass 63.21
5 Hal Connolly 29 United States USA pass 63.02
6 Heinrich Thun 21 Austria AUT pass 62.73
7 John Lawlor 26 Ireland IRL 62.10 62.10
8 Sverre Strandli 34 Norway NOR 61.41 61.41
9 Antun Bezjak 25 Yugoslavia YUG pass 60.90
10 Muhammad Iqbal 33 Pakistan PAK 60.86 60.86
11 Tadeusz Rut 28 Poland POL pass 60.73
12 Olgierd Ciepły 24 Poland POL pass 60.61
13 Yury Nikulin 29 Soviet Union URS pass 60.40
14 Klaus Peter 20 Germany GER 59.83 59.83
15 Ed Bagdonas 23 United States USA 59.48 59.48
16 Takeo Sugawara 22 Japan JPN 59.32 59.32
17 Guy Husson 29 France FRA foul 59.31
18 Siegfried Lorenz 27 Germany GER 59.06 59.06
19 Manfred Losch 21 Germany GER 58.85 58.85
20 Al Hall 26 United States USA foul 57.43
21T Birger Asplund 31 Sweden SWE foul 57.27
21T Krešo Račić 28 Yugoslavia YUG foul 57.27
23 José Luis Falcón 22 Spain ESP 57.24 57.24
24 Hansruedi Jost 26 Switzerland SUI 57.07 57.07
25 Eduardo Albuquerque 32 Portugal POR 54.31 54.31
26 Andreas Kouvelogiannis 21 Greece GRE foul 53.43
NP József Csermák 28 Hungary HUN foul NM
NP Noboru Okamoto 23 Japan JPN foul NM

Qualifying Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Noboru Okamoto 23 Japan JPN 61.95
NP Al Hall 26 United States USA 60.76
NP Guy Husson 29 France FRA 59.83
NP József Csermák 28 Hungary HUN 59.72
NP Manfred Losch 21 Germany GER 59.38
NP Hansruedi Jost 26 Switzerland SUI 59.12
NP Takeo Sugawara 22 Japan JPN 57.66
NP Andreas Kouvelogiannis 21 Greece GRE 55.18
NP Eduardo Albuquerque 32 Portugal POR 54.92
NP Birger Asplund 31 Sweden SWE foul
NP Ed Bagdonas 23 United States USA foul
NP José Luis Falcón 22 Spain ESP foul
NP Siegfried Lorenz 27 Germany GER foul
NP Klaus Peter 20 Germany GER foul
NP Krešo Račić 28 Yugoslavia YUG foul
NP Antun Bezjak 25 Yugoslavia YUG pass
NP Olgierd Ciepły 24 Poland POL pass
NP Hal Connolly 29 United States USA pass
NP Mike Ellis 23 Great Britain GBR pass
NP Muhammad Iqbal 33 Pakistan PAK pass
NP John Lawlor 26 Ireland IRL pass
NP Yury Nikulin 29 Soviet Union URS pass
NP Vasily Rudenkov 29 Soviet Union URS pass
NP Tadeusz Rut 28 Poland POL pass
NP Anatoly Samotsvetov 27 Soviet Union URS pass
NP Sverre Strandli 34 Norway NOR pass
NP Heinrich Thun 21 Austria AUT pass
NP Gyula Zsivótzky 23 Hungary HUN pass