Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Sabre, Individual

Fencing at the 1920 Antwerpen Summer Games:

Men's Sabre, Individual

Fencing at the 1920 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Antwerpen, Belgium
Venue(s): Flower Hall, Middelheim Park, Antwerpen
Date Started: August 25, 1920
Date Finished: August 26, 1920

Gold: ITA Nedo Nadi
Silver: ITA Aldo Nadi
Bronze: NED Arie de Jong

Summary

The Nadi brothers Nedo and Aldo finished first and second. The bronze medalist, Arie de Jong of the Netherlands, won the first two world championships in sabre fencing in 1922 and 1923. He also finished fifth in this event at the 1924 Olympic Games. The fourth-place finisher, Oreste Puliti (ITA), won the foil world championships in 1927 and 1929. At the 1919 Inter-Allied Games, the sabre champion was Vincent Gillens of Belgium, but Gillens did not compete in Antwerp.

Final Standings

Rank Athlete Age Team NOC Medal
1 Nedo Nadi 25 Italy ITA Gold
2 Aldo Nadi 20 Italy ITA Silver
3 Arie de Jong 37 Netherlands NED Bronze
4 Oreste Puliti 29 Italy ITA
5 Jan van der Wiel 27 Netherlands NED
6 Léon Tom 31 Belgium BEL
7 Robert Hennet 34 Belgium BEL
8 Robin Dalglish 39 Great Britain GBR
9 Henri Wijnoldy-Daniëls 30 Netherlands NED
10 Federico Cesarano 33 Italy ITA
11 Francesco Gargano 30 Italy ITA
12 Baldo Baldi 32 Italy ITA
5 p1 r2/3 Josef Javůrek Czechoslovakia TCH
5 p2 r2/3 Robert Feyerick 28 Belgium BEL
5 p3 r2/3 Giulio Rusconi Italy ITA
6T p1 r2/3 Giorgio Santelli 22 Italy ITA
6T p1 r2/3 Cecil Kershaw 25 Great Britain GBR
6 p2 r2/3 Brooks Parker 30 United States USA
6 p3 r2/3 Herbert Huntingdon 32 Great Britain GBR
7 p2 r2/3 Félix, Count Goblet d'Alviella 35 Belgium BEL
7 p3 r2/3 Aage Berntsen 34 Denmark DEN
5 p1 r1/3 Marc Perrodon 41 France FRA
5T p2 r1/3 Ronald Campbell 41 Great Britain GBR
5T p2 r1/3 Wouter Brouwer 37 Netherlands NED
5T p4 r1/3 Zdeněk Vávra Czechoslovakia TCH
5T p4 r1/3 Evangelos Skotidas Greece GRE
5T p5 r1/3 Jean Servent France FRA
5T p5 r1/3 Vasilios Zarkadis Greece GRE
6 p1 r1/3 Edwin Fullinwider 19 United States USA
6T p3 r1/3 Henri de Saint Germain 41 France FRA
6T p3 r1/3 Claiborne Walker 20 United States USA
7 p2 r1/3 Vilém Tvrzský Czechoslovakia TCH
7 p4 r1/3 Félix Vigeveno 39 Netherlands NED
7T p1 r1/3 Edward Startin Great Britain GBR
7T p1 r1/3 Alexis Simonson Belgium BEL
7T p5 r1/3 Roscoe Bowman 20 United States USA
7T p5 r1/3 Jaroslav Tuček 37 Czechoslovakia TCH
8 p2 r1/3 John Dimond 27 United States USA
8 p4 r1/3 Arthur Lyon 43 United States USA
9 p5 r1/3 Frederick Cunningham 21 United States USA
AC p2 r1/3 Georges Trombert 45 France FRA DNF
AC p4 r1/3 Jean Margraff 44 France FRA DNF
AC p4 r1/3 Alfred Ridley-Martin 38 Great Britain GBR DNF