You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1920 Antwerpen > Fencing > Men's Épée, Individual

Fencing at the 1920 Antwerpen Summer Games:

Men's Épée, Individual Round One

Fencing at the 1920 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Antwerpen, Belgium
Venue(s): Royal Beerschot Tennis & Hockey Club, Antwerpen
Date Started: August 20, 1920
Date Finished: August 20, 1920
Format: Top five in each pool advance to the second round

Gold: FRA Armand Massard
Silver: FRA Alexandre Lippmann
Bronze: FRA Gustave Buchard

Round One Pool One

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Félix, Count Goblet d'Alviella 35 Belgium BEL 8 QU
2 João Sassetti 28 Portugal POR 6 QU
3T Roger Ducret 32 France FRA 5 QU
3T Gustaf Lindblom 36 Sweden SWE 5 QU
5 S. Antonidas Greece GRE 4 QU
6 Jack Blake 45 Great Britain GBR 4
7T Paolo, Count Thaon Di Revel 31 Italy ITA 3
7T Willem Hubert van Blijenburgh 38 Netherlands NED 3
7T Ivan Osiier 31 Denmark DEN 3
10 Jan Černohorský Czechoslovakia TCH 1

Round One Pool Two

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Jan van der Wiel 27 Netherlands NED 5 QU
2T Evangelos Skotidas Greece GRE 4 QU
2T Maurice Dewee 29 Belgium BEL 4 QU
2T António de Menezes 29 Portugal POR 4 QU
5 Roland Willoughby 49 Great Britain GBR 3 QU
6 Kay Schrøder 42 Denmark DEN 3
7T Frédéric Fitting 17 Switzerland SUI 2
7T Bertil Uggla 29 Sweden SWE 2

Round One Pool Three

Rank Athlete Age Team NOC BW
1T Fernando Correia Portugal POR 5 QU
1T Georges Trombert 45 France FRA 5 QU
3T Victor Boin 34 Belgium BEL 4 QU
3T Ejnar Levison 39 Denmark DEN 4 QU
5 Wouter Brouwer 37 Netherlands NED 3 QU
6 Abelardo Olivier 42 Italy ITA 3
7T John Dimond 27 United States USA 2
7T Hans Törnblom 31 Sweden SWE 2

Round One Pool Four

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Frédéric Dubordieu France FRA 7 QU
2 Poul Rasmussen 23 Denmark DEN 6 QU
3 Édouard Fitting 21 Switzerland SUI 6 QU
4 Ernest Gevers 28 Belgium BEL 5 QU
5 Carl Gripenstedt 27 Sweden SWE 4 QU
6 Frederico Paredes 31 Portugal POR 4
7T Ray Dutcher 35 United States USA 3
7T Louis Delaunoij 41 Netherlands NED 3
7T Robert Montgomerie 40 Great Britain GBR 3
10 Josef Javůrek Czechoslovakia TCH 2

Round One Pool Five

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Nils Hellsten 34 Sweden SWE 6 QU
2 Rui Mayer 31 Portugal POR 5 QU
3 Joseph De Craecker 29 Belgium BEL 4 QU
4 Otakar Švorčík 33 Czechoslovakia TCH 4 QU
5 Alexandre Lippmann 38 France FRA 4 QU
6 Eugène Empeyta 27 Switzerland SUI 3
7 Martin Holt 39 Great Britain GBR 3
8T Vasilios Zarkadis Greece GRE 1
8T Georg Hegner 22 Denmark DEN 1

Round One Pool Six

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Gustave Buchard 30 France FRA 6 QU
2 Tullio Bozza 29 Italy ITA 5 QU
3 Henri Wijnoldy-Daniëls 30 Netherlands NED 4 QU
4 Aage Berntsen 34 Denmark DEN 3 QU
5 William Russell 24 United States USA 3 QU
6 Knut Enell 33 Sweden SWE 2
7 Léon Tom 31 Belgium BEL 2
8 George Burt 36 Great Britain GBR 1

Round One Pool Seven

Rank Athlete Age Team NOC BW
1T Henry Breckinridge 33 United States USA 6 QU
1T Émile Moureau France FRA 6 QU
1T Charles Delporte 27 Belgium BEL 6 QU
4 Jorge de Paiva 32 Portugal POR 5 QU
5 Josef Jungmann 32 Czechoslovakia TCH 4 QU
6 Aldo Boni Italy ITA 3
7 Salomon Zeldenrust 36 Netherlands NED 3
8 Barry Notley 40 Great Britain GBR 2
9 Einar Råberg 29 Sweden SWE 0

Round One Pool Eight

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Fernand de Montigny 35 Belgium BEL 7 QU
2T Georges Casanova 29 France FRA 6 QU
2T Arie de Jong 37 Netherlands NED 6 QU
4 Henrique da Silveira 19 Portugal POR 5 QU
5 Giovanni Canova 39 Italy ITA 3 QU
6 David Warholm 31 Sweden SWE 3
7 Ronald Campbell 41 Great Britain GBR 3
8 Henri Jacquet Switzerland SUI 2
9 Vilém Tvrzský Czechoslovakia TCH 1

Round One Pool Nine

Rank Athlete Age Team NOC BW
1 Armand Massard 35 France FRA 6 QU
2T Dino Urbani 38 Italy ITA 5 QU
2T Ahmed Mohamed Hassanein 30 Egypt EGY 5 QU
4 Robin Dalglish 39 Great Britain GBR 4 QU
5 Otto Bærentzen 51 Denmark DEN 4 QU
6 Louis de Tribolet Switzerland SUI 3
7 Manuel Queiróz Portugal POR 3
8 Félix Vigeveno 39 Netherlands NED 2
9 Leon Schoonmaker 38 United States USA 0