You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1920 Antwerpen > Fencing > Men's Foil, Individual

Fencing at the 1920 Antwerpen Summer Games:

Men's Foil, Individual Round One

Fencing at the 1920 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Antwerpen, Belgium
Venue(s): Flower Hall, Middelheim Park, Antwerpen
Date Started: August 17, 1920
Date Finished: August 17, 1920
Format: Top three from each pool advance to the second round

Gold: ITA Nedo Nadi
Silver: FRA Philippe Cattiau
Bronze: FRA Roger Ducret

Round One Pool One

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 André Labatut 28 France FRA 6 0 QU
2 Jean Verbrugghe Belgium BEL 5 1 QU
3 Ejnar Levison 39 Denmark DEN 4 2 QU
4T Henry Breckinridge 33 United States USA 2 4
4T Wouter Brouwer 37 Netherlands NED 2 4
4T Rodolfo Terlizzi 23 Italy ITA 2 4
7 Cecil Kershaw 25 Great Britain GBR 0 6

Round One Pool Two

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Nedo Nadi 25 Italy ITA 7 1 QU
2 Georges Trombert 45 France FRA 7 1 QU
3 Vilém Tvrzský Czechoslovakia TCH 6 2 QU
4 Salomon Zeldenrust 36 Netherlands NED 5 3
5 Millard Bloomer 20 United States USA 4 4
6 Charles Pape Belgium BEL 3 5
7T Evan James Great Britain GBR 2 6
7T Gustaf Lindblom 36 Sweden SWE 2 6
9 Kay Schrøder 42 Denmark DEN 0 8

Round One Pool Three

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Aldo Nadi 20 Italy ITA 6 0 QU
2 Ivan Osiier 31 Denmark DEN 4 2 QU
3 Lionel, Marquis de Castellane-Majastres 28 France FRA 4 2 QU
4T Roland Willoughby 49 Great Britain GBR 3 3
4T Émile Dufranc Belgium BEL 3 3
6 Josef Jungmann 32 Czechoslovakia TCH 1 5
7 Nils Hellsten 34 Sweden SWE 0 6

Round One Pool Four

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Abelardo Olivier 42 Italy ITA 7 1 QU
2T Marcel Cuypers 39 Belgium BEL 6 2 QU
2T Marcel Perrot France FRA 6 2 QU
4T Georg Hegner 22 Denmark DEN 4 4
4T Arie de Jong 37 Netherlands NED 4 4
6T Brooks Parker 30 United States USA 3 5
6T Josef Javůrek Czechoslovakia TCH 3 5
8 Robert Montgomerie 40 Great Britain GBR 2 6
9 Hans Törnblom 31 Sweden SWE 1 7

Round One Pool Five

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Federico Cesarano 33 Italy ITA 4 0 QU
2 Charles Crahay Belgium BEL 3 1 QU
3 Francis Honeycutt 36 United States USA 2 2 QU
4 Ahmed Mohamed Hassanein 30 Egypt EGY 1 3
5 Verner Bonde 32 Denmark DEN 0 4

Round One Pool Six

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Philippe Cattiau 27 France FRA 6 0 QU
2 Pietro Speciale 43 Italy ITA 4 2 QU
3 Knut Enell 33 Sweden SWE 4 2 QU
4T Geoffrey Doyne 33 Great Britain GBR 2 4
4T František Dvořák Czechoslovakia TCH 2 4
4T Marcel Berré 37 Belgium BEL 2 4
7 Jan van der Wiel 27 Netherlands NED 1 5

Round One Pool Seven

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Roger Ducret 32 France FRA 5 0 QU
2 Oreste Puliti 29 Italy ITA 4 1 QU
3 Émile De Schepper 34 Belgium BEL 3 2 QU
4 Thomas Wand-Tetley 22 Great Britain GBR 2 3
5 George Calnan 20 United States USA 1 4
6 Aage Berntsen 34 Denmark DEN 0 5

Round One Pool Eight

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Fernand de Montigny 35 Belgium BEL 5 0 QU
2 Tommaso Costantino 34 Italy ITA 4 1 QU
3 Félix Vigeveno 39 Netherlands NED 3 2 QU
4 Edgar Seligman 53 Great Britain GBR 2 3
5 Antonín Mikala Czechoslovakia TCH 1 4
6 Leon Schoonmaker 38 United States USA 0 5