Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Triple Jump

Athletics at the 1956 Melbourne Summer Games:

Men's Triple Jump Final Round

Athletics at the 1956 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Melbourne, Australia
Venue(s): Melbourne Cricket Ground, Melbourne, Victoria
Date Started: November 27, 1956
Date Finished: November 27, 1956

Gold: BRA Adhemar da Silva
Silver: ISL Vilhjálmur Einarsson
Bronze: URS Vitold Kreyer

Final Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Adhemar da Silva 29 Brazil BRA 16.35 OR
2 Vilhjálmur Einarsson 22 Iceland ISL 16.26w
3 Vitold Kreyer 24 Soviet Union URS 16.02
4 Bill Sharpe 24 United States USA 15.88
5 Martin Řehák 23 Czechoslovakia TCH 15.85w
6 Leonid Shcherbakov 29 Soviet Union URS 15.80
7 Koji Sakurai 20 Japan JPN 15.73
8 Teruji Kogake 23 Japan JPN 15.64
9 Ken Wilmshurst 25 Great Britain GBR 15.54 15,42
10 Ryszard Malcherczyk 22 Poland POL 15.54w 15,26
11 Ira Davis 20 United States USA 15.40
12 George Shaw 25 United States USA 15.33
13 Hiroshi Shibata 21 Japan JPN 15.25
14 Kari Rahkamo 23 Finland FIN 15.21
15 Mohinder Singh 22 India IND 15.20
16 Éric Battista 23 France FRA 15.15
17 Paul Engo 25 Nigeria NGR 15.03
18 Tapio Lehto 25 Finland FIN 14.91w
19 Hannu Rantala 20 Finland FIN 14.87
20 Lawrence Ogwang 23 Uganda UGA 14.72
21 Choi Yeong-Gi 30 South Korea KOR 14.65
AC Peter Esiri 28 Nigeria NGR NM

Final Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Bill Sharpe 24 United States USA 15.88
2 Vitold Kreyer 24 Soviet Union URS 15.83
3 Leonid Shcherbakov 29 Soviet Union URS 15.75
4 Koji Sakurai 20 Japan JPN 15.73
5 Adhemar da Silva 29 Brazil BRA 15.69
6 Teruji Kogake 23 Japan JPN 15.64
7 Martin Řehák 23 Czechoslovakia TCH 15.58
8 Ryszard Malcherczyk 22 Poland POL 15.54w
9 Ken Wilmshurst 25 Great Britain GBR 15.42
10 George Shaw 25 United States USA 15.33
11 Hiroshi Shibata 21 Japan JPN 15.25
12 Kari Rahkamo 23 Finland FIN 15.21
13 Mohinder Singh 22 India IND 15.20
14 Éric Battista 23 France FRA 15.15
15 Paul Engo 25 Nigeria NGR 14.98
16T Choi Yeong-Gi 30 South Korea KOR 14.65
16T Hannu Rantala 20 Finland FIN 14.65
18 Tapio Lehto 25 Finland FIN 14.63
19 Lawrence Ogwang 23 Uganda UGA 14.19
20 Ira Davis 20 United States USA 14.16
NP Vilhjálmur Einarsson 22 Iceland ISL foul
NP Peter Esiri 28 Nigeria NGR foul

Final Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD SBMD
1 Vilhjálmur Einarsson 22 Iceland ISL 16.26w 16.26
2 Adhemar da Silva 29 Brazil BRA 16.04 16.04
3 Bill Sharpe 24 United States USA foul 15.88
4 Vitold Kreyer 24 Soviet Union URS foul 15.83
5 Leonid Shcherbakov 29 Soviet Union URS foul 15.75
6 Koji Sakurai 20 Japan JPN 15.59 15.73
7 Teruji Kogake 23 Japan JPN 14.71 15.64
8 Martin Řehák 23 Czechoslovakia TCH foul 15.58
9 Ken Wilmshurst 25 Great Britain GBR 15.54 15.54 15.42
10 Ryszard Malcherczyk 22 Poland POL 15.26 15.54 15.26
11 George Shaw 25 United States USA foul 15.33
12 Hiroshi Shibata 21 Japan JPN 14.85 15.25
13 Kari Rahkamo 23 Finland FIN foul 15.21
14 Mohinder Singh 22 India IND foul 15.20
15 Éric Battista 23 France FRA 15.03 15.15
16 Paul Engo 25 Nigeria NGR 15.03 15.03
17 Tapio Lehto 25 Finland FIN 14.91 14.91
18 Hannu Rantala 20 Finland FIN 14.87 14.87
19 Lawrence Ogwang 23 Uganda UGA 14.72 14.72
20 Choi Yeong-Gi 30 South Korea KOR foul 14.65
21 Ira Davis 20 United States USA foul 14.16
NP Peter Esiri 28 Nigeria NGR foul NM

Final Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Vilhjálmur Einarsson 22 Iceland ISL 15.81 16.26
2 Adhemar da Silva 29 Brazil BRA 15.90 16.04
3 Vitold Kreyer 24 Soviet Union URS 16.02 16.02
4 Bill Sharpe 24 United States USA 14.15 15.88
5 Martin Řehák 23 Czechoslovakia TCH 15.85w 15.85w
6 Leonid Shcherbakov 29 Soviet Union URS 15.58 15.75
7 Koji Sakurai 20 Japan JPN 15.29 15.73
8 Teruji Kogake 23 Japan JPN 15.01 15.64
9 Ryszard Malcherczyk 22 Poland POL 15,41 15.54
10 Ken Wilmshurst 25 Great Britain GBR 15.09 15.54
11 Ira Davis 20 United States USA 15.40 15.40
12 George Shaw 25 United States USA foul 15.33
13 Hiroshi Shibata 21 Japan JPN foul 15.25
14 Kari Rahkamo 23 Finland FIN foul 15.21
15 Mohinder Singh 22 India IND foul 15.20
16 Éric Battista 23 France FRA foul 15.15
17 Paul Engo 25 Nigeria NGR 14.87 15.03
18 Tapio Lehto 25 Finland FIN foul 14.91
19 Hannu Rantala 20 Finland FIN 14.87 14.87
20 Lawrence Ogwang 23 Uganda UGA 14.15 14.72
21 Choi Yeong-Gi 30 South Korea KOR foul 14.65
NP Peter Esiri 28 Nigeria NGR pass NM

Final Round Round Four

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Adhemar da Silva 29 Brazil BRA 16.35 16.35 OR
2 Vilhjálmur Einarsson 22 Iceland ISL foul 16.26
3 Vitold Kreyer 24 Soviet Union URS 15.51 16.02
4 Bill Sharpe 24 United States USA pass 15.88
5 Martin Řehák 23 Czechoslovakia TCH foul 15.85
6 Leonid Shcherbakov 29 Soviet Union URS foul 15.75

Final Round Round Five

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Adhemar da Silva 29 Brazil BRA 16.26 16.35
2 Vilhjálmur Einarsson 22 Iceland ISL 15.61 16.26
3 Vitold Kreyer 24 Soviet Union URS foul 16.02
4 Bill Sharpe 24 United States USA pass 15.88
5 Martin Řehák 23 Czechoslovakia TCH 15.10 15.85
6 Leonid Shcherbakov 29 Soviet Union URS 15.80 15,80

Final Round Round Six

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Adhemar da Silva 29 Brazil BRA 16.21
NP Martin Řehák 23 Czechoslovakia TCH 15.63
NP Leonid Shcherbakov 29 Soviet Union URS 15.12
NP Vitold Kreyer 24 Soviet Union URS foul
NP Vilhjálmur Einarsson 22 Iceland ISL pass
NP Bill Sharpe 24 United States USA pass