Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Épée, Individual

Fencing at the 1924 Paris Summer Games:

Men's Épée, Individual Round One

Fencing at the 1924 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Paris, France
Venue(s): Winter Velodrome, Paris
Date Started: July 10, 1924
Date Finished: July 10, 1924
Format: Top six in each pool advance to the quarter-finals.

Gold: BEL Charles Delporte
Silver: FRA Roger Ducret
Bronze: SWE Nils Hellsten

Round One Pool One

Rank Athlete Age Team NOC BW
1T Ernest Gevers 32 Belgium BEL 6 QU
1T Gustaf Lindblom 40 Sweden SWE 6 QU
3T Frederico Paredes 35 Portugal POR 5 QU
3T George Calnan 24 United States USA 5 QU
3T Joseph Misrahi Egypt EGY 5 QU
6 Pieter van Boven 25 Netherlands NED 4 QU
7 Kostas Nikolopoulos Greece GRE 4
8 Viggo Stilling-Andersen 31 Denmark DEN 4
9 Johan Falkenberg 22 Norway NOR 3
10 Carlos Miguel 31 Spain ESP 1

Round One Pool Two

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Nils Hellsten 38 Sweden SWE 8 QU
2 Renzo Compagna Italy ITA 7 QU
3T Léon Tom 35 Belgium BEL 5 QU
3T Mário de Noronha 39 Portugal POR 5 QU
3T Tryfon Triantafyllakos Greece GRE 5 QU
3T Wouter Brouwer 41 Netherlands NED 5 QU
7 Héctor Belo Uruguay URU 5
8 Félix de Pomés 35 Spain ESP 3
9 Frithjof Lorentzen 27 Norway NOR 1
10 Ahmed Mohamed Hassanein 34 Egypt EGY 0

Round One Pool Three

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Charles Delporte 31 Belgium BEL 7 QU
2T Virgilio Mantegazza 35 Italy ITA 6 QU
2T Charles Biscoe Great Britain GBR 6 QU
4T George Breed 47 United States USA 5 QU
4T Carl Gripenstedt 31 Sweden SWE 5 QU
6 Krikor Agathon Egypt EGY 4 QU
7 Domingo Mendy Uruguay URU 4
8 Constantin Antoniades 32 Switzerland SUI 3
9T Miguel Zabalza 27 Spain ESP 2
9T Josef Jungmann 36 Czechoslovakia TCH 2

Round One Pool Four

Rank Athlete Age Team NOC BW
1T Roger Ducret 36 France FRA 5 QU
1T Pedro Nazar 31 Argentina ARG 5 QU
1T Robert Frater Great Britain GBR 5 QU
4 Frédéric Fitting 21 Switzerland SUI 4 QU
5T Paul Anspach 42 Belgium BEL 3 QU
5T Conrado Rolando Uruguay URU 3 QU
7T Eduardo Alonso Cuba CUB 1
7T Theodoros Foustanos Greece GRE 1
9 Josef Javůrek Czechoslovakia TCH 0

Round One Pool Five

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Eugène Empeyta 31 Switzerland SUI 6 QU
2T Armand Massard 39 France FRA 5 QU
2T Allen Milner 28 United States USA 5 QU
2T Ivan Osiier 35 Denmark DEN 5 QU
5T Luis Lucchetti 21 Argentina ARG 4 QU
5T Martin Holt 43 Great Britain GBR 4 QU
7 Ramíro Mañalich Cuba CUB 4
8 Salvador Quesada 37 Cuba CUB 1
9 Santos Ferreira Uruguay URU 0

Round One Pool Six

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Émile Cornereau France FRA 7 QU
2T Rui Mayer 35 Portugal POR 4 QU
2T Wenceslao Paunero Argentina ARG 4 QU
2T Sigurd Akre-Aas 26 Norway NOR 4 QU
2T Peter Ryefelt 30 Denmark DEN 4 QU
2T Willem Hubert van Blijenburgh 42 Netherlands NED 4 QU
7 Arthur Lyon 47 United States USA 3
8T Robert Montgomerie 44 Great Britain GBR 2
8T Jan Tille 33 Czechoslovakia TCH 2

Round One Pool Seven

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Domingo García 28 Spain ESP 8 QU
2 Ramón Fonst 40 Cuba CUB 7 QU
3T Géo Buchard 30 France FRA 5 QU
3T Raoul Heide 35 Norway NOR 5 QU
3T Henri Jacquet Switzerland SUI 5 QU
6 Bror Lagercrantz 29 Sweden SWE 4 QU
7 Jan de Beaufort 43 Netherlands NED 4
8 António de Menezes 33 Portugal POR 2
9 Francisco Bollini Argentina ARG 2
10 Jens Berthelsen 33 Denmark DEN 2

Round One Pool 1 Barrage for 6-8

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Pieter van Boven 25 Netherlands NED 2
2 Kostas Nikolopoulos Greece GRE 1
3 Viggo Stilling-Andersen 31 Denmark DEN 0

Round One Pool 2 Barrage for 3-7

Rank Athlete Age Team NOC BW
1T Léon Tom 35 Belgium BEL 2
1T Mário de Noronha 39 Portugal POR 2
1T Tryfon Triantafyllakos Greece GRE 2
1T Wouter Brouwer 41 Netherlands NED 2
5 Héctor Belo Uruguay URU 1

Round One Pool 3 Barrage for 6/7

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Krikor Agathon Egypt EGY 1
2 Domingo Mendy Uruguay URU 0

Round One Pool 5 Barrage for 5-7

Rank Athlete Age Team NOC BW
1T Luis Lucchetti 21 Argentina ARG 1
1T Martin Holt 43 Great Britain GBR 1
3 Ramíro Mañalich Cuba CUB 0

Round One Pool 7 Barrage for 6/7

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Bror Lagercrantz 29 Sweden SWE 1
2 Jan de Beaufort 43 Netherlands NED 0