You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1948 London > Fencing > Men's Sabre, Individual

Fencing at the 1948 London Summer Games:

Men's Sabre, Individual Round One

Fencing at the 1948 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: London, Great Britain
Venue(s): Palace of Engineering, Wembley, London
Date Started: August 12, 1948
Date Finished: August 12, 1948
Format: Top three finishers in each pool advanced to quarter-finals.

Gold: HUN Aladár Gerevich
Silver: ITA Vincenzo Pinton
Bronze: HUN Pál Kovács

Round One Pool One

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TR TG
1 Salah Dessouki 25 Egypt EGY 4 1 16 QU
2 Antonio Haro 37 Mexico MEX 4 2 20 28 QU
3 Svatopluk Skýva Czechoslovakia TCH 4 1 20 20 QU
4 Roberto Mañalich 42 Cuba CUB 3 3 20
5 Arthur Pilbrow 46 Great Britain GBR 3 3 23
6 Rıza Arseven Turkey TUR 1 4
7 Kauko Jalkanen 29 Finland FIN 0 5

Round One Pool Two

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TR TG
1 Jacques Lefèvre 20 France FRA 4 0 QU
2 Willem van den Berg 37 Netherlands NED 3 0 5 QU
3 Robin Brook 40 Great Britain GBR 3 2 17 QU
4 Benito Ramos 30 Mexico MEX 1 3 17 11
5 Sabri Tezcan Turkey TUR 1 3 17 10
6 Erkki Kerttula 38 Finland FIN 0 4

Round One Pool Three

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TR
1 Hubert Loisel 36 Austria AUT 5 0 QU
2 Jean Levavasseur 24 France FRA 4 2 18 QU
3 Farid Abou-Shadi 38 Egypt EGY 4 2 19 QU
4 Jaroslav Starý Czechoslovakia TCH 3 3
5 Ivan Osiier 59 Denmark DEN 2 3
6 Nils Sjöblom 38 Finland FIN 1 5
7 Fidel Luña Mexico MEX 0 4

Round One Pool Four

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TG TR
1 Alois Sokol Czechoslovakia TCH 6 0 QU
2 Heinz Putzl 20 Austria AUT 4 2 25 21 QU
3 Juan Paladino 23 Uruguay URU 4 2 28 23 QU
4 Ivan Ruben 30 Denmark DEN 2 3 20
5 Andrés Neubauer Chile CHI 2 4 23
6 Merih Sezen 28 Turkey TUR 1 4 24
7 Ioannis Karamazakis Greece GRE 1 5 28

Round One Pool Five

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TR
1 Eddy Kuijpers 33 Netherlands NED 4 1 QU
2 Fernando Huergo Argentina ARG 3 2 16 QU
3 Aage Leidersdorff 38 Denmark DEN 3 2 18 QU
4 Werner Plattner 22 Austria AUT 2 3 18
5 Otto Greter 37 Switzerland SUI 2 3 23
6 Nikolaos Khristogiannopoulos Greece GRE 1 4

Round One Pool Six

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Edgardo Pomini 30 Argentina ARG 5 0 QU
2 Antoni Sobik 43 Poland POL 4 1 QU
3 Frans Mosman 43 Netherlands NED 3 2 QU
4 Walter Widemann 54 Switzerland SUI 2 3
5 Roland Asselin 31 Canada CAN 1 4
6 Juan Antonio Martínez 27 Cuba CUB 0 5

Round One Pool Seven

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Jorge Cermesoni 39 Argentina ARG 4 1 QU
2 Maurice Gramain 36 France FRA 3 2 QU
3 Mohamed Zulficar 29 Egypt EGY 3 2 QU
4 Teodor Zaczyk 48 Poland POL 3 2
5 Ignacio Goldstein Chile CHI 2 3
6 Athanasios Nanopoulos Greece GRE 0 5

Round One Pool Eight

Rank Athlete Age Team NOC BW BL TR
1 Roger Tredgold 36 Great Britain GBR 4 1 10 QU
2 Estevão Molnar 32 Brazil BRA 4 1 15 QU
3 Jorge Sarria Peru PER 3 2 QU
4 Bo Eriksson 26 Sweden SWE 3 2
5 Bolesław Banaś 36 Poland POL 1 4
6 Alphonse Ruckstuhl 46 Switzerland SUI 0 5