Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Long Jump

Athletics at the 1956 Melbourne Summer Games:

Men's Long Jump Qualifying Round

Athletics at the 1956 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Melbourne, Australia
Venue(s): Melbourne Cricket Ground, Melbourne, Victoria
Date Started: November 24, 1956
Date Finished: November 24, 1956
Format: All those reaching 7.15 metres advanced to the final.

Gold: USA Greg Bell
Silver: USA John Bennett
Bronze: FIN Jorma Valkama

Qualifying Round

Rank Athlete Age Team NOC D SBMD
1 Henryk Grabowski 27 Poland POL 7.52 QU
2 John Bennett 26 United States USA 7.50 QU
3 Oleg Fedoseyev 20 Soviet Union URS 7.42 QU
4 Ken Wilmshurst 25 Great Britain GBR 7.40 QU
5 Dmytro Bondarenko 20 Soviet Union URS 7.37 QU
6 Jorma Valkama 28 Finland FIN 7.36w QU
7 Greg Bell 26 United States USA 7.35 QU
8 Roy Cruttenden 31 Great Britain GBR 7.32 QU
9 Fermín Donazar 23 Uruguay URU 7.31w QU
10 Karim Olowu 32 Nigeria NGR 7.29 QU
11 Neville Price 27 South Africa RSA 7.28w QU
12 Kazimierz Kropidłowski 25 Poland POL 7.22 QU
13 Igor Ter-Ovanesyan 18 Soviet Union URS 7.15 QU
14 Yoshiro Sonoda 24 Japan JPN 7.12
15 Masaji Tajima 27 Japan JPN 7.11 6.98
16 Ling Te-Sheng Chinese Taipei TPE 7.11 6.85
17 Muhammad Ramzan Ali 23 Pakistan PAK 7.11 6.75
18 Seo Yeong-Ju 22 South Korea KOR 7.09 7.08
19 Michael Moroney 22 Australia AUS 7.09 6.72
20 Ary de Sá 28 Brazil BRA 7.00
21 Ödön Földessy 27 Hungary HUN 6.96
22 Ram Mehar India IND 6.92
23 Ian Bruce 21 Australia AUS 6.91
24 Hugh Jack 26 Australia AUS 6.90
25 David Kushnir 25 Israel ISR 6.89
26 Fred Hammer 26 Luxembourg LUX 6.74
27 Lawrence Ogwang 23 Uganda UGA 6.62
28 Wilhelm Porrassalmi 25 Finland FIN 6.58
29 Rafiu Oluwa 25 Nigeria NGR 6.53
30 Muhammad Rashid Pakistan PAK 6.13
31 Edward Martins Liberia LBR 6.01
AC Torgny Wåhlander 21 Sweden SWE NM

Qualifying Round Round One

Rank Athlete Age Team NOC D
1 Henryk Grabowski 27 Poland POL 7.52
2 John Bennett 26 United States USA 7.50
3 Greg Bell 26 United States USA 7.35
4 Roy Cruttenden 31 Great Britain GBR 7.32
5 Fermín Donazar 23 Uruguay URU 7.31
6 Neville Price 27 South Africa RSA 7.28w
7 Igor Ter-Ovanesyan 18 Soviet Union URS 7.15
8 Jorma Valkama 28 Finland FIN 7.13
9 Kazimierz Kropidłowski 25 Poland POL 7.10
10 Seo Yeong-Ju 22 South Korea KOR 7.08
11 Karim Olowu 32 Nigeria NGR 7.05
12 Oleg Fedoseyev 20 Soviet Union URS 7.04
13 Masaji Tajima 27 Japan JPN 6.98
14 Dmytro Bondarenko 20 Soviet Union URS 6.97
15 Ödön Földessy 27 Hungary HUN 6.96
16 Ken Wilmshurst 25 Great Britain GBR 6.95w
17 Ram Mehar India IND 6.92
18 Hugh Jack 26 Australia AUS 6.90
19 Ary de Sá 28 Brazil BRA 6.86
20 Ling Te-Sheng Chinese Taipei TPE 6.85
21 Yoshiro Sonoda 24 Japan JPN 6.77
22 Muhammad Ramzan Ali 23 Pakistan PAK 6.75
23 Fred Hammer 26 Luxembourg LUX 6.74
24 Michael Moroney 22 Australia AUS 6.72
25 Lawrence Ogwang 23 Uganda UGA 6.62
26 Muhammad Rashid Pakistan PAK 6.13
27 David Kushnir 25 Israel ISR 6.09
28 Edward Martins Liberia LBR 5.79
NP Ian Bruce 21 Australia AUS foul
NP Rafiu Oluwa 25 Nigeria NGR foul
NP Wilhelm Porrassalmi 25 Finland FIN foul
NP Torgny Wåhlander 21 Sweden SWE foul

Qualifying Round Round Two

Rank Athlete Age Team NOC D BMD
1 Henryk Grabowski 27 Poland POL pass 7.52
2 John Bennett 26 United States USA pass 7.50
3 Oleg Fedoseyev 20 Soviet Union URS 7.42 7.42
4 Ken Wilmshurst 25 Great Britain GBR 7.40 7.40
5 Greg Bell 26 United States USA pass 7.35
6 Roy Cruttenden 31 Great Britain GBR pass 7.32
7 Fermín Donazar 23 Uruguay URU pass 7.31
8 Karim Olowu 32 Nigeria NGR 7.29 7.29
9 Neville Price 27 South Africa RSA pass 7.28
10 Kazimierz Kropidłowski 25 Poland POL 7.22 7.22
11 Igor Ter-Ovanesyan 18 Soviet Union URS pass 7.15
12 Jorma Valkama 28 Finland FIN 6.92 7.13
13 Muhammad Ramzan Ali 23 Pakistan PAK 7.11 7.11
14 Michael Moroney 22 Australia AUS 7.09 7.09
15 Seo Yeong-Ju 22 South Korea KOR 7.09 7.09
16 Yoshiro Sonoda 24 Japan JPN 7.01 7.01
17 Ary de Sá 28 Brazil BRA 7.00 7.00
18 Masaji Tajima 27 Japan JPN foul 6.98
19 Dmytro Bondarenko 20 Soviet Union URS 6.95 6.97
20 Ödön Földessy 27 Hungary HUN 6.92 6.96
21 Ram Mehar India IND 6.84 6.92
22 Ian Bruce 21 Australia AUS 6.91 6.91
23 Hugh Jack 26 Australia AUS 6.87 6.90
24 David Kushnir 25 Israel ISR 6.87 6.87
25 Ling Te-Sheng Chinese Taipei TPE 6.74 6.85
26 Fred Hammer 26 Luxembourg LUX foul 6.74
27 Lawrence Ogwang 23 Uganda UGA 6.51 6.62
28 Wilhelm Porrassalmi 25 Finland FIN 6.58 6.58
29 Rafiu Oluwa 25 Nigeria NGR 6.53 6.53
30 Muhammad Rashid Pakistan PAK 6.10 6.13
31 Edward Martins Liberia LBR 6.01 6.01
NP Torgny Wåhlander 21 Sweden SWE foul NM

Qualifying Round Round Three

Rank Athlete Age Team NOC D
NP Dmytro Bondarenko 20 Soviet Union URS 7.37
NP Jorma Valkama 28 Finland FIN 7.36w
NP Yoshiro Sonoda 24 Japan JPN 7.12
NP Ling Te-Sheng Chinese Taipei TPE 7.11
NP Masaji Tajima 27 Japan JPN 7.11
NP Ary de Sá 28 Brazil BRA 6.97
NP Ödön Földessy 27 Hungary HUN 6.93
NP Seo Yeong-Ju 22 South Korea KOR 6.92
NP Ian Bruce 21 Australia AUS 6.80
NP Hugh Jack 26 Australia AUS 6.45
NP David Kushnir 25 Israel ISR 6.45
NP Lawrence Ogwang 23 Uganda UGA 6.28
NP Edward Martins Liberia LBR 5.96
NP Muhammad Rashid Pakistan PAK 5.90
NP Ram Mehar India IND 5.53
NP Fred Hammer 26 Luxembourg LUX foul
NP Michael Moroney 22 Australia AUS foul
NP Rafiu Oluwa 25 Nigeria NGR foul
NP Wilhelm Porrassalmi 25 Finland FIN foul
NP Muhammad Ramzan Ali 23 Pakistan PAK foul
NP Greg Bell 26 United States USA pass
NP John Bennett 26 United States USA pass
NP Roy Cruttenden 31 Great Britain GBR pass
NP Fermín Donazar 23 Uruguay URU pass
NP Oleg Fedoseyev 20 Soviet Union URS pass
NP Henryk Grabowski 27 Poland POL pass
NP Kazimierz Kropidłowski 25 Poland POL pass
NP Karim Olowu 32 Nigeria NGR pass
NP Neville Price 27 South Africa RSA pass
NP Igor Ter-Ovanesyan 18 Soviet Union URS pass
NP Torgny Wåhlander 21 Sweden SWE pass
NP Ken Wilmshurst 25 Great Britain GBR pass