Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Shot Put

Athletics at the 1956 Melbourne Summer Games:

Women's Shot Put Qualifying Round

Athletics at the 1956 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Melbourne, Australia
Venue(s): Melbourne Cricket Ground, Melbourne, Victoria
Date Started: November 30, 1956
Date Finished: November 30, 1956
Format: All those reaching 13.00 metres advanced to the final.

Gold: URS Tamara Tyshkevich
Silver: URS Galina Zybina
Bronze: GER Marianne Werner

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Tamara Tyshkevich 25 Soviet Union URS 14.43 QU
2 Marianne Werner 32 Germany GER 14.21 QU
3 Galina Zybina 25 Soviet Union URS 14.08 QU
4 Johanna Hübner-Lüttge 20 Germany GER 14.00 QU
5 Milena Usenik 22 Yugoslavia YUG 13.96 QU
6 Nada Kotlušek 22 Yugoslavia YUG 13.92 QU
7 Regina Branner 25 Austria AUT 13.87 QU
8 Lois Testa 20 United States USA 13.51 QU
9 Zinaida Doynikova 22 Soviet Union URS 13.48 QU
10 Valerie Lawrence 20 Australia AUS 13.43 QU
11 Suzanne Farmer-Allday 21 Great Britain GBR 13.42 QU
12 Earlene Brown 21 United States USA 13.39 QU
13 Jackie MacDonald 24 Canada CAN 13.11 QU
14 Valerie Sloper-Young 19 New Zealand NZL 13.03 QU
15 Anne-Cathrine Lafrenz 20 Germany GER 13.00 QU
16 Paula Deubel 21 United States USA 12.38
17 Marg Woodlock Australia AUS 11.70
18 Mary Breen 23 Australia AUS 11.28

Qualifying Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Tamara Tyshkevich 25 Soviet Union URS 14.43
2 Marianne Werner 32 Germany GER 14.21
3 Galina Zybina 25 Soviet Union URS 14.08
4 Johanna Hübner-Lüttge 20 Germany GER 14.00
5 Milena Usenik 22 Yugoslavia YUG 13.96
6 Nada Kotlušek 22 Yugoslavia YUG 13.92
7 Regina Branner 25 Austria AUT 13.87
8 Zinaida Doynikova 22 Soviet Union URS 13.48
9 Valerie Lawrence 20 Australia AUS 13.43
10 Earlene Brown 21 United States USA 13.39
11 Jackie MacDonald 24 Canada CAN 13.11
12 Valerie Sloper-Young 19 New Zealand NZL 13.03
13 Anne-Cathrine Lafrenz 20 Germany GER 13.00
14 Suzanne Farmer-Allday 21 Great Britain GBR 12.81
15 Lois Testa 20 United States USA 12.26
16 Marg Woodlock Australia AUS 11.52
17 Mary Breen 23 Australia AUS 11.28
NP Paula Deubel 21 United States USA foul

Qualifying Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Tamara Tyshkevich 25 Soviet Union URS pass 14.43
2 Marianne Werner 32 Germany GER pass 14.21
3 Galina Zybina 25 Soviet Union URS pass 14.08
4 Johanna Hübner-Lüttge 20 Germany GER pass 14.00
5 Milena Usenik 22 Yugoslavia YUG pass 13.96
6 Nada Kotlušek 22 Yugoslavia YUG pass 13.92
7 Regina Branner 25 Austria AUT pass 13.87
8 Lois Testa 20 United States USA 13.51 13.51
9 Zinaida Doynikova 22 Soviet Union URS pass 13.48
10 Valerie Lawrence 20 Australia AUS pass 13.43
11 Suzanne Farmer-Allday 21 Great Britain GBR 13.42 13.42
12 Earlene Brown 21 United States USA pass 13.39
13 Jackie MacDonald 24 Canada CAN pass 13.11
14 Valerie Sloper-Young 19 New Zealand NZL pass 13.03
15 Anne-Cathrine Lafrenz 20 Germany GER pass 13.00
16 Paula Deubel 21 United States USA 12.20 12.20
17 Marg Woodlock Australia AUS 10.94 11.52
18 Mary Breen 23 Australia AUS 9.56 11.28

Qualifying Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Paula Deubel 21 United States USA 12.38
NP Marg Woodlock Australia AUS 11.70
NP Mary Breen 23 Australia AUS 10.98
NP Suzanne Farmer-Allday 21 Great Britain GBR pass
NP Regina Branner 25 Austria AUT pass
NP Earlene Brown 21 United States USA pass
NP Zinaida Doynikova 22 Soviet Union URS pass
NP Nada Kotlušek 22 Yugoslavia YUG pass
NP Anne-Cathrine Lafrenz 20 Germany GER pass
NP Valerie Lawrence 20 Australia AUS pass
NP Johanna Hübner-Lüttge 20 Germany GER pass
NP Jackie MacDonald 24 Canada CAN pass
NP Valerie Sloper-Young 19 New Zealand NZL pass
NP Lois Testa 20 United States USA pass
NP Tamara Tyshkevich 25 Soviet Union URS pass
NP Milena Usenik 22 Yugoslavia YUG pass
NP Marianne Werner 32 Germany GER pass
NP Galina Zybina 25 Soviet Union URS pass