Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Mixed Painting, Paintings

Art Competitions at the 1948 London Summer Games:

Mixed Painting, Paintings

Art Competitions at the 1948 Summer Games: Previous Summer Games

Events:
Phases:

Host City: London, Great Britain
Venue(s): Victoria & Albert Museum, London
Date Started: July 29, 1948
Date Finished: August 14, 1948

Gold: GBR Alfred Thomson
Silver: ITA Giovanni Stradone
Bronze: IRL Letitia Hamilton

Summary

Alfred Thomson’s gold medal in painting marked the first (and last) time Great Britain won an Olympic gold medal in art. The deaf painter had worked as an official war artist during World War II, and earned his gold medal with a boxing scene titled “London Amateur Championships.” Silver medallist Giovanni Stradone was a noted Italian expressionist, but he sent in several rather cubist works depicting track cycling, and Fausto Coppi in particular. Bronze was awarded to landscape painter Letitia Hamilton. The Irishwoman received her prize for “Meath Hunt Point-to-Point Races.”

Final Standings

Rank Athlete Age Team NOC Medal Title
1 Alfred Thomson 53 Great Britain GBR Gold London Amateur Championships
2 Giovanni Stradone 36 Italy ITA Silver Le Pistard
3 Letitia Hamilton 69 Ireland IRL Bronze Meath Hunt Point-to-Point Races
HM Thies Luijt 69 Netherlands NED Polospel
HM Aimé Thevenet France FRA Coureurs Cyclistes dans la côté de "Coeur-Volant"
HM Cosmo Clark 51 Great Britain GBR Scullers and Crews Practising on the Thames
HM Fritz Brandtner 51 Canada CAN Breaking Away
HM Lucien Fontanarosa 35 France FRA Cavaliers
HM Walter Battiss 42 South Africa RSA The Quagga Race
AC Giuseppe Riccobaldi del Bava 61 Italy ITA Girl Athlete (Ink)
AC Mimma Riccobaldi del Bava Italy ITA Cyclist (Ink study)
AC A. G. Chagale India IND Players' Spirit (Water colour)
AC Alfred Gerstenbrand 67 Austria AUT Schwerathleten (Water colour)
AC Anthony Gross 43 Great Britain GBR Cricket Match on Kew Green (Line and wash)
AC C. Bettina Somers Canada CAN "Toronto Maple Leafs" (Line and wash drawing)
AC Chang Chien-Ying 35 China CHN Swaying (Water colour)
AC Corrado Mancioli 44 Italy ITA Sails (Charcoal and colour)
AC Delmar Banner 52 Great Britain GBR The Diver (Oil painting)
AC Hernando Ocampo 37 Philippines PHI Rebound (Gouache)
AC Howard Jarvis Great Britain GBR Over 25 Tonners Racing Solent (Oil painting)
AC Jan Goedhart 55 Netherlands NED Cowes Week (Charcoal)
AC John Platt 62 Great Britain GBR The Giant Stride (Colour print) hors concours
AC K. S. Kulkarni 32 India IND Kabaddi (Water colour)
AC Karl-Maria May 62 Austria AUT Relay Runner (Water colour and chalk)
AC Lionel Edwards 69 Great Britain GBR Autumn Morning (Water colour)
AC Lotti Lobsiger-Schibli 36 Switzerland SUI Cross Country (Waldlauf)
AC Mino Maccari 49 Italy ITA Fencing (Line and colour)
AC Robert Lips 35 Switzerland SUI Combat (Charcoal)
AC Roy Beddington 38 Great Britain GBR Salmon on a Trout Rod (Water colour)
AC Russell Reeve 53 Great Britain GBR Carnival at the Queens (Crayon)
AC John Sanderson-Wells Great Britain GBR "Hark! - they're running" (Water colour)
AC Sung Tsong-Wei China CHN Tibetan Dacing (Water colour)
AC Cheng Wu-Fei 36 China CHN Ladies' Sword Dacing (Water colour)
AC Egerton Cooper 65 Great Britain GBR Fishing the Tay at Dunkeld (Water colour)
AC Paul Maze 61 Great Britain GBR Racing Yachts at Cowes (Water colour)
AC Egerton Cooper 65 Great Britain GBR Gillies preparing for fishing (Water colour)
AC Giovanni Stradone 36 Italy ITA Cyclist (Pen and wash)
AC Mimma Riccobaldi del Bava Italy ITA Hockey (Ink study)
AC Mimma Riccobaldi del Bava Italy ITA Football (Ink)
AC Karl Borschke 62 Austria AUT Long Distance Runner (Charcoal)
AC John Sanderson-Wells Great Britain GBR Off in the Morning Early (Water colour) I
AC Giovanni Stradone 36 Italy ITA Cyclist (Line drawing)
AC Lionel Edwards 69 Great Britain GBR Lord Burghley – Hounds in Full Cry (Water colour)
AC Laura Knight 70 Great Britain GBR Boxer (Crayon) I
AC Laura Knight 70 Great Britain GBR "Between Runs at Epsom" (Water colour)
AC Laura Knight 70 Great Britain GBR Epsom (Water colour)
AC Laura Knight 70 Great Britain GBR Boxing (Crayon) I
AC Mimma Riccobaldi del Bava Italy ITA Boxing (Ink study)
AC Laura Knight 70 Great Britain GBR Between the Rounds (Crayon)
AC John Platt 62 Great Britain GBR Rugger (Colour print) hors concours
AC John Platt 62 Great Britain GBR Festival on the River (Colour print)
AC Anthony Gross 43 Great Britain GBR Fine Sport on the Serpentine (Line and wash)
AC Roy Beddington 38 Great Britain GBR The Mouth of the River (Water colour)
AC John Copley 73 Great Britain GBR Polo Players (Colour print)
AC John Skeaping 47 Great Britain GBR The Loose Horse (Colour chalk)
AC Anna Zinkeisen 46 Great Britain GBR Ringside Sketches (Charcoal) I
AC Gino De Finetti 71 Italy ITA Fencing "Scherma" (Charcoal and wash)
AC John Skeaping 47 Great Britain GBR Under Starters Orders (Pastel)
AC John Skeaping 47 Great Britain GBR Chasing (Coloured chalk)
AC Egerton Cooper 65 Great Britain GBR Paddock at Pony Races (Water colour)
AC Egerton Cooper 65 Great Britain GBR Going to the Point (Crayon)
AC Anna Zinkeisen 46 Great Britain GBR Ringside Sketches (Charcoal) II
AC Anna Zinkeisen 46 Great Britain GBR The Black Boxer (Crayon)
AC Anna Zinkeisen 46 Great Britain GBR Ringside Sketches (Charcoal) III
AC Lionel Edwards 69 Great Britain GBR Buck Hunting (Water colour)
AC Laura Knight 70 Great Britain GBR Boxer (Crayon) II
AC Clifford Hall 44 Great Britain GBR Good Advice in the Corner (Pencil)
AC John Sanderson-Wells Great Britain GBR Off in the Morning Early (Water colour) II
AC Karl Borschke 62 Austria AUT Putting the Shot (Charcoal drawing)
AC Lotti Lobsiger-Schibli 36 Switzerland SUI Race (Drawing and charcoal)
AC John Sanderson-Wells Great Britain GBR Up to Ashenden from Waddeston Cross Roads (Water-colour)
AC Karl Borschke 62 Austria AUT Sprinter (Charcoal)
AC Robert Lips 35 Switzerland SUI L'Obstacle (Charcoal)
AC Robert Lips 35 Switzerland SUI Runners (Charcoal)
AC Vera Mathew-Irving Canada CAN Young Blades