Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Triple Jump

Athletics at the 1956 Melbourne Summer Games:

Men's Triple Jump Qualifying Round

Athletics at the 1956 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Melbourne, Australia
Venue(s): Melbourne Cricket Ground, Melbourne, Victoria
Date Started: November 27, 1956
Date Finished: November 27, 1956
Format: All those reaching 14.80 metres advanced to the final.

Gold: BRA Adhemar da Silva
Silver: ISL Vilhjálmur Einarsson
Bronze: URS Vitold Kreyer

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Teruji Kogake 23 Japan JPN 15.63w QU
2 Leonid Shcherbakov 29 Soviet Union URS 15.59 QU
3 Koji Sakurai 20 Japan JPN 15.49w QU
4 Kari Rahkamo 23 Finland FIN 15.43w QU
5 Vitold Kreyer 24 Soviet Union URS 15.38 QU
6 Hiroshi Shibata 21 Japan JPN 15.27 QU
7 George Shaw 25 United States USA 15.23 QU
8 Tapio Lehto 25 Finland FIN 15.21 QU
9T Vilhjálmur Einarsson 22 Iceland ISL 15.16 QU
9T Bill Sharpe 24 United States USA 15.16 QU
11 Adhemar da Silva 29 Brazil BRA 15.15 QU
12 Éric Battista 23 France FRA 14.99 QU
13 Martin Řehák 23 Czechoslovakia TCH 14.97 QU
14 Lawrence Ogwang 23 Uganda UGA 14.95 QU
15 Mohinder Singh 22 India IND 14.93 14.66 QU
16T Ira Davis 20 United States USA 14.93 NM QU
16T Peter Esiri 28 Nigeria NGR 14.93 NM QU
18 Hannu Rantala 20 Finland FIN 14.92 QU
19 Ken Wilmshurst 25 Great Britain GBR 14.89 QU
20 Choi Yeong-Gi 30 South Korea KOR 14.86 QU
21 Ryszard Malcherczyk 22 Poland POL 14.84 QU
22 Paul Engo 25 Nigeria NGR 14.81 QU
23 Brian Oliver 26 Australia AUS 14.74
24 Gabuh bin Piging 24 North Borneo NBO 14.55
25 Ronald Gray 24 Australia AUS 14.46
26 Wu Chun-Tsai Chinese Taipei TPE 14.36
27 Maurice Rich 24 Australia AUS 14.26
28 Sium bin Diau 21 North Borneo NBO 14.09
29 Walter Herssens 26 Belgium BEL 14.05
30 Muhammad Ramzan Ali 23 Pakistan PAK 13.90
31 Muhammad Rashid Pakistan PAK 13.53
AC Tan Eng Yoon 28 Singapore SIN NM

Qualifying Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Teruji Kogake 23 Japan JPN 15.63w
2 Leonid Shcherbakov 29 Soviet Union URS 15.59
3 Koji Sakurai 20 Japan JPN 15.49w
4 Kari Rahkamo 23 Finland FIN 15.43w
5 Vitold Kreyer 24 Soviet Union URS 15.38
6 Hiroshi Shibata 21 Japan JPN 15.27
7T Vilhjálmur Einarsson 22 Iceland ISL 15.16
7T Bill Sharpe 24 United States USA 15.16
9 Adhemar da Silva 29 Brazil BRA 15.15
10 Éric Battista 23 France FRA 14.99
11 Martin Řehák 23 Czechoslovakia TCH 14.97
12T Ira Davis 20 United States USA 14.93
12T Peter Esiri 28 Nigeria NGR 14.93
14 Ken Wilmshurst 25 Great Britain GBR 14.89
15 Choi Yeong-Gi 30 South Korea KOR 14.86
16 Ryszard Malcherczyk 22 Poland POL 14.84
17 Paul Engo 25 Nigeria NGR 14.81
18 George Shaw 25 United States USA 14.79
19 Lawrence Ogwang 23 Uganda UGA 14.76
20 Tapio Lehto 25 Finland FIN 14.67
21 Mohinder Singh 22 India IND 14.66
22 Gabuh bin Piging 24 North Borneo NBO 14.47
23 Hannu Rantala 20 Finland FIN 14.45
24T Ronald Gray 24 Australia AUS 14.37
24T Brian Oliver 26 Australia AUS 14.37
26 Maurice Rich 24 Australia AUS 14.26
27 Walter Herssens 26 Belgium BEL 14.05
28 Sium bin Diau 21 North Borneo NBO 13.99
29 Muhammad Rashid Pakistan PAK 13.00
NP Muhammad Ramzan Ali 23 Pakistan PAK foul
NP Tan Eng Yoon 28 Singapore SIN foul
NP Wu Chun-Tsai Chinese Taipei TPE foul

Qualifying Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Teruji Kogake 23 Japan JPN pass 15.63w
2 Leonid Shcherbakov 29 Soviet Union URS pass 15.59
3 Koji Sakurai 20 Japan JPN pass 15.49w
4 Kari Rahkamo 23 Finland FIN pass 15.43w
5 Vitold Kreyer 24 Soviet Union URS pass 15.38
6 Hiroshi Shibata 21 Japan JPN pass 15.27
7 George Shaw 25 United States USA 15.23 15.23
8T Vilhjálmur Einarsson 22 Iceland ISL pass 15.16
8T Bill Sharpe 24 United States USA pass 15.16
10 Adhemar da Silva 29 Brazil BRA pass 15.15
11 Éric Battista 23 France FRA pass 14.99
12 Martin Řehák 23 Czechoslovakia TCH pass 14.97
13 Mohinder Singh 22 India IND 14.93 14.93
14T Ira Davis 20 United States USA pass 14.93
14T Peter Esiri 28 Nigeria NGR pass 14.93
16 Hannu Rantala 20 Finland FIN 14.92 14.92
17 Ken Wilmshurst 25 Great Britain GBR pass 14.89
18 Choi Yeong-Gi 30 South Korea KOR pass 14.86
19 Ryszard Malcherczyk 22 Poland POL pass 14.84
20 Paul Engo 25 Nigeria NGR pass 14.81
21 Lawrence Ogwang 23 Uganda UGA 14.31 14.76
22 Tapio Lehto 25 Finland FIN 13.34 14.67
23 Gabuh bin Piging 24 North Borneo NBO 14.55 14.55
24 Ronald Gray 24 Australia AUS 14.46 14.46
25 Brian Oliver 26 Australia AUS 14.08 14.37
26 Wu Chun-Tsai Chinese Taipei TPE 14.36 14.36
27 Maurice Rich 24 Australia AUS 13.76 14.26
28 Walter Herssens 26 Belgium BEL 13.99 14.05
29 Sium bin Diau 21 North Borneo NBO 13.56 13.99
30 Muhammad Rashid Pakistan PAK 13.53 13.53
NP Muhammad Ramzan Ali 23 Pakistan PAK foul NM
NP Tan Eng Yoon 28 Singapore SIN foul NM

Qualifying Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Tapio Lehto 25 Finland FIN 15.21
NP Lawrence Ogwang 23 Uganda UGA 14.95
NP Brian Oliver 26 Australia AUS 14.74
NP Ronald Gray 24 Australia AUS 14.31
NP Sium bin Diau 21 North Borneo NBO 14.09
NP Maurice Rich 24 Australia AUS 13.91
NP Muhammad Ramzan Ali 23 Pakistan PAK 13.90
NP Muhammad Rashid Pakistan PAK 13.35
NP Gabuh bin Piging 24 North Borneo NBO foul
NP Tan Eng Yoon 28 Singapore SIN foul
NP Wu Chun-Tsai Chinese Taipei TPE foul
NP Éric Battista 23 France FRA pass
NP Choi Yeong-Gi 30 South Korea KOR pass
NP Adhemar da Silva 29 Brazil BRA pass
NP Ira Davis 20 United States USA pass
NP Vilhjálmur Einarsson 22 Iceland ISL pass
NP Paul Engo 25 Nigeria NGR pass
NP Peter Esiri 28 Nigeria NGR pass
NP Walter Herssens 26 Belgium BEL pass
NP Teruji Kogake 23 Japan JPN pass
NP Vitold Kreyer 24 Soviet Union URS pass
NP Ryszard Malcherczyk 22 Poland POL pass
NP Kari Rahkamo 23 Finland FIN pass
NP Hannu Rantala 20 Finland FIN pass
NP Martin Řehák 23 Czechoslovakia TCH pass
NP Koji Sakurai 20 Japan JPN pass
NP Bill Sharpe 24 United States USA pass
NP George Shaw 25 United States USA pass
NP Leonid Shcherbakov 29 Soviet Union URS pass
NP Hiroshi Shibata 21 Japan JPN pass
NP Mohinder Singh 22 India IND pass
NP Ken Wilmshurst 25 Great Britain GBR pass